Μπασκόνια: Με Μπομπουά-Σενγκέλια, μείωσε σε 2-1 την σειρά με την Φενέρ! (vids)

2018-04-24T22:54:00+00:00 2018-04-24T23:54:47+00:00.

24/Apr/18 22:54

Η Μπασκόνια μετέφερε την σειρά με την Φενέρμπαχτσε στην έδρα της και ήθελε την πρώτη νίκη, προκειμένου να μείνει ”ζωντανή”. Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε (88-83), με τους Βάσκους να έχουν ελπίδες για τα playoffs.

Οι Ισπανοί ήθελαν τη νίκη, για να μειώσουν σε 2-1 και οι φιλοξενούμενοι για να βρεθούν σε 4ο διαδοχικό Final-4! Τελικά, επικράτησε το πρώτο σενάριο και την Πέμπτη (26/4) θα έχουμε το Game 4!

Αξίζει να αναφέρουμε πως αυτή είναι η πρώτη ήττα (11-1) του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στα playoffs από τότε που ανέλαβε την Φενέρ!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πολύ γρήγορα έφτασε να προηγείται ακόμα και με 8! Η Φενέρ όμως βρήκε τις λύσεις και μάλιστα πέρασε και μπροστά, με το τέλος της πρώτης περιόδου (19-20).

Σε ανάλογο σκηνικό και η δεύτερη περίοδος, όχι όμως για πολύ. Μαρσελίνιο Χουέρτας και Ρόντριγκ Μπομπουά ήταν απολαυστικοί και με 25 πόντους μαζί, έδειξαν τον δρόμο για τους Βάσκους! Αποτέλεσμα ημιχρόνου 47-38, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει τον δικό τους ρυθμό!

Ντέρμπι το 3ο δεκάλεπτο, μονόλογος το 4ο!

Η Φενέρ μπήκε αποφασίσμενη στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσει την διαφορά και κατ’ επέκταση να τελειώσει την σειρά. Μάρκο Γκούντουριτς και ο πάντα θεαματικός Γιαν Βέσελι, σκόραραν ακατάπαυστα και οι Τούρκοι μπόρεσαν και έφτασαν στο -1, 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Γιάνις Τίμα είχε 0 πόντους μέχρι το 30, όμως κάπου εκεί βγήκε μπροστά και με 8 συνεχόμενους πόντους του, έστειλε στο +9 την ομάδα του! Η Φενέρ δεν μπορούσε να σκοράρει και έμεινε άποντη για σχεδόν 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να ξεφύγει με +16!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και κατάφερε 2 λεπτά πριν το τέλος να ρίξει την διαφορά στους 6. Ο Σενγκέλια έδωσε την χαριστική βολή και το τελικό 88-83 κάνει την σειρά στο 2-1.

Πού κρίθηκε: Η 4η περίοδος ξεκίνησε με +1 για την Μπασκόνια και κάπου εκεί τελείωσαν όλα! Η Φενέρ έμεινε άποντη για σχεδόν 5 λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με 15-0 σερί, τελείωσε ουσιαστικά το ματς!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπομπουά ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές (21 πόντοι, 5 ασίστ).

Από κοντά και οι Τορνίκε Σενγκέλια (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βίνσεντ Πουαριέ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μαρσελίνιο Χουέρτας (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Εξαιρετικοί για τους ηττημένους οι ”διπλοί” Κώστας Σλούκας (14 πόντοι, 11 ασίστ) και Γιαν Βέσελι (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66,