Χίμκι: Με την άμυνα για… όπλο “λύγισε” την ΤΣΣΚΑ και μείωσε σε 2-1! (vids)

2018-04-25T21:05:39+00:00 2018-04-25T21:49:49+00:00.

25/Apr/18 21:05

Χάρη στην πολύ καλή της άμυνα, η Χίμκι κέρδισε στην έδρα της, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-73 και μείωσε σε 2-1 την σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας, γράφοντας ιστορία αφού πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία της στην συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε σε μεγάλο βράδυ τον Σβεντ και με την άμυνα της για “όπλο” απέναντι στην… κορυφαία επίθεση της διοργάνωσης, αυτής της ΤΣΣΚΑ, κατάφερε να την “λυγίσει” και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη, όχι μόνο στα φετινά playoffs, αλλά στην ιστορία της σε ότι αφορά την ποστ σίζον.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του ματς!

To game 4 της σειράς, θα διεξαχθεί την Παρασκευή (27/4, 20:00) και πάλι στην έδρα της Χίμκι και αν οι γηπεδούχοι κερδίσουν θα στείλουν την σειρά σε 5ο και τελευταίο ματς στην έδρα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Tip: Η συγκεκριμένη ήττα ήταν η πρώτη που γνωρίζει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στα playoffs της Ευρωλίγκας μετά από το 2015 και την νικηφόρα σειρά (3-1) κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ακολούθησαν δύο “σκούπες” απέναντι σε Ερυθρό Αστέρα (3-0 το 2016) και Μπασκόνια (3-0 το 2017).

Το παιχνίδι

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η ΤΣΣΚΑ και προηγήθηκε με 7-5 (στο 4′) χάρη σε καλάθι του Χίγκινς, όμως η Χίμκι αντέδρασε και πήρε εκείνη το προβάδισμα με επιμέρους σκορ 7-2 (12-9 στο 7′). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 17-15.

Ντέρμπι με τα όλα του!

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και με σερί 10-4 ανέβασαν την διαφορά στο +8 (27-19 στο 14′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασαν και μείωσαν σε 35-32 (στο 17′), κυκλοφορώντας πολύ καλά την μπάλα στην επίθεση. Μάλιστα η ΤΣΣΚΑ με 2/2 βολές του Χίγκινς ισοφάρισε σε 37-37 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 44-42 υπέρ της Χίμκι.

Το δεύτερο ημίχρονο του game 3 ανάμεσα σε Χίμκι και ΤΣΣΚΑ άρχισε με, τους φιλοξενούμενους να “τρέχουν” σερί 10-4 και να προηγούνται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +4 (52-48 στο 24′). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε το προβάδισμα της, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν (55-54 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Χίμκι μπροστά με 60-57.

Με τρίποντα και… άμυνα κέρδισε τελικά η Χίμκι!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του “θρίλερ” της Μόσχας, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν πολύ δυνατά και με μικρό σερί 5-0 αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (65-57 στο 32′). Η ΤΣΣΚΑ όμως απάντησε και ισοφάρισε άμεσα σε 65-65 (στο 35′),  με δικό της σερί 8-0 έχοντας για “όπλο” την άμυνα της και τα καλάθια στο transition.

Με μακρινό τρίποντο του Χάινεϊκατ και με 2/2 συνεχόμενα η Χίμκι περίπου 3′ λεπτά πριν την λήξη πήρε προβάδισμα-νίκης με 71-65!  Ο Γκιλ έκανε 3/3 σερί τα τρίποντα της Χίμκι (74-65), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα σε 74-70, στο 38ο λεπτό. Το τελικό 79-73 υπέρ των γηπεδούχων ήταν απόλυτα δίκαιο και έδωσε “παράταση” στην σειρά μεταξύ των δύο ομάδων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σβεντ ήταν και πάλι εξαιρετικός για την ομάδα του με 25 πόντους, 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός για τους νικητές ήταν και ο Γκιλ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στα 3/3 τρίποντα της Χίμκι στα τελευταία 4′ λεπτά της αναμέτρησης που της έδωσαν… αέρα 9 πόντων, αλλά και συνολικά στην εξαιρετική της άμυνα σχεδόν και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73