Ολυμπιακός: Έπαιξε στα ίσια τη Ρεάλ, “κοιμήθηκε” στο τέλος (video)

2018-09-14T21:59:28+00:00 2018-09-14T23:18:11+00:00.

14/Sep/18 21:59

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία με ένα τρομερό επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 80-69!

Στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά “Costa del Sol”, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας αρκετές απουσίες, λόγω των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ανώτεροι στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 80-69.

Δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης, μετά από απόφαση του Ντέιβιντ Μπλατ, δεν τελείωσε το ματς ο Ζακ ΛεΝτέι, λόγω κράμπας.

”Ερυθρόλευκο” το πρώτο ημίχρονο

Η αρχή είχε καθαρά ”ερυθρόλευκο” τόνο, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να είναι ανώτεροι σε άμυνα και επίθεση και να φτάνουν σχεδόν σε διψήφιες διαφορές. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-14 υπέρ του Ολυμπιακού, όμως η αντεπίθεση της Ρεάλ δεν άργησε.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε μεν απουσίες, για τους ίδιους λόγους με την ελληνική ομάδα, όμως το ρόστερ της είχε ονόματα όπως αυτά των Σέρχιο Γιουλ, Ρούντι Φερνάντεθ, Τρέι Τόμπκινς, Φελίπε Ρέγιες και Ουόλτερ Ταβάρες, ενώ στο παρκέ βρέθηκε και ο Όγκνιεν Κούζμιτς, μετά από μήνες αποχής! Η είσοδος ορισμένων από αυτών των παικτών στο παρκέ έφερε και την μείωση του σκορ, όμως η ανάπαυλα βρήκε σε θέση οδηγού τους Πειραιώτες (38-43).

Προσπέρασε η Ρεάλ και δεν κοίταξε πίσω

Το δεύτερο μέρος ήταν μία συνέχεια των τελευταίων λεπτών της δεύτερης περιόδου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία του Ταβάρες στις δύο ρακέτες, αλλά και την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και ”έχτισαν” μία μικρή, που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν δεν υπήρχαν συνεχόμενοι πόντοι από τον Τουπάν, από πλευράς Ολυμπιακού.

Λίγο πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Ζακ ΛεΝτέι αποχώρησε από τον αγώνα με πρόβλημα στην γάμπα (κράμπα), μετά από σύγκρουση με τον Τόμπκινς, όμως λίγο αργότερα επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας του.

Με ένα γρήγορο 7-0, ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά με 64-62 στο 34ο λεπτό. Το φιλικό ήταν επιπέδου Ευρωλίγκας και αυτό φάνηκε καθώς περνούσαν τα λεπτά. Οι ”μάχες” κάτω από την ρακέτα σκληρές και ο ρυθμός έγινε πιο επιθετικός, χωρίς όμως να αποτυπωθεί αυτό στο σκορ.

Η Ρεάλ έγινε πιο σκληρή στην άμυνα και αυτό έφερε αποτέλεσμα και στην επίθεση. Το 64-66 έγινε 80-66, με οδηγό τον αρχηγό των Ισπανών, Ρέγιες και τον Τζέισι Κάρολ! Αυτό το 16-0 προς το φινάλε του ματς ήταν καθοριστικό και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στου Μαδριλένους, πριν την λήξη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τρέι Τόμπκινς με 14, ενώ 17 είχε ο Τουπάν για τον Ολυμπιακό. O Βασίλης Σπανούλης είχε 8 πόντους και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από απόφαση του Ντέιβιντ Μπλατ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-43, 62-57, 80-69.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Τολιόπουλος 3 (1/3τρίπ., 2ρ.), Τουπάν 17 (1/4τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2λ.), Σπανούλης 8 (2/3τρίπ., 2ρ., 3ασ., 2λ.), Χάρις 9 (1/3τρίπ., 4ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ.), Τσάπμαν 11 (0/8τρίπ., 5ρ., 2ασ., 1κοψ., 1λ.), Μιλόσεβιτς (1ρ.), Λαμπρόπουλος 3 (1/1τρίπ.), Στεφανίδης 2 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), Ποκουσέφσκι 4 (0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ.), Μπόγρης 4 (7ρ., 1ασ., 2λ.), ΛεΝτέι 12 (0/2τρίπ., 7ρ., 2ασ., 1κλ., 1κοψ., 2λ.)