Εφές: Σαρωτική για τρία δεκάλεπτα και νίκη επί της Μπάνβιτ

2018-09-21T20:10:16+00:00 2018-09-21T20:11:50+00:00.

21/Sep/18 20:10

Με… σχεδόν εκκωφαντική νίκη, η Εφές κέρδισε την Μπάνβιτ και θα βρεθεί στον τελικό τουρνουά επί τουρκικού εδάφους!

Στο δεύτερο ματς της ημέρας για το τουρνουά ”TUBAD Tournament Istanbul”, η Εφές αντιμετώπισε την Μπάνβιτ και με τρομερή εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 80-72.

Η ανωτερότητα της Εφές ήταν τέτοια στο παρκέ, που στο ημίχρονο το σκορ ήταν 42-25! Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, όμως η Μπάνβιτ αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και αν είχε παραπάνω χρόνο, ίσως να ολοκλήρωνε μία επική ανατροπή!

Με επί μέρους 35-14 στη τέταρτη περίοδο, η Μπάνβιτ γύρισε για τα καλά στο ματς, όμως αρκέστηκε σε μία αξιοπρεπή ήττα.

Ο Σερτάκ Σανλί ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Μπράιαν Ντάνστον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από μεριάς Μπάνβιτ, ο Άλεξ Πέρεζ με 20 έκανε την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-25, 66-37, 80-72.

Νωρίτερα, η Νταρουσάφακα επικράτησε της Χίμκι στο πλαίσιο του ίδιου τουρνουά.