Ολυμπιακός: Βρήκε τον… μπελά του στη Μόσχα (video)

2018-09-29T16:50:25+00:00 2018-09-29T18:36:07+00:00.

Giannis Askounis

29/Sep/18 16:50

Την ήττα με 78-70 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αναντολού Εφές στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Γκομέλσκι Καπ.

Εν τη απουσία των Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου και Δημήτρη Αγραβάνη, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του φιλικού, που έγινε στη Μόσχα το Σάββατο (29/9). Στο δεύτερο ημίχρονο μείωσαν τη διαφορά, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Μοιραία, θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο του αγώνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την Ούνιξ Καζάν (19:00) στον μικρό τελικό του τουρνουά, που θα διεξαχθεί αύριο, Κυριακή (30/9, 16:00).

Εξέλιξη αγώνα
Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 3/15 τρίποντα και 37,5% στα σουτ εντός παιδιάς. Η αστοχία τους έφερε στο -23 με το πέρας του 20άλεπτου. Η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν ο Ζακ ΛεΝτέι δεν είχε 10 πόντους με 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε αισθητά ο Ολυμπιακός τόσο στην άμυνα όσο στην επίθεση. Με μπροστάρηδες τους Γιάνις Τίμα και Αλέξανδρο Βεζένκοφ μείωσε τη διαφορά στο τρίτο 10άλεπτο, ενώ στο τέταρτο την κατέβασε μέχρι τους επτά πόντους, ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ο εναπομείναντας χρόνος δεν αποδείχθηκε αρκετός για την ανατροπή.

Πέντε “διψήφιοι”
Ο ΛεΝτέι ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 13 πόντους, ενώ από 12 σημείωσαν οι Βεζένκοφ, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιάνις Στρέλνιεκς. Ακολούθησε με δέκα ο Γιάνις Τίμα. Από την πλευρά του, ο Γιώργος Πρίντεζης δεν σκόραρε (0/6 δ.) σε 16:57.

Όσον αφορά στους νικητές, ο Αντριάν Μοερμάν πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο και 15 συνολικά. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ενώ ο Τίμπορ Πλάις είχε 11, εκ των οποίων τους επτά στην πρώτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 15-21, 28-51, 47-63, 70-78.

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δ., 0/2 τρ., 2 ασ., 2 ρ., 6 λαθ.), Τολιόπουλος, Τουπάν 3 (1/2 β., 1/2 δ., 0/3 τρ, 1 κλ., 2 λαθ.), Τίμα 10 (2/2 δ., 2/5 τρ., 4 ρ., 1 κλεψ., 1 λαθ.), Μιλουτίνοφ 13 (3/6 β., 5/7 δ., 8 ρ, 1 ασ., 1 λαθ.), Στρέλνιεκς 12 (5/6 β., 2/3 δ., 1/7 τρ., 2 ρ., 2 κλεψ., 1 λαθ.), Βεζένκοφ 12 (1/1 β., 4/4 δ., 1/6 τρ., 7 ρ., 2 λαθ.), Πρίντεζης (0/6 δ., 3 ρ., 1 κλεψ., 3 λαθ.), Μάντζαρης 2 (2/2 β., 0/1 δ., 0/3 τρ., 2 ρ., 1 κλεψ.), Μπόγρης 1 (1/2 β.), ΛεΝτέι 13 (4/4 β., 3/7 δ., 1/1 τρ., 6 ρ., 1 λαθ.)

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 14 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Μότουμ, Σανλί 2, Μοερμάν 15 (3/5 τρ., 9 ρ.), Πλάις 11, Μίτσιτς 6, Άντερσον 7 (1), Ντάνστον 10, Σιμόν 9