ΤΣΣΚΑ: Στον τελικό με “30άρα” επί της Ούνικς

2018-09-29T20:02:28+00:00 2018-09-29T20:03:46+00:00.

29/Sep/18 20:02

Στον τελικό του ”Gomelsky Cup” προκρίθηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ούνικς Καζάν!

Στον τελικό του τουρνουά που φιλοξενεί προκρίθηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 96-65 και θα δώσει το ”παρών” στον τελικό, εκεί όπου περιμένει ήδη η Εφές.

Οι παίκτης της ΤΣΣΚΑ ήταν ανώτεροι και από το ημίχρονο κιόλας, η διαφορά ήταν ήδη σε διψήφια επίπεδα (42-31). Η Ούνικς δεν μπόρεσε να συμβαδίσει και να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων, που στην τέταρτη περίοδο έφτασαν ακόμα και στο +30!

Τελικά, η ομάδα του Καζάν δεν μπόρεσε να αποφύγει την ”βαριά” ήττα και μετά το 96-65, θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του ”Gomelsky Cup” με αντίπαλο τον Ολυμπιακό την Κυριακή (30/9, 16:00).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ουίλ Κλάιμπερν με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Ντάνιελ Χάκετ (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Αντρέι Βοροντσέβιτς (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Νάντο Ντε Κολό (11 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-31, 69-49, 96-65.