Κριτική παικτών Ολυμπιακού: Όλοι χαρούμενοι, μεγαλύτερος Star η… ομάδα!

2018-10-12T21:33:56+00:00 2018-10-13T01:19:29+00:00.

12/Oct/18 21:33

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Μόσχα, πέρασε… πάνω από τη Χίμκι και νίκησε εύκολα παίζοντας πολύ όμορφο και ομαδικό μπάσκετ! To Eurohoops καταγράφει τις ατομικές επιδόσεις των παικτών του Μπλατ, σε μια βραδιά που star ήταν η… ομάδα!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ένας Ολυμπιακός να τον… πιεις στο ποτήρι στην πρεμιέρα απέναντι στη Χίμκι και σίγουρα έχουμε να κάνουμε με μια συνολικά άρτια εμφάνιση που στηρίχτηκε στην εντυπωσιακή ομαδική λειτουργία και όχι σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Φαίνεται, άλλωστε, από το πως μοιράστηκε το σκοράρισμα και αντίστοιχα οι χρόνοι συμμετοχής.

Όλοι παίζουν, όλοι έχουν κατοχές στην επίθεση, όλοι είναι χαρούμενοι και αυτό φαίνεται! Ο Ντέιβιντ Μπλατ χρησιμοποίησε 11 παίκτες, δεν έδωσε χρόνο μόνο στο Μπόγρη και η αλήθεια είναι πως άπαντες βοήθησαν. Άλλοι πολλοί, άλλοι λιγότερο.

Μόνο ο Αξελ Τουπάν δεν τα κατάφερε, αλλά θα έχει πάμπολλες ευκαιρίες στο μέλλον και είναι παίκτης που δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσφέρει. Το παιχνίδι του Ολυμπιακού είχε τέτοια ισορροπία και κατανομή στις προσπάθειες, που είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις μόνο 1-2 παίκτες.

Σίγουρα ο Βεζένκοφ ήταν ο πιο εντυπωσιακός σε σχέση με τον ρόλο του και τον χρόνο του, ο Λεντέι… υπερβολικά αποτελεσματικός στην επίθεση και ο Σπανούλης εκείνος που κρατούσε την μπαγκέτα και έδωσε το σύνθημα στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά και στην… εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου!

Ο ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥΣ ΤΟΥ ΝΤΙ ΜΠΟΣΤ!

3. ΓΚΟΣ

Δεν του βγήκε το παιχνίδι, ήταν εκτός ρυθμού για τα δικά του δεδομένα, αλλά στα 21 παρθενικά του λεπτά στην κορυφαία λίγκα της Ευρώπης, είχε κάποιες εκλάμψεις και μας έδειξε λίγο από το ταλέντο του. Τελείωσε το ματς με 8 πόντους και 5 ασίστ. Θα έρθουν βραδιές που θα λάμψει. Πρέπει, όμως, να δουλέψει πολύ στην άμυνά του και αυτό πέρα από εμπειρία και ικανότητα στο “διάβασμα” θέλει πολλή ατομική δουλειά, για να δυναμώσει το κορμί του.

6. ΤΟΥΠΑΝ

Ξεκίνησε χωρίς να βρίσκεται μέσα στο πνεύμα του αγώνα και ο Μπλατ δεν του χαρίστηκε. Του έδωσε μόλις πέντε λεπτά και ο Γάλλος δεν πρόλαβε να κάνει κάτι περισσότερο από το να πάρει δύο ριμπάουντ και να κάνει δύο λάθη, το ένα αβίαστο και αψυχολόγητο. Η πρεμιέρα του δεν ήταν όπως την είχε… φανταστεί, αλλά πρόκειται για παίκτη – εργαλείο και είναι σίγουρο πως θα βοηθήσει πολύ τον Ολυμπιακό με την αθλητικότητά του, την άμυνά του και τα στοιχεία που διαθέτει στην επίθεση, κυρίως σε τρανζίσιον καταστάσεις.

7. ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ

Απολαυστικός με προσφορά σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους τομείς του παιχνιδιού. Στο ξεκίνημα έδωσε τον δικό του ρυθμό στην επίθεση του Ολυμπιακού με εντυπωσιακό δημιουργικό οίστρο και διατηρήθηκε σε αυτό το mood μέχρι το τέλος. Σε 23 λεπτά συμμετοχής πήρε μόλις 6 προσπάθειες, οι 7 ασίστ ως νούμερο αδίκησε το μέγεθος της επιρροής του στο να “τρέξει” σωστά  την επίθεση, ενώ, συν τις άλλοις, ήταν μια χαρά αποτελεσματικός και στην άμυνα! Αρκετές φορές ο προσανατολισμός της Χίμκι στο να τον “σημαδέψει” στην δική της επίθεση δεν της έδωσε τίποτα. Η αυλαία άνοιξε και ο αρχηγός δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση.

10. ΤΙΜΑ

Μεστή η πρεμιέρα του με τα ερυθρόλευκα. Δεν “έβγαλε μάτια” με την απόδοσή του. Έβγαλε, όμως, πολλή… ενέργεια και είχε συνεισφορά τόσο σε επίθεση και άμυνα, όσο και στα ριμπάουντ. Καθοριστικός σε κάποιες τρανζίσιον άμυνες, έβαλε το κορμί του στη φωτιά αρκετές φορές και βοήθησε και στο ποστ επιθετικά, ως μέλος της δημιουργίας από… μέσα προς τα έξω, που επίμονα και σωστά επιδιώκει ο Μπλατ.

11. ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ

Δεν ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά στο παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα ανέβασε την απόδοσή του και τελικά ήταν ένας από τους πολλούς παίκτες που βοήθησε πολύ, στο να έχει συνολικά ο Ολυμπιακός σπουδαία εικόνα ως ομάδα. Σκόραρε 9 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ, έβγαλε αρκετές άμυνες, ακόμα και στη περιφέρεια μετά από αλλαγές και ήταν κι εκείνος μέρος της εύρυθμης επιθετικής λειτουργίας.

13. ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ

Χωρίς να μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και χωρίς να είναι στη σούπερ κατάσταση, πρόλαβε σε 17 λεπτά συμμετοχής να έχει επιρροή στην επίθεση με 11 πόντους και 3 ασίστ! Δεν είναι τυχαίο. Ο φετινός του ρόλος και τα Plays που υπάρχουν για να κάνει από την θέση “1” πράγματα που του αρέσουν και του ταιριάζουν, θα τον καταστήσουν πιο παραγωγικό. Κι αυτό φάνηκε ακόμα και στην απλά… συμπαθητική του βραδιά!

14. ΒΕΖΕΝΚΟΦ

Αγωνίστηκε 17 λεπτά, αλλά ήταν τόσο πληθωρικός, τόσο αποτελεσματικός που έμοιαζαν για 25+! Εκπληκτικό το ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού. “Φονιάς” στην επίθεση με 13 πόντους και μόλις δύο χαμένα σουτ, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, πήγαινε φουριόζος στα ριμπάουντ, δεν υστέρησε καθόλου στην άμυνα και βοήθησε και δημιουργικά, περνώντας κάποιες πολύ εμπνευσμένες πάσες. Δύο φορές έβαλε τη μπάλα στο παρκέ, επιτέθηκε άμεσα και σκόραρε. Αν ο Αλέξανδρος μπορεί να βγάλει τέτοιες φάσεις με τόση άνεση, σημαίνει πως η δουλειά που ασταμάτητα ρίχνει σε ατομικό επίπεδο, γρήγορα θα τον πάει σε… άλλο επίπεδο και θα δικαιώσει τον Ολυμπιακό για την επιλογή του!

15. ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Θετική και σημαντική και η δική του παρουσία. Χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες (5/7 δίποντα) σκόραρε 11 πόντους με δικές του signature κινήσεις στο ζωγραφιστό. Πήρε τρία ριμπάουντ, έπαιξε αρκετές καλές άμυνες και ήταν συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Στην περίπτωση του “Πρι” μετράει περισσότερο πως θα είναι στο δεύτερο μισό της σεζόν και η καλή είδηση είναι πως κι αυτός έχει δουλέψει πολύ το καλοκαίρι και έχει θέσει τις βάσεις για μια εξαιρετική σεζόν. Αρκεί να παραμείνει μακριά από τραυματισμούς.

16. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Μέχρι πριν 2-3 μέρες δεν ήταν καθόλου σίγουρο ότι θα καταφέρει να παίξει. Έπαιξε σχεδόν 16 λεπτά και παρότι δεν έχει ούτε ρυθμό, ούτε την φυσική κατάσταση που απαιτείται μετά από τόσες χαμένες προπονήσεις, έβαλε το δικό του λιθαράκι στην καθολική επικράτηση του Ολυμπιακού. Έκανε… λίγο από όλα και ιδίως στην άμυνα, είχε πολύπλευρη προσφορά με πολλές κερδισμένες φάσεις και σε οργανωμένες άμυνες και σε τρανζίσιον άμυνες.

17. ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Ο Ντέιβιντ Μπλατ του έδωσε 13 λεπτά συμμετοχής. Ο Βαγγέλης δεν μπόρεσε να σκοράρει και αστόχησε στα δύο σουτ που πήρε. Πήρε δύο ριμπάουντ, “έγραψε” 3 ασίστ και στην άμυνα, ήταν καλός, όπως σχεδόν όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού. Φέτος, θα χρειαστεί να μοχθήσει περισσότερο και να βελτιωθεί, έτσι ώστε να αποκτήσει ένα ρόλο παρεμφερή με όσους είχε τις προηγούμενες σεζόν.

32. ΛΕΝΤΕΪ

Ταυράκι! Το impact που είχε στην επίθεση του Ολυμπιακού ήταν τεράστιο, αναλογικά με το πόσο αγωνίστηκε και το πόσες μπάλες πήρε. Ο Αμερικανός έβαλε 14 πόντους μολις σε 18 λεπτά με ένα χαμένο σουτ και χωρίς να αστοχήσει σε βολή, ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ. Η επιθετικότητα που έχει είναι… ασυνήθιστη για τα ευρωπαϊκά δεδομένα από την θέση “5” και είναι δεδομένο πως έχει αποτελεσματικά τελειώματα και δεν φοβάται την επαφή. Απέναντι στη Χίμκι απέδειξε πως πέρα από την δεδομένη ικανότητα να σκοράρει βάζοντας ο ίδιος τη μπάλα στο παρκέ, μπορεί να τελειώσει εξίσου καλά και δημιουργίες των συμπαικτών του με σωστές τοποθετήσεις και γρήγορες εκτελέσεις.