ΘΡΙΑΜΒΟΣ της Γκραν Κανάρια επί της Μπάρτσα πριν τον Παναθηναϊκό!

2018-10-16T23:11:40+00:00 2018-10-17T01:47:03+00:00.

16/Oct/18 23:11

Μία απίστευτη νίκη πήρε η Γκραν Κανάρια στην έδρα της κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 87-86, δείχνοντας στο τέλος καρδιά απέναντι στους Καταλανούς που έδειξαν…. ένα κακό πρόσωπο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του, αλλά η Μπαρτσελόνα διατηρούσε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα. Τελικά στο φινάλε οι γηπεδούχοι “έκλεψαν” το ματς και έριξαν τους Καταλανούς στο… καναβάτσο.

Μάλιστα οι παίκτες της Γκραν Κανάρια έγραψαν και ιστορία, αφού για κέρδισαν για πρώτη φορά, στην ιστορία του συλλόγου σε ματς Ευρωλίγκας!

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον μετά το αποψινό ματς, οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν την “διαβολοβδομάδα”, με την Μπαρτσελόνα να παίζει κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο “Παλάου” (18/10) και την Γκραν Κανάρια να φιλοξενείται την ίδια μέρα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Καταλανικό προβάδισμα στο ξεκίνημα

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 8-8 (στο 5′), παρά το αρχικό 0-5 της Μπαρτσελόνα. Με σερί εντυπωσιακό σερί 11-1 και τον Πάνγκος να πετυχαίνει ήδη 7 πόντους, οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με 19-9 (στο 8′) και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά, με 26-18.

Επέστρεψε μέσα από την… επίθεση η Γκραν Κανάρια!

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι “αφυπνίστηκαν” και με σερί 7-0, μείωσαν άμεσα την διαφορά στον πόντο (26-25 στο 13′). Οι παίκτες του Σβέντισλαβ Πέσιτς, κατάφερναν με την επίθεση τους, να βρίσκει ρυθμό, να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ (33-30 στο 15′), όμως αμυντικά υπήρχαν προβλήματα. Με επιμέρους σκορ 19-10, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (37-36 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ισοπαλία και 44-44.

Ντέρμπι αλλά και… προβάδισμα για Μπάρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο στο ισπανικό ντέρμπι, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς να είναι κοντά στο σκορ και απλά την Μπάρτσα να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα με 54-53 (στο 25′). Οι “Μπλαουγκράνα” πήραν… αέρα 6 πόντων (61-56 στο 28′) με επιμέρους σκορ 7-3 και η τρίτη περίοδος έληξε με εκείνους στο +5 (69-64).

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να “καθαρίσουν” το ματς και στο 33ο λεπτό προηγήθηκαν με 73-68, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό. 5′ λεπτά πριν το τέλος, η Μπαρτσελόνα βρισκόταν στο +5 (80-75), όμως ήταν και το φαβορί για την νίκη, αφού έδειχνε πιο καλά στοιχεία στο παρκέ.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι “πάλευαν” για την ανατροπή και μείωσαν σε 82-79, με την Μπάρτσα να κάνει δύο συνεχόμενα λάθη. Ενα ακόμα λάθος των φιλοξενούμενων, έφεραν την Γκραν Κανάρια σε… απόσταση αναπνοής με το σκορ, να είναι 82-81. Οι γηπεδούχοι τελικά έκαναν την ανατροπή και 1:30 πριν την λήξη πέρασαν μπροστά με 85-84, όμως ο Σίνγκλετον με 2/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 86-85 (στο 39′).

Ενα άστοχο τρίποντο του Αμερικάνου, έδωσε την τελευταία κατοχή στην Γκραν Κανάρια με 13′ δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Χάνα στα 3′ δευτερόλεπτα κέρδισε δύο βολές από τον Σίνγκλετον και με 2/2 έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 87-86, αφού αστόχησε στο τέλος ο Πάνγκος!

Που κρίθηκε: Με την Μπαρτσελόνα στο +1 (86-85), 20 δευτερόλεπτα να απομένουν και την κατοχή δική της, ο Κρις Σίνγκλετον αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και στα 3′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη έδωσε τις βολές… νίκης την Γκραν Κανάρια. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το ματς, αφού στο 37′ ήταν πίσω με 82-79.

Παίκτης-κλειδί: Ο Εβανς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ και ο Χάνα με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και πετυχαίνοντας και τις βολές της νίκης ήταν καθοριστικός.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 44-44, 64-69, 87-86

Photo Credit: FCB Basket twitter