“Χαστούκι” της Ζαλγκίρις στην Εφές μέσα στην Τουρκία! (vid)

2018-10-17T21:03:40+00:00 2018-10-17T22:05:06+00:00.

17/Oct/18 21:03

H Ζαλγκίρις Κάουνας είναι εδώ! Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Μπασκόνια, το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξε χαρακτήρα και κυριάρχησε μέσα στην Τουρκία για το 79-93 επί της Εφές.

Οι Λιθουανοί παρουσιάστηκαν πολύ διαβασμένοι και με πολλή ενέργεια στην άμυνα επέβαλαν τον ρυθμό τους εξασφαλίζοντας σημαντική διαφορά από το πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Βέστερμαν (17π, 2ασ) και Γιανκούνας (11π, 5ρ).

Για λογαριασμό της Εφές, ο Σέιν Λάρκιν ήταν… άφαντας με μόλις 3 πόντους, την ώρα που οι προσπάθειες των Σίμον (17π, 5ασ) και Πλάις (12π, 7ρ) δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν την ήττα.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

O ρυθμός της αναμέτρησης ήταν αρκετά γρήγορος στα πρώτα λεπτά και η Ζαλγκίρις Κάουνας με κορυφαίο παίκτη τον Μπράντον Ντέιβις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-17 μέχρι το 7′. Η είσοδος του Σέιν Λάρκιν ωστόσο βελτίωσε την εικόνα της Εφές που κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και με τρίποντο του Μπαλμπάι ισοφάρισε σε 19-19 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο Αταμάν είδε τον Τούρκο γκαρντ να δίνει σημαντικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, αφού με ακόμα ένα μακρινό σουτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 22-21. H διάθεση των διαιτητών να σφυρίξουν κάθε επαφή δημιούργησε έναν μικρόεεκνευρισμό στους παίκτες και οδήγησε πολύ νωρίς τις ομάδες στο μπόνους των βολών.

Ο Σίμον απάντησε άμεσα στο τρίποντο του Γκριγκόνις (26-29, 15′) και στην επόμενη κατοχή η Εφές πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (28-29).

Πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε η Ζαλγκίρις

Παρ’ όλα αυτά, το τελευταίο κομμάτι του αγώνα άνηκε ξεκάθαρα στη Ζαλγκίρις! Το σύνολο του Σάρας τα έκανε όλα τέλεια στα τελευταία λεπτά, έτρεξε επί μέρους σκορ 15-1 και πήγε στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα +14 (32-46). Μεγάλο πλεονέκτημα των Λιθουανών σε αυτό το πρώτο μισό ήταν τα ποσοστά ευστοχίας με 72.2% στα δίποντα (13/18) και 60% στα τρίποντα (3/5).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ. Ο Ντέιβις με όμορφη προσπάθεια έστειλε τη διαφορά στο +19 (36-55) και ο Βέστερμαν λίγα λεπτά μετά συνδέθηκε εκ νέου με το καλάθι για το 42-61.

Αντιθέτως, τα διαδοχικά λάθη της Εφές και τα πολύ χαμηλά ποσοστά (13/28 δίποτα) έφεραν απογοήτευση στους παίκτες που είδαν τη νίκη να απομακρύνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-68).

Μείωση του σκορ αλλά ήττα για Εφές

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Ζαλγκίρις Κάουνας χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να πλησιάσει στο -11 (67-78) με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Κρούνοσλαβ Σίμον. Μάλιστα, το τρίποντο του Μίτσιτς έφερε τους Τούρκους στο -7 (79-86) αλλά τα χρονικά περιθώρια δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο.

Σε ένα τελειωμένο παιχνίδι, οι δύο προπονητές πήραν διαδοχικά τάιμ άουτ στο τελευταίο λεπτό με σκοπό να εξασφαλίσουν τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά. Αυτή τελικά σταθεροποιήθηκε στο +14 (79-93) υπέρ της Ζαλγκίρις που αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετά την ήττα της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-46, 48-68, 79-93

Παίκτης-κλειδί

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν εξαφανισμένος στο παιχνίδι της πρεμιέρας απέναντι στην Μπασκόνια, όμως μέσα στην Τουρκία απέδειξε πως είναι ένας πλήρης σέντερ. Ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, έδωσε βοήθειες ακόμα και στον τομέα της δημιουργίας και τελικά “έκλεισε” τη βραδιά με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε

Το επί μέρους σκορ 15-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδωσε “φτερά” στη Ζαλγκίρις Κάουνας που πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (32-46) και έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο διπλό. Σημαντικό ρόλο έπαιξε φυσικά και η άψογη κυκλοφορία που οδήγησε σε σωστές επιθετικές επιλογές.