Μπαρτσελόνα: Με Τόμιτς και Σίνγκλετον έκανε… σεφτέ με Μπάγερν!

2018-10-18T22:50:16+00:00 2018-10-19T00:58:06+00:00.

18/Oct/18 22:50

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε τελικά την Μπάγερν Μονάχου στην Βαρκελώνη με 83-73 και πέτυχε την πρώτη της νίκη, στην φετινή Ευρωλίγκα, μετά τις εκτός έδρας ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Γκραν Κανάρια.

Μπορεί οι παίκτες του κόουτς Πέσιτς, να διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, όμως η Μπάγερν δεν άφηνε την διαφορά να πάει σε… δυσθεώρητα ύψη, όμως στο τέλος η κλάση και η ποιότητα των Καταλανών τους χάρισε την πολυπόθητη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγών εδώ

Πλέον οι δύο ομάδες, ισοβαθμούν στην βαθμολογία με 1 νίκη και 2 ήττες σε 3 παιχνίδια, με την Μπάρτσα να “πονάει”, όμως ακόμα λόγω της ήττα από την Γκραν Κανάρια και την Μπάγερν να έχει το… “παράσημο” της νίκηες κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι

“Φουλ”… Μπάρτσα το ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το παιχνίδι και μέσα από την πολύ καλή άμυνα τους και την σωστή επιθετική λειτουργία, πήραν προβάδισμα με 10-3 (στο 5′). Η διαφορά για τους Καταλανούς έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (21-8 στο 7′), με την Μπάγερν να μην παρουσιάζει καθόλου καλό πρόσωπο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, με την Μπάρτσα στο +9 (26-17) και δίκαια να θεωρείται το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Δίκαιο καταλανικό προβάδισμα

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είχε “παγιωθεί” σε διψήφια επίπεδα (32-22 στο 13′) κι οι γηπεδούχοι ήταν το… “αφεντικό” του ματς. Η Μπάγερν κατάφερε με ένα μικρό σερί 6-2 να μειώσει σε 34-28 (στο 16′) και να… μπει ξανά στον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Καταλανοί άνετα, βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 41-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-36.

“Πάλευε”, αλλά δεν μπορούσε την ανατροπή η Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” ξεκίνησε με, την Μπάγερν να “παλεύει” να μειώσει και να τα καταφέρνει, φέρνοντας την διαφορά στο -4 (49-45 στο 24′). Οι Καταλανοί στο δεύτερο μέρος, δεν ήταν συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα η Μπάγερν, να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (55-50 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Μπάρτσα αρχικά να… ξυπνάει και να προηγείται με 61-50 και να έχει προβάδισμα 11 (65-54) πόντων.

“Καθάρισε” στο τέλος η Μπάρτσα!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Μπαρτσελόνα είχε ουσιαστικά “κλειδώσει” την νίκη με την διαφορά πλέον, να είναι σταθερά διψήφια (72-60 στο 33′). Η Μπάγερν έκανε μία τελευταία προσπάθεια, όμως για την ανατροπή και με σερί 9-4 μείωσε σε 76-69 (στο 36′). Στο 38ο λεπτό του παιχνιδιού το σκορ ήταν 79-71 υπέρ της Μπάρτσα και όλα είχαν κριθεί, ενώ το τελικό 83-73 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους γηπεδούχους!

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 10-4 της Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το σκορ πλέον από το 55-50 έγινε, 65-54 και οι όποιες, προσπάθειες και ελπίδες της Μπάγερν για ανατροπή εξανεμίστηκαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν καθοριστικός έχοντας, 15 πόντους με 5/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τόμιτς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Επίσης ο Κέβιν Πάνγκος ήταν καλός, με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54, 83-73

Photo Credit: FCB Basket twitter