Ολυμπιακός – Κριτική: Προσοχή μη γίνει ο Νίκολα ο… “Πρι” των προηγούμενων ετών

2018-10-19T22:26:16+00:00 2018-10-19T22:46:52+00:00.

19/Oct/18 22:26

Ήταν ένα δύσκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό. Όχι γιατί έχασε, αλλά γιατί η Αρμάνι Μιλάνο στο δεύτερο ημίχρονο τον νίκησε κατά κράτος και οι κόκκινοι δεν βρήκαν, ούτε είχαν κανένα τρόπο αντίδρασης.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ήταν δεδομένο πριν το τζάμπολ της σεζόν πως ο Ολυμπιακός με το νέο στιλ που εκπροσωπεί ο Ντέιβιντ Μπλατ θα είναι τις περισσότερες φορές πιο “όμορφος” μπασκετικά, αλλά πιθανότατα και πιο ασταθής. Πόσο μάλλον τώρα που βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν. Μετά από τα μεγάλα διπλά με Χίμκι και Μπασκόνια, ήρθε μια ήττα με -24 από το Μιλάνο και αυτό είναι σε ένα μεγάλο βαθμό φυσιολογικό.

Προβληματισμό πρέπει να δημιουργήσει όχι η ήττα, αλλά η αγωνιστική κατάρρευση της τελευταίας περιόδου. Ο Ντέιβιντ Μπλατ χρησιμοποίησε 10 παίκτες και πέρα από την κριτική της μιας βραδιάς, το μεγαλύτερο θέμα εντοπίζεται στο “5”, εκεί που ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να έχει διάρκεια αμυντικά, γιατί κανένας πλην του Μιλουτίνοφ δεν έχει την ικανότητα να σταθεί ικανοποιητικά στο τοπ επίπεδο. Αυτό οδηγεί στην υπέρχρηση του Σέρβου από πολύ νωρίς στη σεζόν και αυτό δεν είναι καθόλου καλό. Για κανένα παίκτη, πόσο μάλλον για ένα παιδί με τόσο μεγάλο κορμί, που δεν είναι και κορυφαίος σε αθλητικό επίπεδο. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, φαίνεται πως υφίσταται ο κίνδυνος ο Μιλουτίνοφ στην Ευρωλίγκα να μην έχει επαρκή βοήθεια κάτι που βλέπαμε τα προηγούμενα χρόνια με τον Γιώργο Πρίντεζη.

Σε μια τέτοια βραδιά, ουσιαστικά δεν υπήρξε κανένας διακριθέντας, παρά μόνο καλά διαστήματα και εκλάμψεις από λίγους ερυθρόλευκους.

ΝΙΓΚΕΛ ΟΥΛΙΑΜΣ ΓΚΟΣ

Για μια ακόμα φορά είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, σχεδόν σε κάθε κατάσταση. Στην επίθεση η αλήθεια είναι ότι αρκετές καλές ενέργειες δεν του βγήκαν και δεν κατέληξαν στο καλάθι. Αν μένει κάτι θετικό σε ατομικό επίπεδο από την εμφάνιση του Αμερικανού Rookie στην Ευρωλίγκα, είναι κάποιες δημιουργικές του εκλάμψεις, στο διάστημα που ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα μέσα στο παιχνίδι.

ΑΞΕΛ ΤΟΥΠΑΝ

Σε μια συνολικά κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό, ο Γάλλος πέρασε και δεν… ακούμπησε που λέμε, μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση στη Βιτόρια, απέναντι στη Μπασκόνια. Σε κανένα τομέα δεν μπόρεσε να προσφέρει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπλατ του έδωσε 2-3 φάσεις, ο Γάλλος αστόχησε χωρίς άμυνα πάνω του και εκει φάνηκε πως ούτε αυτός θα έδινε κάτι στην αποτυχημένη προσπάθεια της ομάδας του να ανταγωνιστεί το Μιλάνο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ

Ούτε για τον αρχηγό ήταν ένα καλό παιχνίδι, μετά τις… παραστάσεις σε Μόσχα και Βιτόρια. Ενώ ξεκίνησε με καθαρό μυαλό, όταν έχασε κάποιες διαδοχικές προσπάθειες στη δεύτερη περίοδο, φάνηκε να εκνευρίζεται και να χάνει λίγο την συγκέντρωσή του. Από και μετά, δεν του έβγαινε τίποτα εκτελεστικά και ήταν πολύ καλές και οι αμυντικές βοήθειες της Αρμάνι. Τελείωσε τον αγώνα με 1/9 σουτ και οι καλύτερες στιγμές για τον Vspan ήταν κάποιες συνεργασίες με τον Μιλουτίνοφ.

ΓΙΑΝΙΣ ΤΙΜΑ

Πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής, ήταν στο βασικό σχήμα της ομάδας, αλλά δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο στο παρκέ, παρότι προσπάθησε κάποιες στιγμές να πάρει πρωτοβουλίες, είτε με περιφερειακά σουτ, είτε σε καταστάσεις στο ποστ. Ουσιαστικά έκανε λίγο από… όλα, χωρίς να μπορέσει κι αυτός να δώσει κάποια ώθηση όταν τα πράγματα στράβωσαν.

ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ

Το κοντέρ έγραψε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ξεκίνησε εκπληκτικά και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης είχε 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Όχι μόνο αυτό, αλλά ο ρόλος του στην άμυνα ήταν τεράστιας σημασίας, αφού οι κόκκινοι άλλαζαν στα σκριν και ο Σέρβος έπαιζε άμυνες πάνω σε… όλους τους αντιπάλους! Τους πυραυλοκίνητους “κοντούς” της Αρμάνι, τους ψηλούς της, όλους! Στο δεύτερο ημίχρονο εντελώς φυσιολογικά κουράστηκε και έμεινε από δυνάμεις. Ο Λεντέι αμυντικά δεν μπορεί να σταθεί μέχρι τώρα σε αυτό το επίπεδο, δύσκολα θα τα καταφέρει στο μέλλον και αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα. Γιατί ο Μιλουτίνοφ είναι ο καλύτερος ψηλός του Ολυμπιακού αυτή τη στιγμή και πρέπει να παραμείνει φρέσκος…

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΒΕΖΕΝΚΟΦ

Στην άμυνα είχε πολλά και σοβαρά προβλήματα και ο Αλέξανδρος. Όπως όλος ο Ολυμπιακός από ένα σημείο και έπειτα είναι η αλήθεια… Τουλάχιστον έβγαλε ενέργεια και πείσμα στην επίθεση, ακόμα και όταν όλα είχαν τελειώσει. Έβαλε 12 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής, πήρε 4 ριμπάουντ, αλλά έχασε τις περισσότερες από τις μάχες που έδωσε στην άμυνα.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Είχε αρκετές καλές στιγμές κυρίως στα ξεκινήματα του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πιανιτζιάνι επέλεξε συνδυασμένες, διαφορετικές και σχεδόν πάντα σκληρές άμυνες πάνω του. Έβαλε 13 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, είχε 20 Ranking, αλλά το θέμα είναι πως ούτε αυτός μπόρεσε να τραβήξει τον Ολυμπιακό προς τα πάνω και να τον διατηρήσει “ζωντανό” όταν έπεσαν συνολικά οι διακόπτες της ομάδας και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν πάρτι.

ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Σίγουρα θέλει να ξεχάσει αυτή τη βραδιά. Δεν του βγήκε σχεδόν τίποτα στο παρκέ και από ένα σημείο και μετά το μόνο που του έμεινε ήταν ο… εκνευρισμός για ένα σφύριγμα που δεν πήρε, με συνέπεια να χάσει εντελώς την προσήλωσή του στον αγώνα. Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, κανένας δεν μπορούσε ατομικά να αλλάξει το ρου του. Απλά ο “Παπ” πρέπει κάποια στιγμή να βελτιώσει την διαχείριση των συναισθημάτων του πάνω στο παρκέ, έτσι ώστε να είναι σε θέση να δίνει το 100% του κάθε φορά όποιο κι αν είναι αυτό.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Από τους λίγους παίκτες που προσέφεραν παραπάνω από όσα ενδεχομένως περιμέναμε πριν το τζάμπολ και ήταν στο πνεύμα του αγώνα μέχρι να χαθεί η επαφή με το σκορ. Του μπήκαν τα δύο πρώτα σουτ, ανέβηκε η ψυχολογία του και πήρε φάσεις που έδωσαν λύσεις και σκορ στην ομάδα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Αμυντικά, δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα, στους χαρισματικούς γκαρντ του αντιπάλου.

ΖΑΚ ΛΕΝΤΕΙ

Οι 8 πόντοι του δεν λένε απολύτως τίποτα. Το ότι έμεινε στο παρκέ μόλις 12 λεπτά, παρότι ο Μιλουτίνοφ έπαιξε 30 στα “κόκκινα” στη Βιτόρια και από ένα σημείο και μετα απόψε δεν είχε “ανάσες”, λέει… πολλά. Τα πράγματα είναι απλά. Για το τοπ επίπεδο της Ευρωλίγκα στο αμυντικό κομμάτι, ο Λεντέι δεν μπορεί να σταθεί στο “5”. Νομίζω πως δύσκολα θα το καταφέρει και στο μέλλον. Και σε αυτό το επίπεδο όταν δεν μπορείς να σταθείς στην άμυνα, στην θέση που αγωνίζεσαι, δεν φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε για επίθεση. Στο “4” μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά βάση σχεδιασμού φαίνεται πως ο Ολυμπιακός τον υπέγραψε για το “5”.