Μπαρτσελόνα: Δεν πιάστηκε στην (Νταρουσά)φακα! (vid)

2018-10-26T21:15:56+00:00 2018-10-26T23:04:29+00:00.

26/Oct/18 21:15

Η Μπαρτσελόνα πήγε να γκρεμίσει ότι έχτιζε στο πρώτο ημίχρονο αλλά χάρη στην άμυνα της στην τελευταία περίοδο, ξεπέρασε το εμπόδιο της Νταρουσάφακα στην Πόλη επικρατώντας με 79-71 και πέτυχε έτσι την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και δεύτερη στη σειρά.

Στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα η Μπάρτσα ήταν καλύτερη αλλά όχι τόσο ώστε να πείσει ότι υπερέχει εμφατικά. Έβαλε στο παιχνίδι την τουρκική ομάδα που έχει εμφανείς αδυναμίες και τελικά πλήρωσε το άθλιο τέταρτο δεκάλεπτο της που σκόραρε μόνο με βολές. Ο Κρις Σίνγκλετον με τον Άντε Τόμιτς έκαναν τη διαφορά, όπως και η πιεστική της άμυνα (στα διαστήματα που αναφέραμε) και τα μόλις έξι λάθη στα οποία υπέπεσε.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα:
Με 23-18 προηγήθηκε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη. Ξέφυγε με 15-5 στο 5.20’’ χάρη στην πίεση σε όλο το γήπεδο που υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε τέσσερα λάθη και μόλις τέσσερα σουτ σε έξι λεπτά! Ο Τόμιτς έκανε …πλάκα με αντίπαλο το βαρύ και ασήκωτο Ογκούς Σαβάς, αλλά τα πράγματα άλλαξαν σταδιακά.
Μόλις μπήκε στο «πέντε» ο Μάικλ Έρικ διορθώθηκαν τα κακώς κείμενα της «Νταρού» και με αμερικανική πεντάδα (Ντίμπλερ, Μαρκέλ Μπράουν, Έρικ, Έβανς, Μακάλουμ) ροκάνισε τη διαφορά και την έφτασε στον πόντο!

Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο «καυτός» Σίνγκλετον. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 3/4 τρίποντα και με 11 πόντους επανέφερε τη διαφορά στους 10 (41-31) με 2.30’’ στο χρονόμετρο για το ημίχρονο. Η Μπάρτσα πήγε στα αποδυτήρια με 47-40 υπέρ της (τρίποντο του Ντεμίρ στην εκπνοή από το… σπίτι του) με την αισθητή διαφορά των οκτώ λαθών (2-10) και των έντεκα κατοχών (28-39) να παίζει ρόλο, όπως και η υπεροχή του διδύμου Τόμιτς – Σίνγκλετον με 13+11 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα πάντως φαίνεται πως ξέχασε τον καλό της εαυτό στα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι με τον Μάικλ Έρικ και τον Στάντον Κιντ πρωταγωνιστές και χάρη στην πιεστική τους άμυνα, έκαναν ένα σερί 9-0 – συν τους τρεις από το τέλος του ημιχρόνου – και πέρασαν μπροστά με 49-47! Τέσσερα λεπτά έκανε η Μπαρτσελόνα να σκοράρει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά κι όταν ξεκίνησε να το κάνει, τα καλάθια έμπαιναν με φειδώ. Σίνγκλετον και Τόμιτς σίγησαν (ένα καλάθι ο πρώτος), ενώ αντίθετα οι Τούρκοι είχαν λύσεις με Έρικ, Κιντ, Ντεμίρ και Μαρκέλ Μπράουν. Η “καταιγίδα” της Νταρουσάφακα συνεχίστηκε σε ολόκληρο το δεκάλεπτο που έληξε με 24-11 και το προβάδισμα πέρασε για τα καλά σε αυτήν (64-58).

Πάνω στη δύσκολη ώρα η Μπάρτσα έπαιξε λίγο καλύτερη άμυνα και οι Σεραφέν-Ερτέλ ύψωσαν ανάστημα. Όπως έγινε στην τρίτη περίοδο με την Μπαρτσελόνα, τα ίδια συνέβηκαν και στην Νταρουσάφακα που έκανε να πετύχει πόντο πάνω από τέσσερα λεπτά φέρνοντας ξανά στα ίσια το ματς (65-67 στο 35′). Η τουρκική ομάδα πέτυχε τρεις πόντους σε περίπου έξι λεπτά και αυτούς με βολές και συνέχισε έτσι παρότι χάνοντας σιγά σιγά την επαφή της με το σκορ. Έφτασε τους μόλις πέντε πόντους με βολές σε περίπου οκτώ λεπτά και η Μπαρτσελόνα δίχως να έχει κάνει δραματικά καλό (εκτός από την αμυντική της συμπεριφορά βεβαίως) ξέφυγε με 76-69 στο 38′!

Η “Νταρού” μείωσε σε 77-71, ο Ερτέλ αστόχησε αλλά εκεί ο Σίνγκλετον πήρε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και βάζοντας τις βολές τέλειωσε το παιχνίδι…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα στο καλό της πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να δηλώσει παρών και στην τελευταία περίοδο όταν το η ομάδα του γύρισε από το -6.

Που κρίθηκε:

Η άμυνα της Μπάρτσα στην τέταρτη περίοδο και η παροιμιώδης δυστοκία των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα έκριναν την αναμέτρηση, παρότι όλα έδειχναν να στραβώνουν για τους Καταλανούς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 18-23, 22-24, 24-11, 7-21

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Ρότσα, Τεπένιερ