Εξαιρετική η Μπάγερν, νικήτρια η Φενέρ! (videos)

2018-11-01T21:32:30+00:00 2018-11-01T22:53:11+00:00.

01/Nov/18 21:32

Η Φενέρμπαχτσε είδε την Μπάγερν Μονάχου να είναι κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική για 38 λεπτά, όμως στο φινάλε πήρε τη νίκη, με μεγάλη εμφάνιση των Βέσελι-Ντατόμε-Γκούντουριτς!

Εξαιρετικό ματς πρόσφεραν Φενέρμπαχτσε και Μπάγερν Μονάχου, με τους Βαυαρούς να είναι μέσα στο ματς για σχεδόν 40 λεπτά, όμως οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν αυτό που έπρεπε στο φινάλε και έφτασαν στην 4η νίκη της χρονιάς με σκορ 88-84. Στο 2-3 πλέον η Μπάγερν.

Για την 6η αγωνιστική, η Φενέρ φιλοξενείται από την Μπασκόνια (9/11, 21:30), ενώ η Μπάγερν την Νταρουσάφακα (8/11, 21:00).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης, μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με εκπληκτικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι άκρως επιθετικές! Το σκορ ανέβηκε γρήγορα, με την Φενέρ να έχει σε εκπληκτική κατάσταση τον Κώστα Σλούκα αλλά και τον Τζόφρι Λοβέρν. Ο σέντερ είχε 4/4, με ισάριθμες ασίστ του Έλληνα γκαρντ! Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 28-26, δίνοντας υποσχέσεις για μεγάλο ματς!

Και έτσι έγινε! Οι γηπεδούχοι είδαν τους Λουίτζι Ντατόμε-Γιαν Βέσελι να αναλαμβάνουν δράση, όμως η Μπάγερν είχε το δίδυμο Ντέβιν Μπούκερ-Βλάντιμιρ Λούτσιτς να… κάνει αντίλογο. Τα ποσοστά ήταν παραπάνω από καλά και για τους δύο ”μονομάχους”, η ταχύτητα του αγώνα ήταν υψηλή και έτσι φτάσαμε στους 99 πόντους του ημιχρόνου (51-48)!

Ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Οι επιθέσεις του πρώτου μέρους έδωσαν τη θέση τους στις άμυνες, όμως το ντέρμπι έμεινε ντέρμπι! Λουίτζι Ντατόμε και Ντέβιν Μπούκερ και ήταν οι βασικοί πρωταγωνιστές για τις δύο ομάδες, με τις βοήθειες να είναι πολλές. Γι’ αυτό και το σκορ έμεινε ”κλειστό”, παρά το +4 που πήρε στο 27′ η Μπάγερν. Με το τέλος των 30′, το σκορ έμεινε στο 65-65, αριθμοί που έδειχναν στο 100% την ισορροπία που είχαν!

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και η αγωνία αυξήθηκε κατακόρυφα. Η ομάδα του Μονάχου είχε κάνει την δύσκολη δουλειά, όμως το δυσκολότερο κομμάτι ήταν να μείνει στο ματς, μέχρι και το φινάλε. Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να μπαίνει στην εξίσωση, το σκορ ήταν στο 74-76 στο 36′! Ο ασταμάτητος Ντατόμε έκανε το 77-76 και τα πολλά λάθη και η ένταση στο παρκέ έφερε το 81-78, μετά απο 2/2 βολές του Σλούκα στο 38′.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 84-80, ακολούθησε ένα εκκωφαντικό κάρφωμα του Βέσελι (86-80), καλάθι που ουσιαστικά έδωσε τέλος στις ορέξεις των Γερμανών! Τελικό σκορ 88-84.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 81-80, η Φενέρ βρήκε μεγάλο τρίποντο από τον Γκούντουριτς, που στο -1:30′ έκανε το 84-80, τρίποντο που έδωσε ”αέρα” στην Φενέρ κομβικότερο ίσως σημείο του αγώνα!

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λουίτζι Ντατόμε με 19 πόντους (4/5 τρίποντα)! Τρομερός και ο Γιαν Βέσελι με 16 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 10 πόντους, 5 από τους οποίους σκόραρε στο τελευταία κρίσιμα λεπτά! Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στους 8 πόντους, αλλά ”μοίρασε” 10 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84