Μπασκόνια: Επιστροφή στις νίκες κάνοντας… πλάκα στην Νταρουσάφακα

2018-11-01T21:13:16+00:00 2018-11-01T21:19:04+00:00.

01/Nov/18 21:13

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για την Μπασκόνια. Πόσο δε μάλιστα όταν βρήκε μπροστά της μία από ασθενέστερες ομάδες της Ευρωλίγκας…

Η ισπανική ομάδα κέρδισε πανεύκολα με 82-56 την Νταρουσάφακα και έσπασε το αρνητικό σερί των τριών ηττών που είχε καθώς η μοναδική της νίκη ως απόψε ήταν στην πρεμιέρα με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Αντίθετα οι Τούρκοι έπεσαν στο 1-4 και μετράνε με τη σειρά τους τρεις συνεχόμενες ήττες.

Μετά το πρώτο 15λεπτο δεν υπήρχε… αγώνας ουσιαστικά, αφού τόσο κράτησε η Νταρουσάφακα το προβάδισμα στο σκορ. (δείτε εδώ τα στατιστικά)
Η εξέλιξη του αγώνα

Η Νταρουσάφακα έκλεισε ισόπαλη την πρώτη περίοδο κυρίως χάρη στην πετυχημένη της άμυνα με προσαρμογές και αλλαγές και παίκτη έκπληξη στην επίθεση τον έμπειρο Ογκούζ Σαβάς (6π.). Η Μπασκόνια τα «έσπασε» κατά το κοινώς μπασκετικό λεγόμενο, έχοντας 4/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα.
Η τουρκική ομάδα κράτησε ένα προβάδισμα 3-4 πόντων χάρη και στα τρίποντα του Ντεμίρ (22-26) αλλά μόλις η Μπασκόνια άρχισε να ανοίγει λίγο το ρυθμό, να παίζει πιο γρήγορα και να «εκτελεί» αποτελεσματικότερα, η πλάστιγγα πήγε από την άλλη πλευρά. Με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλους (Βιλντόζα 9), οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσπασμα και βρέθηκαν μπροστά με +6 (34-28) στο 16.30’! Το ημίχρονο βρήκε καθαρά μπροστά την Μπασκόνια με 38–30 αφού οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ (στο μηδέν τέσσερις Αμερικανοί, τέσσερις πόντους ο Έρικ και τρεις ο Ντίμπλερ) και έτσι δεν πας πουθενά βεβαίως.

Ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο μπήκε το νερό στο αυλάκι και τίποτα πλέον δεν ξαναθύμισε το αρχικό διάστημα του αγώνα. Η Μπασκόνια πήρε απολύτως τα ηνία του αγώνα με τον Τόρνικε Σενγκέλια να κυριαρχεί απόλυτα και να φτάνει στους 13 πόντους (μοναδικός “διψήφιος” για την Μπασκόνια) και τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους, 56-36, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου! Οι φιλοξενούμενοι εκτός από άστοχοι (12/28διπ., 3/14τριπ.), έκαναν και πολλά περισσότερα λάθη (6-13) και μοιραία το ματς ξέφυγε από τα χέρια τους. Είπαμε, με πρώτο σκόρερ τον Σαβάς (12π.) δεν μπορείς να νικήσεις μέσα στη Βιτόρια.

Από εκεί και πέρα όλα ήταν απλά για την Μπασκόνια που προηγήθηκε με 64-41 στο 30′ και δεν κοίταξε ξανά ποτέ πίσω της, πετυχαίνοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη της. Εκεί που θέλει να παίζει ακόμα και τον Μάιο στο φάιναλ φορ…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τόκο Σενγκέλια ξεχώρισε από μία μοιρασμένη ομάδα του Μαρτίνεθ, καθώς ήταν εκείνος που στην τρίτη περίοδο βγήκε μπροστά για να “εκτοξεύσει” τη διαφορά στους +20 και να τελειώσουν όλα.

Που κρίθηκε:

Όλα τέλειωσαν στη δεύτερη περίοδο και στις αρχές της τρίτης. Η Μπασκόνια γύρισε το ματσάκι χάρη στην άμυνα της, αλλά κυρίως επειδή βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ και να αποφύγει τον “κλεφτοπόλεμο” της αδύναμης Νταρουσάφακα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 22-14, 26-11, 18-15

Διαιτητές: Πουκλ, Κορομηλάς, Ζαμοϊσκι