Χίμκι: Η πρώτη νίκη… άργησε πέντε αγωνιστικές! (videos)

2018-11-02T20:50:05+00:00 2018-11-02T21:45:10+00:00.

02/Nov/18 20:50

Έπρεπε να φτάσουμε στην 5η αγωνιστική για να δούμε την Χίμκι να κερδίζει σε αγώνα της Ευρωλίγκας! Η ρωσική ομάδα επικράτησε της Γκραν Κανάρια, μετά από τρομερή επιθετική εμφάνιση! ”Φωτιά” και πάλι ο Αλεξέι Σβεντ!

Η Χίμκι ήταν εξαιρετική και… ασυγκράτητη απέναντι στην Γκραν Κανάρια, την οποία και κέρδισε εύκολα με σκορ 87-72. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε την πρώτη της φετινή νίκη, μετά από 4 αποτυχήμενες προσπάθειες και ”ξεκόλλησε” από το αρνητικό σερί. Στο 1-4 πλέον και η ισπανική ομάδα.

Στο τέταρτιο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε σχεδόν τους 30, την ”μάζεψε” στο τέλος η Γκραν Κανάρια, που είδε τον Αλεξέι Σβεντ να σταματάει στους 24!

Για την 6η αγωνιστική, η Χίμκι υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (9/11, 19:00), ενώ η Γκραν Κανάρια την Εφές (8/11, 22:45).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 5-0, όμως η Χίμκι αντέδρασε γρήγορα και το σκορ για αρκετά λεπτά ήταν πολύ κοντά, ακόμα και ισόπαλο. Στο 16-16, οι Ρώσοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και με ένα 9-0, ξέφυγαν με 25-16, παίζοντας παράλληλα ωραίο μπάσκετ! Με δικό της 5-0 η ισπανική ομάδα ”απάντησε” και έκανε το 25-21 του δεκαλέπτου.

Η… γνωστή λατρείας της Χίμκι για το τρίποντο φανερώθηκε από την αρχή. Μετά από 20′ αγώνα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετρούσαν 8/19 (3/6 ο Σβεντ), στοιχείο που σε συνδυασμό με την αστοχία και τα λάθη της Γκραν Κανάρια (9) έφεραν την διαφορά ακόμα και στο +17 (47-30), με το ημίχρονο τελικά να ”κλείνει” στο 49-33.

Ασταμάτητη στην… πρώτη νίκη της σεζόν!

Η διαφορά ήταν αρκετή αλλά είχαμε ακόμα 20′ αγώνα μέχρι την ολοκλήρωσή του. Παρόλα αυτά, οι Μοσχοβίτες φρόντισαν να ”τελειώσουν” την κατάσταση, ξεφεύγοντας με +24 (77-53) στο 30′, με τον Αλεξέι Σβεντ να φτάνει τους 24 σχεδόν… ακούραστα!

Μετά από το +24, η τελευταία περίοδος απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Η Γκραν Κανάρια δεν είχε την εμπειρία να απειλήσει στο ελάχιστο και η Χίμκι δεν είχε την… όρεξη να μπει σε μπελάδες. Η διαφορά ”άγγιξε” ακόμα και τους 30 (83-55), οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 14-0, που έκανε πιο… κολακευτική την διαφορά και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 87-72, που έδωσε μία παραπάνω από σημαντική νίκη στους γηπεδούχους!

Πού κρίθηκε: Όλα ξεκίνησαν στην δεύτερη περίοδο και.. τελείωσαν στην τρίτη! Η Χίμκι πήρε ”αέρα” 24 πόντων μετά από 30′ αγώνα, χάρη στον επιθετικό οίστρο των Σβεντ-Κρόκερ-Γκιλ-Τζένκινς και το ικανοποιητικό 13/33 στα τρίποντα!

Παίκτης-κλειδί: Όταν η Χίμκι κερδίζει, ο Αλεξέι Σβεντ κατά 99% θα είναι ο MVP της! Έτσι και απόψε, με τον Ρώσο αστέρα να σταματάει στους 24 πόντους (3/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές) και τις 7 ασίστ! Από κοντά και οι Άντονι Γκιλ με 15, Τόνι Κρόκερ με 17 και Τσαρλς Τζένκινς με 10!

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72