Το “τρένο” της Ρεάλ… πέρασε και από το Κάουνας!

2018-11-02T21:50:28+00:00 2018-11-02T21:51:25+00:00.

02/Nov/18 21:50

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης με 90-79 μέσα στο Κάουνας κόντρα στην Ζαλγκίρις, παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα στην τέταρτη περίοδο!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν καλύτεροι στα τρία πρώτα δεκάλεπτο του αγώνα, όμως στην τελική ευθεία οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ισπανίας, απέδειξαν πως επάξια κατέχουν αυτούς τους τίτλους, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Ρεάλ ισοβαθμεί στην κορυφή με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όντας και οι δύο αήττητες με ρεκόρ 5-0, ενώ η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 2-3 και παράλληλα έχει γνωρίσει και τις 3 ήττες στην έδρας της (Ρεάλ, Μπασκόνια και Φενέρ).

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από νωρίς

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το ματς η Ζαλγκίρις και με καλή άμυνα προηγήθηκε με 6-1 (στο 3′). Η Ρεάλ ισορρόπησε το ματς και μείωσε σε 10-6 (στο 5′), όμως οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 13-5 προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (23-11 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά, έκλεισε με 32-18!

Στη δεύτερη περίοδο στο Κάουνας, η “Βασίλισσα” μπήκε με σκοπό να παίξει άμυνα, κάτι που κατάφερε και με σερί 12-2 μείωσε σε 34-30 (στο 14′). Παρά το “ξέσπασμα” της Ρεάλ η Ζαλγκίρις διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα με 42-34 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να κάνουν σερί 9-2 και να μειώνουν σε 44-43.

Στο τέλος ήταν… “Βασίλισσα”!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην “Zalgirio Arena” ξεκίνησε με, όπως τελείωσε δηλαδή με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την Ζαλγκίρις να προηγείται με 56-54 (στο 24′). Μάλιστα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με σερί 10-3 ανέβασαν την διαφορά στο +9 (66-57 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ρεάλ να μειώνει σε 68-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά και μείωσαν σε 71-68 (στο 33′), βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Στο 36′ λεπτό, η Ρεάλ με συνολικό επιμέρους σκορ 16-5, πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 76-73 και έγινε το φαβορί για την νίκη!

Στα τελευταία περίπου 2′ λεπτά του αγώνα, ένα τρίποντο του Ράντολφ και ένα του Ρούντι έδωσαν… αέρα 8 πόντων στην Ρεάλ (82-74) και την έχρισαν απόλυτο φαβορί για το διπλό. Τελικά η Ρεάλ πήρε εύκολα το πολυπόθητο διπλό με 90-79!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ η Ρεάλ Μαδρίτης 20-6 (!) έκανε το -6 (68-62) +8 (82-74) και ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο “κλείδωσε” το πολύτιμο διπλό. Μάλιστα οι Μαδριλένοι βρέθηκαν και στο πρώτο ημίχρονο, πίσω με διψήφιες διαφορές τις οποίες όμως, ανέτρεψαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγιόν έκανε double double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5/7 τρίποντα και 7 ασίστ. Επίσης ο Ράντολφ ήταν καθοριστικός με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 44-43, 68-62, 79-90