Αρμάνι: Με … τρίποντη επίθεση κατέκτησε και την Πόλη, αήττητη μακριά από το Μιλάνο!

2018-11-15T20:16:50+00:00 2018-11-15T20:26:10+00:00.

15/Nov/18 20:16

Η Αρμάνι αισθάνεται σαν στο… σπίτι της όταν παίζει εκτός έδρας. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας πέρασε και από την Πόλη, 98-92 την Νταρουσάφακα και με ρεκόρ εύστοχων σουτ τριών πόντων (18) στην ιστορία της πέτυχε το 3/3 μακριά από το Μιλάνο!

Οι Ιταλοί πέτυχαν 18 τρίποντα και μόλις 12 δίποντα για να κερδίσουν το παιχνίδι και να σημειώσουν τη δεύτερη επίδοση έξω από τη γραμμή στην ιστορία της διοργάνωσης, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 1-6 με πέντε σερί αποτυχίες και μία νίκη εντελώς… εντός προγράμματος με την Μπούντουτσνοστ στην Τουρκία.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα από τη βάση δεδομένων του Eurohoops
Η εξέλιξη του αγώνα

Την αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ είδαμε στο πρώτο ημίχρονο ή αν θέλετε την αδυναμία των δύο αμυνών να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Από το ξεκίνημα του αγώνα η Αρμάνι πήρε ένα καλό προβάδισμα με 14-5 (5.30”) και το κράτησε με κάποιες αυξομειώσεις στο μεγαλύτερο διάστημα του 20λεπτου. Έφτασε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους διαφορά, χάρη στη μία ντουζίνα πόντων που πέτυχε ο Νέντοβιτς (4/4 τρίπ.) και τους 10 του Μάικ Τζέιμς. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για την Αρμάνι, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς χάρη στο γρήγορο και πλουραλιστικό παιχνίδι τους απέναντι στα τρίποντα των Ιταλών (11/18).
Τι εννοούμε; Στο τέλος του ημιχρόνου (49-54) τέσσερις παίκτες της Νταρουσάφακα είχαν πετύχει από οκτώ πόντους (Ντίμπλερ, Έρεκ, Σαβάς, Πέινερς) και άλλοι δύο από επτά (Στάντον Κιντ, Μακάλουμ)! Ο Μάικ Τζέιμς με 16 τέλειωσε το ημίχρονο εντυπωσιακά αλλά η Αρμάνι έπρεπε να βρει λύσεις και στην άμυνα για να σιγουρευτεί.

Η Αρμάνι έδωσε το δικαίωμα στην Νταρουσάφακα να μείνει στο παιχνίδι και οι Τούρκοι ανταποκρίθηκαν (56-59). Η επιθετική… μανία των δύο ομάδων κατευνάστηκε για λίγο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά αυτό φαινόταν να ευνοεί την “Νταρού” παρά την Ολίμπια (58-61 στο 25′). Σε κάθε περίπτωση το παιχνίδι πλέον παιζόταν στα ίσια (67-68) με το δίδυμο Τζέιμς-Νέντοβιτς να περιορίζεται τρόπον τινά (19+17 πόντοι) στην τρίτη περίοδο που έληξε με 69-68 υπέρ της Νταρουσάφακα που πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Οι λύσεις για την Αρμάνι άρχισαν να έρχονται πάλι έξω από τα 6.75 μέτρα αφού σχεδόν… αποκλειστικά από εκεί σκόραρε (16τριπ., – 9διπ.)! Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 80-71 χάρη στο ξέσπασμα του Κέρτις Τζέρελς που δεν παίζει πολύ φέτος, αλλά μπήκε ζεστός στην τέταρτη περίοδο πετυχαίνοντας επτά μαζεμένους πόντους.

Όπως με την Μπαρτσελόνα, έτσι και με την Αρμάνι, η τέταρτη περίοδος πήγε να αποδειχτεί καταστροφική για την τουρκική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με +10 πόντους (86-75) και φάνηκε να “καθαρίζουν” το παιχνίδι αλλά μη παίζοντας άμυνα έδωσαν ακόμα μία ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να επιστρέψει. Με τρίποντο του Μπαϊγκούλ μάλιστα μείωσαν σε 85-88 με 2.50” στο χρονόμετρο και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Η “Νταρού” μείωσε στον πόντο και εκεί ο Έρικ έχασε δύο ευκαιρίες κάτω από το καλάθι για να δώσει προβάδισμα! Ο Μπέρτανς με τρίποντο (φυσικά) έβαλε το μεγάλο καλάθι (87-91) και με ένα επιθετικό του Γκουντάιτις στο 39′ και μία βολή, πήρε σημαντικό αβαντάζ. Η Νταρουσάφακα μείωσε στο καλάθι (92-94) και το ματς πήγε στις βολές. Ο Μίτσοφ ευστόχησε, ο Ντεμίρ έχασε το τρίποντο και εκεί τέλειωσαν όλα…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους αλλά τους 16 τους πέτυχε στο πρώτο μέρος, ενώ ο Μίτσοφ με 20 αποδείχτηκε πιο καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο…

Που κρίθηκε:

Τα 18 τρίποντα της Αρμάνι έκαναν τη διαφορά, αλλά ένα από αυτά ήταν που πόνεσε περισσότερο την Νταρουσάφακα και συγκεκριμένα από τον Ντάιρις Μπέρτανς περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-26, 30-28, 20-14, 23-30