Κριτική Ολυμπιακού: Τώρα αρχίζουν τα… ζόρικα

2018-11-15T22:21:05+00:00 2018-11-15T22:21:05+00:00.

15/Nov/18 22:21

Ο Ολυμπιακός υπέστη τρίτη διαδοχική ήττα και πλέον αρχίζει και νιώθει πίεση στην κούρσα της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα. Ο Ντέιβιντ Μπλατ χρησιμοποίησε 11 παίκτες και δεν έβαλε ούτε δευτερόλεπτο τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε, είχε κάποια καλά διαστήματα στην αναμέτρηση με τη Φενέρ, πάνω από όλα είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην τελευταία κατοχή, αλλά το σουτ του Γκος δεν βρήκε στόχο και η νέα ήττα είναι γεγονός. Η αλήθεια είναι πως και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μπλατ προσπάθησαν.

Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότεροι, κάποιοι όπως ο Μιλουτίνοφ και ο Πρίντεζης τα έδωσαν όλα και άφησαν την ψυχή τους στο παρκέ, χωρίς, όμως να έρθει μια νίκη που ο Ολυμπιακός την είχε μεγάλη ανάγκη. Σε ατομικό επίπεδο κρατάμε την έκρηξη του Παπανικολάου στο δεύτερο ημίχρονο και το γεγονός ότι ο Γκος βγήκε μπροστά στα κρίσιμα κι ας έχασε το σουτ.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως ο Βασίλης Σπανούλης δεν έπαιξε στα τελευταία 4 κρίσιμα λεπτά και ο Μπλατ αποφάσισε να μην το ξαναρίξει στο παρκέ ούτε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Είναι κάτι που το έχουμε δει ελάχιστες φορές στην καριέρα του Vspan στον Ολυμπιακό.

Στοιχείο για προβληματισμό είναι τα μόλις 4 λεπτά του Λεντέι και η κουλούρα του Τίμα, που μετά τις “τρίποντες βόμβες” στο ΟΑΚΑ επέστρεψε στις εμφανίσεις που… κανείς δεν θυμάται.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Ξεκίνησε στον αγώνα ζεστός επιθετικά. Βρήκε κάποιες ευκαιρίες στο τρανζίσιον, του βγήκαν κάποιες από τις αγαπημένες του φάσεις που τις τελειώνει με Floater και σκόραρε 8 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Δημιουργικά δεν βοήθησε και επίσης για μια ακόμα φορά είχε πολλά προβλήματα αμυντικά. Το μεγαλύτερο; Είναι αδύναμος και “τρώει” όλα τα σκριν. Στα τελευταία λεπτά πήρε πάνω του πρωτοβουλίες, έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και πήρε το πιο κρίσιμο σουτ της νίκης. Η προσπάθεια ήταν καλή, αλλά άστοχη και ο Αμερικανός έχασε μια ευκαιρία να γίνει ο “ήρωας” της βραδιάς. Τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 5 ασίστ και 5/9 σουτ.

Αξέλ Τουπάν

Η παρουσία του στο παρκέ συνδυάστηκε ξανά με το καλό διάστημα του Ολυμπιακού. Με το που μπήκε στη μάχη, έδωσε μεγάλη ενέργεια και το σημαντικότερο, πίεση πάνω στη μπάλα και εξαιρετική άμυνα, με αποτέλεσμα να “σπάσει” πολλά από τα Plays της Φενέρ. Τεράστια επιρροή στην συνολική λειτουργία της ομάδας. Παράλληλα έβαλε και δύο τρίποντα και αποδεικνύεται πως ο Γάλλος μπορεί να λειτουργήσει ως Game Changer και να δώσει πράγματα στην ομάδα που τα έχει μεγάλη ανάγκη. Η τρομερή εμφάνιση του Παπανικολάου στο δεύτερο ημίχρονο τον άφησε στο πάγκο και επέστρεψε στο παρκέ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά σε αμυντικές αποστολές.

Βασίλης Σπανούλης

Από τους πιο ορεξάτους και κινητικούς παίκτες του Ολυμπιακού. Προσπαθούσε να προκαλέσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και γενικά να δημιουργήσει, κάτι που ελάχιστοι συμπαίκτες του έκαναν. Στο πρώτο ημίχρονο είχε 8 πόντους και 3 ασίστ. Στην επανάληψη όσες προσπάθειες πήρε δεν του βγήκαν και παράλληλα ο Ομπράντοβιτς προσπαθούσε να τον “σημαδέψει” στην άμυνά του. Ο Μπλατ τον απέσυρε 4 λεπτά πριν το τέλος και δεν τον έβαλε ξανά στο παρκέ, κάτι πολύ σπάνιο στα χρόνια του αρχηγού στον Ολυμπιακό. Έμεινε στους 8 πόντους του ημιχρόνου με 5 ασίστ και 4 λάθη.

Γιάνις Τίμα

Ξεκίνησε στη βασική πεντάδα. Έχασε δύο σουτ, έχασε 2-3 φορές την θέση του στην άμυνα και ο Ντέβιντ Μπλατ τον απέσυρε στον πάγκο πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Έπαιξε άλλα τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε ένα ακόμα τρίποντο και αυτό ήταν. Ο Λετονός έπαιξε 7 λεπτά και έμεινε άποντος με 0/4 σουτ. Αυτό που λέμε από την αρχή της σεζόν. Μια του ύψους, περισσότερες φορές του βάθους.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Σε αντίθεση με ότι βλέπουμε συνήθως στο πρώτο ημίχρονο πήρε μόλις δύο προσπάθειες και αναλώθηκε κυρίως στην προσπάθεια για ριμπάουντ και στις άμυνες. Κάποιες φορές με μακρινές του πάσες βοήθησε την ομάδα να βρει εύκολο σκορ στον αιφνιδιασμό. Στην επανάληψη βγήκε πολύ πιο αποφασισμένος και με μεγαλύτερη επιθετικότητα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Πάλευε με όλους τους αντίπαλους ψηλούς, ήταν πάλι ο μοναδικός ψηλός που έπαιζε αλλαγές, προσπαθούσε να τα κάνει όλα με μεγάλη προσπάθεια και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και δευτερόλεπτα. Είναι, όμως, μόνος στο “5”… Ο Σέρβος είχε 6 πόντους με 3/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και στο πρώτο ημίχρονο ο Ντέιβιντ Μπλατ του έδωσε 10 λεπτά. Δεν είχε ρυθμό, δεν προσέφερε στην επίθεση και στην άμυνα είχε προβλήματα και αποτυχημένες προσπάθειες πάνω στον Μαχμούτογλου. Στην επανάληψη πήρε άλλα 7 λεπτά και η συνεισφορά του ήταν μόλις ένα καλάθι και μια ασίστ.

Γιώργος Πρίντεζης

Από τους παίκτες που κατέθεσαν στο παρκέ την περισσότερη ενέργεια και… προσπάθεια. Το κακό είναι πως έμεινε στο παρκέ για 37 λεπτά. Τα έδωσε όλα από την αρχή ως το τέλος, αλλά μοιραία στις τελευταίες κατοχές δεν είχε ανάσες και ενέργεια. Έφαγε πολύ “μπασκετικό ξύλο” όταν προσπαθούσε να πάρει τη μπάλα στο ποστ, όταν τελικά την έπαιρνε, αντιμετώπιζε double team, κάποιες φορές και Triple Team, ενώ δεν θυάμαι κάποιο πρόσφατο ματς να έχει βγάλει τόσες πολλές άμυνες με πάθος και αθλητικότητα, απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ.

Κώστας Παπανικολάου

Ο “Παπ” στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε ιδιαίτερα, αλλά στο δεύτερο πήρε φωτιά! Πέτυχε και τους 18 πόντους του σε αυτό το διάστημα με 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/5 βολές. Είδαμε τον παίκτη που έχει ανάγκη ο Ολυμπιακός ΚΑΙ στην επίθεση. Πήρε 4 ριμπαόυντ, έβγαλε πολλές καλές άμυνες και το μόνο που μπορεί κάποιος να θυμηθεί και δεν είναι θετικό, είναι οι δύο χαμένες διαδοχικές κρίσιμες άμυνες απέναντι στον Κάλινιτς στο ποστ.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Μετά τα δύο λεπτά στο ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ο Μπλατ τον έβαλε εκ νέου πιο… ζεστά στο ροτέσιον. Χωρίς να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του, ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα. Αγωνίστηκε για 10 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα και έγραψε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Γιώργος Μπόγρης

Στό χρονικό διάστημα που έμεινε στο παρκέ τα έδωσε όλα! Ο Έλληνας σέντερ έπαιξε 10 λεπτά και έβγαλε όση ψυχή και ενέργεια είχε. Έβαλε δύο καλάθια, έκανε ένα κλέψιμο, κέρδισε κάποιες μάχες και υποστήριξε τον ρόλο του όσο καλύτερα μπορούσε.

Ζακ Λεντέι

Από ότι φαίνεται όσο περνάει ο καιρος, είτε δεν τον εμπιστεύεται ούτε ο Μπλατ, που τον επέλεξε ή του κάνει… “γυμνάσια” γιατί δεν είναι ευχαριστημένος με όσα βλέπει. Ο Αμερικανός που ήρθε για να καλύψει την θέση του σέντερ, αλλά δεν μπορεί να το υποστηρίξει αυτό στην άμυνα, έπαιξε μόλις 4 λεπτά και έβαλε ένα τρίποντο. Αποσύρθηκε και δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ.