Μπαρτσελόνα: Τρένο… πέρασε κι απ΄το Κάουνας, δεν κερδίζει εντός η Ζαλγκίρις! (video)

2018-11-16T21:08:14+00:00 2018-11-17T01:17:53+00:00.

16/Nov/18 21:08

Η Μπαρτσελόνα πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην παράταση, κόντρα στην Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 88-85 και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα!

Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το τελευταίο 4λεπτο της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν το απίστευτο σερί 17-2 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί η Μπάρτσα, έδειξε πως φέτος έχει χαρακτήρα και πήρε ένα δίκαιο και πολύ μεγάλο διπλό, με την Ζαλγκίρις από την άλλη πλευρά φέτος να… προβληματίζει.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 5-2 και είναι στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “έπεσε” στο 3-4 και παραμένει χωρίς νίκη στην έδρα της μετρώντας 0/4 ήττες στο Κάουνας1

Το παιχνίδι

Τρίποντα και… προβάδισμα για Μπάρτσα!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-4 (στο 4′), παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση. Οι Καταλανοί ήταν ασταμάτητοι και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε double score (18-9 στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ζαλγκίρις να μειώνει σε 23-18.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας σκορ από τα 6,75, ανέβασαν την διαφορά τους ξανά στο +9 (29-20 στο 14′) και έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του ματς. Οι παίκτες του Σάρας κατάφεραν να μειώσουν σε 30-26 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να έχει πετύχει 8 τρίποντα και να προηγείται με 39-34.

Ματσάρα, ανατροπή για Ζαλγκίρις και παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Κάουνας, ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί να μειώσει και να κάνει το σκορ 49-47 (στο 24′). Οι Καταλανοί διατηρούσαν συνεχώς την πρωτοπορία στο σκορ (53-49 στο 27′), όμως το ματς πλέον ήταν ντέρμπι και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Μπάρτσα για πρώτη φορά να παίρνει διψήφια διαφορά (60-50)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Μπαρτσελόνα δεν έδειχνε… τάσεις “αυτοκτονίας” και διατηρούσε ένα προβάδισμα “ασφαλείας” (64-54 στο 34′). 4′ λεπτά περίπου πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν πλέον κοντά σε μία ακόμα εντός έδρας ήττα, αφού το σκορ ήταν 72-59 υπέρ της Μπάρτσα.

Στο 38ο λεπτό, οι παίκτες του Σάρας με σερί 10-2 μείωσαν σε 74-69 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, στις τελευταίες του στιγμές. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας, μία απίστευτη ανατροπή, με συνολικό σερί 17-2 (!), κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση ε σκορ 76-76, ενώ έχασαν και την ευκαιρία να “κλέψουν” το ματς, αλλά ο Ντέιβις αστόχησε!

Στην παράταση το “καθάρισε” η Μπάρτσα!

Στο έξτρα πεντάλεπτο του “θρίλερ” στην “Zalgirio Arena”, η Μπαρτσελόνα φάνηκε πιο έτοιμη πνευματικά και με 7-0 σερί δια χειρός Πάνγκος πήρε… αέρα νίκης με 83-76 (στο 43′). Ο Σίνγκλετον με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 86-78 και “κλείδωσε” το διπλό για την Μπάρτσα με τελικό σκορ 88-85!

Που κρίθηκε: Παρότι η Ζαλγκίρις έκανε την ανατροπή με σερί 17-2 και έστειλε το παιχνίδι την παράταση, εκεί ο Κέβιν Πάνγκος και ο Κρις Σίνγκλετον “καθάρισαν” με σπουδαία καλάθια την νίκη για την ομάδα τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμιτς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κούριτς με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα, ήταν πολύ καλοί για την Μπάρτσα, όμως ο Πάνγκος με 10 πόντους και 5 ασίστ και ο Σίνγκλετον με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ ήταν καθοριστικοί στην παράταση για τη ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76, 85-88