Αρμάνι φτιαγμένη για… ψηλά, κέρδισε (και) την Μπασκόνια!

2018-11-21T22:51:09+00:00 2018-11-22T02:37:28+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

21/Nov/18 22:51

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Αρμάνι Μιλάνο που κέρδισε με 93-90 την Μπασκόνια – στο ντεμπούτο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς – και βρίσκεται σταθερά σε τροχιά 4άδας!

Οι Ιταλοί (6-2) δημιουργούν κάτι πολύ καλό τη φετινή σεζόν και με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς (20π, 8ασ) πανηγυρίζουν το ένα θετικό αποτέλεσμα μετά το άλλο.

Απέναντι στους Βάσκους, ο Αμερικανός έδωσε μεγάλες λύσεις σε εκτέλεση και δημιουργία, ενώ πήρε σπουδαία βοήθεια από τον Μίτσοφ (22π) και τον Μπρουκς (12π, 7ρ).

Για λογαριασμό της Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πουαριέ (18π, 10ρ) και Τζάνινγκ (18π), την ώρα που ο Σενγκέλια έμεινε αρκετά χαμηλά με 8 πόντους και 0/6 ελεύθερες βολές, με την ισπανική ομάδα να μετρά πλέον 2-6 και να “καίγεται” για τη επιστροφή της στις επιτυχίες υποδεχόμενη (23/11, 21.30) τον Παναθηναϊκό, μετά από ένα αρνητικότατο σερί που τρέχει.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Δείτε τη βαθμολογία της EuroLeague

Ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο

Οι γηπεδούχοι πήραν σχεδόν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (11-6 στο 4΄), με αιχμή του δόρατος τον Μίτσοφ,  ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπασκόνια έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει να επιστρέφει (44-43) όποτε πήγαινε να χάσει επαφή (41-34) και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 47-43, όπως διαμορφώθηκε με το τρίτο τρίποντο του Μπρουκς σε 20 λεπτά αγώνα.

Πήρε Μπροστά ο Τζέιμς σταθερή αξία ο Μίτσοφ

Η Αρμάνι περίμενε από τον ηγέτη της να αναλάβει πρωτοβουλίες και το έκανε στην αρχή της τρίτης περιόδου. O Μάικ Τζέιμς έβαλε 8 μαζεμένους πόντους και η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη της τιμή (59-50), με τον Μίτσοφ – παράλληλα – να αποτελεί την σταθερή αξία της ομάδας του Πιανιτζιάνι. Η Μπασκόνια, μείωσε και πάλι, με τους Πουαριέ και Τζάνινγκ να έχουν τα ινία του σκοραρίσματος, φτάνοντας το μειονέκτημα της στο καλάθι (66-64 στο 38’) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με αβαντάζ 5 πόντων (73-68) για τους Ιταλούς με τον Μίτσοφ να έχει ήδη 22 πόντους!

Ντέρμπι στο φινάλε αλλά η Μιλάνο… δεν χάνει!

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην τέταρτη περίοδο με την Μιλάνο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, αλλά και την Μπασκόνια να είναι μεν κοντά, αλλά να μην καταφέρνει να κάνει το κάτι παραπάνω για να προσπεράσει.

Με τρίποντο το Τζέιμς έγινε το 85-79 στο 35΄, ενώ στο 37′ η διαφορά ήταν και πάλι στο τρίποντ0 (88-85), με το προβάδισμα μιας κατοχής των γηπεδούχων να προμηνύει δραματικό φινάλε. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ωστόσο οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 4/4 ελεύθερες βολές του Τζέρελς έδειξαν να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη όταν ξέφυγαν με +6 (93-87) και 8″ να απομένουν στο ρολόι.

Ο Τζάνινγκ ευστόχησε σε τρίποντο μόλις 0.9″ πριν τη λήξη και παρά το σοβαρό λάθος του Μίτσοφ στην επαναφορά που έδωσε έξτρα κατοχή στους Βάσκους, εκείνοι δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και γνώρισαν ακόμα μία ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Αρμάνι Μιλάνο (6-2) συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά 4άδας, την ώρα που η Μπασκόνια συνεχίζει να προβληματίζει με ρεκόρ 2-8 νίκες.

Παίκτης κλειδί:

Μάικ Τζέιμς και Βλαντιμίρ Μίτσοφ… Από τους δυο ποιον να διαλέξεις? O πρώτος ήταν καθοριστικός σε κομβικά σημεία του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο Σέρβος αποτελεί την “σταθερή αξία” της ομάδας του Σιμόνε Πινανιτζάνι, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, παρότι δεν σκόραρε στην τελευταία περίοδο

Που κρίθηκε:

Στο γεγονός ότι η Αρμάνι Μιλάνο έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, παρότι δεν κατάφερνε να αποκτήσει διψήφια διαφορά στο σκορ, ωστόσο είχε τον έλεγχο και μετέφερε μεγαλύτερη πίεση στην Μπασκόνια, η οποία έχασε χρυσή ευκαιρία στο τέλος, αλλά αποδείχτηκε πως της έλειπε αυτό το… στοιχείο που θα την οδηγούσε στην επιστροφή στις νίκες μετά από 6 ήττες στα 7 τελευταία παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα!

Δεκάλεπτα:  27-26, 47-43, 73-68, 93-90