Παναθηναϊκός – κριτική: Συνεπέστατος ο Τόμας, άρπαξε τη (δεύτερη) ευκαιρία ο Μήτογλου (videos)

2018-11-21T22:25:16+00:00 2018-11-21T23:14:03+00:00.

John Rammas

21/Nov/18 22:25

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα (76-70) στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Αντικατέστησε τον Ντίνο Μήτογλου στο 6′ κι έπιασε αμέσως δουλειά. Ήταν με διαφορά ο πιο αποτελεσματικός παίκτης του Παναθηναϊκού στην επίθεση (11π. με 3/4δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β.), ενώ είχε και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 14:19 μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου. Βοήθησε και στην τρίτη περίοδο, προτού μία τεχνική ποινή για flopping στο 30′ τον ανεβάσει στα 3φ. και τον στείλει πίσω στον πάγκο. Περίμενε τα τελευταία -47,1″ για να επιστρέψει (14π. με 4/6δίπ., 1/5τρίπ., 3/3β., 3ρ., 1ασ., 2κλ. σε 24:42).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Δεν εκβίασε κάποιο από τα σουτ του, σκόραρε με το τέλος της δεύτερης και της τρίτης περιόδου, αλλά αυτά τα buzzer beaters είναι κι ό,τι καλύτερο έχει να θυμάται ο ίδιος κι όλοι σε 19:48 (8π. με 4/5δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 3λ.). Είχε χρόνο συμμετοχής σε όλους τις περιόδους, αλλά όχι μετά από το 32′.

#7 ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ
Άρχισε με 2/2 δίποντα, αλλά σχεδόν μηδαμινή συνεισφορά στο ριμπάουντ (1ρ. στα πρώτα 8:13) απέναντι στην ψηλότερη frontline της Μπαρτσελόνα. Τα 2φ. του Τζέιμς Γκιστ τον επανέφεραν στο 14′ πριν υποπέσει σε 2φ. σε μισό λεπτό κι αυτή με τη σειρά του τη θέση του στον Ίαν Βουγιούκα (16′). Ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο μισό της συμμετοχής του. Σκόραρε (ακόμη και τρίποντο!), πήρε ριμπάουντ, έβγαλε άμυνες για την καλύτερό του παιχνίδι σε 8 αγωνιστικές (11π. με 3/4δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 6ρ., 1κλ., 1κοψ. σε 22:13).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Μπορούσε και καλύτερα από το 50%, έστω με μόλις 4 σουτ εντός πεδιάς. Έτσι θα αντιστάθμιζε και την κατάσταση στην άμυνα με τον Κάιλ Κούριτς, από τον οποίο τα προβλήματα περίσσευσαν στην τρίτη περίοδο. Είχε 2 πόντους στα πρώτα 10:00, επέστρεψε στο 16′ και μέχρι το 26′, οπότε κι ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του (6π. με 1/2δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1λ. σε 19:35).

#11 ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
Ήταν ο πρώτος που αντικατέστησε τον Κιθ Λάνγκφορντ στη θέση “2” (στο 9′) και προσπάθησε με 2 πόντους (1/3 σουτ), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 7:05. Επέστρεψε για την τελευταία κατοχή του πρώτου ημιχρόνου και στο 29′ ξανά, για να συνεχίσει στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου (16:15 συνολικά). Δεν ήταν εύστοχος (7π. με 1/3δίπ., 0/3τρίπ.), μπορούσε και καλύτερα στην άλλη άκρη του παρκέ (2ρ., 1κλ.) αλλά φόρτωσε την αντίπαλη άμυνα με φάουλ (6 υπέρ).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 9′ κι ήταν πίσω σε αυτόν μετά από 5:16 (0/3δίπ., 1ρ., 2φ.). Επέστρεψε στο 28′ και για άλλα 8:25, στα οποία συνέχισε άστοχος, κάτι που προσπάθησε να αναπληρώσει μέσα από την άμυνα, αλλά χωρίς να είναι εφικτό στο απόλυτο (5π. με 0/6δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1λ. σε 13:41).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Ο Κέβιν Σεραφέν σκόραρε όποτε ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, οι Λάσμε και Γκιστ είχαν από 2φ. κι ο Τσάβι Πασκουάλ του έδωσε χρόνο συμμετοχής από το 16′ μέχρι και σχεδόν το τέλος του ημιχρόνου, τον οποίο μοίρασε με αντίπαλο και τον Άντε Τόμιτς (2π. με 2/2β., 1ρ. σε 3:42).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο άστοχος και μόνο Νικ Καλάθης τον πέρασε στο παρκέ σχετικά πιο γρήγορα από άλλες φορές (9′), είχε 3 πόντους (1/2τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 6:28, αλλά με τον αρχηγό να κάνει σχεδόν τέλεια όλα τα υπόλοιπα η επιστροφή ήρθε στο 34′. Δεν πρόλαβε να βρει ρυθμό σε 2:08 (3π. με 1/2δίπ., 1ρ., 2ασ. σε 8:36).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Περίμενε πολύ για την πρώτη του είσοδο στο παρκέ (στο 16′), επέστρεψε στα μισά της τρίτης περιόδου μετά από ένα 0-10 σερί της Μπαρτσελόνα και γενικά ήταν… μπες-βγες. Αυτό δεν του επέτρεψε να βρει ρυθμό στην επίθεση, όπου δε βρήκε ούτε τους χώρους να δράσει, παρόλα αυτά έδωσε στα σκόρπια 8 πόντους (2/4δίπ., 4/4β.), ενώ είχε και 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:05.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Ήταν από τα πιο άστοχά του παιχνίδια, αλλά είχε και σχετικά άνετα μάλιστα τον τρόπο να την αναπληρώσει, όπως και τα 5 λάθη. Πλησίασε στο double-double με 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ και γενικά η παρουσία του προσέδιδε ασφάλεια στους υπόλοιπους. Δεν έπαιξε μόνο από το 9′ μέχρι το 15′ και για ελάχιστα δευτερόλεπτα στην τέταρτη περίοδo (2π. με 1/5δίπ., 0/4τρίπ., 0/2β., 9ρ., 12ασ., 1κλ., 5λ. σε 32:08).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Πήρε τη μισή δεύτερη περίοδο και μέτρησε 3 πόντους (1/1τρίπ.), 1 ριμπάουντ και κάμποσες βοήθειες στην άμυνα σε 5:54. Επέστρεψε για… μισή φάση στο τέλος του παιχνιδιού.

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Ήταν στην αρχική 5άδα για έκτη φορά σε 8 αγωνιστικές, είχε τρεις καλές άμυνες (Τόμιτς, Σίνγκλετον x2) στα πρώτα λεπτά, αλλά με 0/3 σουτ κι ένα επιθετικό φάουλ σε συνέχισε μετά από τα πρώτα 5:41. Τα 3φ. του Ντεσόν Τόμας τον επανέφεραν στο 30′, αλλά δεν άφησε κι αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη (7π. με 3/3 σουτ στη γ’ περ.). Ήταν τόσο βελτιωμένος αυτή τη φορά που το πήρε σερί μέχρι τα τελευταία -47,1″ (7π. με 2/4δίπ., 1/4τρίπ., 0/2β., 2ρ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 15:09).