Μπούντουτσνοστ: Νέο θαύμα στην Ποντγκόριτσα, υπέταξε και την Μπαρτσελόνα!

2018-12-06T20:59:30+00:00 2018-12-06T20:59:30+00:00.

06/Dec/18 20:59

Ούτε μία, ούτε δύο αλλά τρεις συνεχόμενες νίκες μετράει πλέον στην έδρα της την Ποντγκόριτσα η Μπούντουτσνοστ καθώς μετά την Μπασκόνια και την ΤΣΣΚΑ, κατάφερε να υποτάξει και την Μπαρτσελόνα με 67-64!

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο υποχρέωσε στη δεύτερη στη σειρά ήττα της την Μπαρτσελόνα– μετά σερί πέντε νικών- χάρη στην άμυνα της και το ξέσπασμα της στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, διάστημα στο οποίο πήρε το προβάδισμα που έκρινε το αποτέλεσμα.

Με ρεκόρ 3-8 ανέβηκε στη βαθμολογία και παρότι δεν μπορούμε να πούμε πως διεκδικεί την πρόκριση στα πλέι οφ με πολλές αξιώσεις, σίγουρα καταφέρνει να πείσει πως δεν είναι ο φτωχός συγγενής της διοργάνωσης. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα έχασε ένα ματς που μπορεί να της στοιχίσει αργότερα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι άμυνες. Ή ίσως να πούμε καλύτερα, οι … τραγικές επιθέσεις. Μπούντουτσνοστ και Μπαρτσελόνα επέμειναν να σουτάρουν έξω από τα 6.75 μέτρα με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15 η Μπάρτσα) να έχουν 0/7 οι γηπεδούχοι και 1/8 οι φιλοξενούμενοι! Μόλις πάντως άρχισαν να σκοράρουν οι Μαυροβούνιοι από μακριά και κυρίως με τον Ντανίλο Νίκολιτς (10π., 2/3τριπ.), πήραν προβάδισμα με 26-21 στο 15.40′.
Η Μπαρτσελόνα αν και υπέπεσε σε πολλά λάθη στη δεύτερη περίοδο (από 3-0 σε 5-5) κατάφερε να ορθοποδήσει. Ο Ερτέλ πήρε τη σκυτάλη από τον Χάνγκα (7+8 πόντοι) και στο “πι και φι” οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά με 31-28 και 33-31 στο ημίχρονο

Η δυστοκία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και είναι απορίας άξιο γιατί συνέχιζαν να σουτάρουν από μακριά από τη στιγμή που είχαν καλά ποσοστά στα δίποντα (38-39 στο 25’). Με τον Άνταμ Χάνγκα να φτάνει τους 12 πόντους και τον Κρις Σίνγκλετον να κυριαρχεί στον αέρα (10ριμπ., 1μπλοκ) η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αποσπαστεί (46-42) αλλά και πάλι η Μπούντουτσνοστ φάνηκε συνεπής στο παιχνίδι της. Κράτησε την άμυνα αλώβητη για περίπου δύο λεπτά και ισοφάρισε 46-46 με τους Ερλ και Κότι Κλαρκ να βγαίνουν μπροστά (10+9 πόντοι).

Η Μπούντουτσνοστ συνέχισε όπως τέλειωσε την τρίτη περίοδο, πήρε προβάδισμα με 51-48 αλλά εκεί που είχε περιορίσει τη δράση του Άντε Τόμιτς, ο Κροάτης πήρε λίγο τα πάνω του και με τέσσερις σερί πόντους (10 σύνολο) έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπάρτσα με 55-51 περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Για να μην είμαστε και άδικοι, δεν μέτρησε στο χαμηλό σκορ μόνο η αστοχία των δύο ομάδων, αφού όντως οι άμυνες πρωταγωνίστησαν. Χάρη σε αυτήν και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Γκόρντιτς, οι γηπεδούχοι έκαναν πάλι μία μικρή αντεπίθεση (από τις τόσες που είδαμε εκατέρωθεν) και μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο μπροστά με 62-59.
Η Μπαρτσελόνα κόλλησε και έκανε κακές επιλογές, με αποτέλεσμα ο Κότι Κλαρκ να κάνει το 64-59 με μόλις 1.15’’ χρονόμετρο. Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την Μπάρτσα που είχε πάνω από 3,5 λεπτά να σκοράρει! Μείωσε όμως σε 64-61 και υποχρέωσε αμέσως σε λάθος τον Έντουιν Τζάκσον παίρνοντας την κατοχή. Τα λάθη όμως συνεχίστηκαν καθώς ο Πάνγκος δεν έβαλε την μπάλα στο γήπεδο και χρεώθηκε με ποινή πέντε δευτερολέπτων! Ο Κλαρκ έβαλε μία βολή και έκοψε τον Ερτέλ στο… καπάκι, αλλά η Μπούντουτσνοστ έκανε αμέσως λάθος και ο Γκόρντιτς (που το έκανε) υπέπεσε και σε φάουλ για τρεις στον Σίνγλετον (65-64 στα 17”)! Ο πρώην “μπλαουγκράνα”, Έντουιν Τζάκσον έκανε το 67-64 και ο Άνταμ Χάνγκα αστόχησε υπό πίεση για τρεις στην εκπνοή…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ερλ Κλαρκ ήταν πανταχού παρών σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τον Νεμάνια Γκόρντιτς του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν στη νέα μεγάλη νίκη της ομάδας από την Ποντγκόριτσα.

Που κρίθηκε:

Θα λέγαμε πως το διάστημα μεταξύ του 36ου και του 39ου λεπτού ήταν καθοριστικό καθώς εκεί η Μπούντουτσνοστ πήρε το προβάδισμα και παρά τα λάθη της στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-15, 17-18, 15-13, 21-18

Διαιτητές: Ρίζικ, Γκόντας, Πέτεκ