Ρεάλ: “Βασιλική” ανατροπή και επιστροφή στις νίκες! (videos)

2018-12-07T20:23:01+00:00 2018-12-07T21:32:25+00:00.

07/Dec/18 20:23

Η Εφές ήταν τρομακτική για τρία δεκάλεπτα, όμως η Ρεάλ έδειξε γιατί είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης και με μία επική ανατροπή, έφυγε νικήτρια από την Πόλη με 84-82!

Η Εφές του 8-2 φιλοξένησε την Ρεάλ που είχε επίσης το ίδιο ρεκόρ και δύο συνεχόμενες ήττες, με τον νικητή της αναμέτρησης να μένει μόνος τρίτος, ακόμα και πρώτος αν δεν τα καταφέρουν οι πρωτοπόροι ΤΣΣΚΑ και Φενέρ, σε Βιτόρια και ΟΑΚΑ αντίστοιχα.

Μετά από ένα τρομερό ματς και μία επική ανατροπή της Ρεάλ, οι Ισπανοί έφυγαν νικητές από την Πόλη με 84-82, κάνοντας 24-8 στην τελευταία περίοδο! Πολυτιμότετρος ο Αγιόν για τους νικητές!

Για την 12η αγωνιστική, η Εφές έρχεται στην Ελλάδα, για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό (13/12, 18:45), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Μπαρτσελόνα στο μεγάλο ισπανικό ντέρμπι (13/10, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Το ματς ήταν ίσως το μεγαλύτερο ντέρμπι της αγωνιστικής και οι δύο ομάδες φρόντισαν με το ”καλημέρα” να το αποδείξουν. Τίμπορ Πλάις και Σέρχιο Γιουλ ήταν τα σημεία αναφοράς στις επιθέσεις των Εφές και Ρεάλ αντίστοιχα, με το δεκάλεπτο να λήγει χωρίς… νικητή (23-23).

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι με τον άχαστο (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) Άντριεν Μοερμάν να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έμειναν πίσω παρά τις σημαντικές βοήθειες που έδωσε ο Γκουστάβο Αγιόν. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο +7 για τους Τούρκους (52-45).

Πάτησε γκάζι η Εφές, τερμάτισε πρώτη η… Ρεάλ!

Το δεύτερο μέρος συνέχισε σε ανάλογο ύφος, με την Εφές να δείχνει… αγριεμένη και με τον Σέιν Λάρκιν να δίνει πολύτιμες λύσεις, η διαφορά έφτασε ακόμα και το +15 (69-54), με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και εκείνους του Πάμπλο Λάσο να είναι ιδιαίτερα άστοχοι, ειδικά από τηυν γραμμή του τριπόντου.

Και ενώ φαινόταν πως οι γηπεδούχοι θα φτάσουν σε μία εύκολη νίκη, οι Μαδριλένοι έδειξαν γιατί είναι οι πρωταθλητές Ευρώπης. Η είσοδος του Αγιόν έδωσε νέα ώθηση και από το -14 του τρίτου δεκαλέπτου, έφτασαν στο -2 (81-79), 2′ πριν το φινάλε. Ντάνστον και Πλάις έχασαν σημαντικά σουτ στο 82-81, ο Γιουλ κέρδισε το φάουλ από τον δεύτερο στο -17” και με 2/2 βολές έκανε το 82-83. Ο Μίτσιτς στην τελευταία φάση αστόχησε στο τρίποντιο και η Ρεάλ έφυγε νικήτρια από την Πόλη, μετά από μία επική ανατροπή!

Πού κρίθηκε: Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ σκόραρε 24 και δέχθηκε μόλις 8. Η Εφές δεν μπόρεσε να πάρει ”αέρα” 3 πόντων, με τους Ντάντσον-Πλάις να αστοχούν σε σημαντικές επιθέσεις και με 2/2 βολές ο Σέρχιο Γιουλ έδωσε το προβάδισμα που έμελλε να είναι και το τελικό!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε άμυνα και επίθεση και δίχως αμφιβολία, είναι ο MVP της Ρεάλ. Σε 21:36′ είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα! Από κοντά και ο Σέρχιο Γιουλ με 12 πόντους και τις κρίσιμες 2 βολές στο φινάλε.

Απίστευτο ματς από τον Άντριεν Μόερμαν (19 πόντους, 10 ριμπάουντ), όμως στο φινάλε δεν πανηγύρισε.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 52-45, 74-60, 82-84