Εφές: Το καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο έφερε την ήττα!

2018-12-07T20:41:54+00:00 2018-12-07T20:41:54+00:00.

07/Dec/18 20:41

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας εκτός έδρας την Αναντολού Εφές με 84-82, χάρη σε μία εκπληκτική ανατροπή μέσα από την άμυνα της, στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι του Εργκίν Αταμάν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του παιχνιδιού, ήταν ασταμάτητοι και έκαναν τα πάντα… τέλεια στην επίθεση με αποτέλεσμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου, να προηγούνται με 74-60.

Στο τέταρτο όμως δεκάλεπτο, η “Βασίλισσα” του Πάμπλο Λάσο έπαιξε απίστευτη άμυνα και οδήγησε σε ένα… “καταστροφικό” διάστημα την Εφές.

Αποτέλεσμα της άμυνα που έπαιξε η Ρεάλ στην τελευταία “στροφή” της αναμέτρησης, ήταν οι γηπεδούχοι να σημειώσουν μόλις 8 πόντους σε 10 λεπτά (!) έχοντας τραγικά ποσοστά ευστοχίας με 3/9 δίποντα τα οποία πέτυχαν οι Μοερμάν, Μπομπουά και Λάρκιν (από 1 ο καθένας), 2/4 βολές (όλες ο Ντάνστον) και 0/6 τρίποντα!

Δηλαδή η εκπληκτική αμυντική λειτουργία της Ρεάλ, “ανάγκασε” την Αναντολού Εφές στα τελευταία λεπτά του ματς, να πετύχει μόλις 3/15 σουτ, 2/4 βολές και παράλληλα να μοιράσει μόλις 1 ασίστ και να κάνει 3 λάθη και αυτή η συγκομιδή στο τέλος χάρισε την νίκη με μεγάλη… ανατροπή στους περυσινούς Πρωταθλητές Ευρώπης!

Σίγουρα το τέταρτο δεκάλεπτο ανάμεσα σε Εφές και Ρεάλ στην Κωνσταντινούπολη, θα είναι “οδηγός” του Ολυμπιακού του Ντέιβιντ Μπλατ, για το μεγάλο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας στο ΣΕΦ, κόντρα στους Τούρκους (13/12).