Σπουδαία Μπασκόνια “έριξε” από την κορυφή την ΤΣΣΚΑ!

2018-12-07T22:26:06+00:00 2018-12-07T22:26:06+00:00.

07/Dec/18 22:26

Η Μπασκόνια χάρη στην πολύ καλή της άμυνα στο τέλος, “λύγισε” την εξαιρετική ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-73 και μπαίνει και πάλι σε… “τροχιά” οκτάδας!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά “θρίλερ” και στα 40 λεπτά του, με τις εναλλαγές στο σκορ συνεχόμενες, όμως ένα επιμέρους σκορ 10-4 στα τελευταία 3 λεπτά, ήταν καθοριστικό, αφού σε εκείνο το σημείο εκτός από μεγάλα καλάθια, έπαιξε και εξαιρετική άμυνα, η οποία της χάρισε την τεράστια νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον οι Βάσκοι έχουν ρεκόρ 4-7 και διεκδικούν πλέον την είσοδο τους στην 8άδα, πλησιάζοντας τις ομάδες που βρίσκονται σε αυτήν, ενώ η ΤΣΣΚΑ έχει ρεκόρ 9-2 και η Φενέρ είναι πλέον μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από το πρώτο μέρος στην Βιτόρια!

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-6 (στο 4′), όμως το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι και η ΤΣΣΚΑ πήρε μετά από ώρα το προβάδισμα με 18-16 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 21-21.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ξεκίνησε καλύτερα την δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 11-6, προηγήθηκε με 32-27 (στο 14′), βρίσκοντας εύκολα λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και εκείνοι ρυθμό στην επίθεση και μείωσαν σε 37-36 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την Μπασκόνια να γυρνάει το ματς και να προηγείται με 40-38.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βιτόρια, ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να “τρέχει” επιμέρους σκορ 9-4 και να παίρνει ξανά, το προβάδισμα με 47-44 (στο 24′). Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ “σκληρό” και οι δύο ομάδες πολύ άστοχες με αποτέλεσμα οι Ρώσοι, να προηγούνται με 49-48 στο 27ο λεπτό και την τρίτη περίοδο να λήγει, με τις δύο ομάδες στο 55-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και οι Βάσκοι, είχαν ένα μικρό προβάδισμα με 64-61 (στο 34′). Με τον Πίτερς (5/11 τρίποντα) να κάνει μεγάλο ματς έχοντας 18 πόντους και να πετυχαίνει τρίποντο, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 69-66, περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη.

Με 5-0 σερί δια χειρός… Σενγκέλια η Μπασκόνια γύρισε ξανά το ματς και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 71-69 (στο 38′). 1:50 πριν την λήξη, ο Πίτερς και πάλι σκόραρε και ισοφάρισε σε 71-71, όμως ο Σενγκέλια με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 74-71 (1:37′). Ο Χίγκινς μείωσε με 2/2 βολές σε 74-73, όμως ο Πουριέρ στα 58′ δευτερόλεπτα, έκανε το σκορ 76-73, χρίζοντας φαβορί την ομάδα του. Τελικά ο Πίτερς αστόχησε στο τέλος και οι Βάσκοι κέρδισαν με 76-73!

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ της Μπασκόνια 10-4 στα τελευταία 3 λεπτά, όπου και της χάρισε την νίκη η εξαιρετική της άμυνα στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πουριέρ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σενγκέλια με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-38, 55-55, 76-73

Photo Credit: euroleague.net