Ολυμπιακός: Που παν’; Αφού είχε Τουπάν! (vids)

2018-12-13T19:27:09+00:00 2018-12-13T22:07:13+00:00.

Lefteris Moutis

13/Dec/18 19:27

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Εφές 88-81 στο ΣΕΦ με τον Αξέλ Τουπάν να κάνει το καλύτερο του φετινό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με 19 πόντους και εξαιρετική άμυνα!

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και στο τελευταίο παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη επί της τρίτης στη βαθμολογία Εφές πλησιάζοντας την στη μια νίκη.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε επί της φετινής έκπληξης της Ευρωλίγκας (από πλευράς αποτελεσματικότητας και όχι ρόστερ) σε ένα ματς που δεν είχε διάρκεια στην απόδοση του, αλλά είχε… Τουπάν, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρη στο σχήμα με τους πολλούς φόργουορντ (Τουπάν, Παπανικολάου, Πρίντεζη, ΛεΝτέι και Στρέλνιεκς/Σπανούλης) και μάζεψε πολλά επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν “επέστρεψε” στον αγώνα.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Ο Ντέιβιντ Μπλατ βρήκε τη λύση που έψαχνε από το δεύτερο δεκάλεπτο για να σταματήσει τους… ασταμάτητους Μίτσιτς και Λάρκιν, οι οποίοι πέτυχαν 44 πόντους από κοινού, περισσότερους από τους μισούς της ομάδας τους. Πέραν από τον Τουπάν, πολύ καλός ήταν ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πρίντεζης με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Σπανούλης, ΛεΝτέι και Στρέλνιεκς.

Έτρεχε και κυριαρχούσε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να είναι εξαιρετικοί από το ποστ πληγώνοντας τα σχέδια του Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αναγκάστηκε να αλλάξει όλη την πεντάδα του μετά από μόλις 5 λεπτά αγώνα στο πρώτο τάιμ άουτ!

Ο Τούρκος προπονητής είδε τους “ερυθρόλευκους” να κυριαρχούν πλήρως φθάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +12 (16-4, 5′) με τους δυο ψηλούς των Πειραιωτών να έχουν 7/7 σουτ από το ζωγραφιστό εκθέτοντας τους προσωπικούς τους αντιπάλους. Πολύ καλός ήταν σε αυτό το διάστημα και ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος έτρεχε στο ανοικτό γήπεδο και έβρισκε ιδανικά τους συμπαίκτες του.

Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (25-12)  με τους Παπανικολάου και Γκος να συνεχίζουν να πατάνε το γκάζι στον αιφνιδιασμό και να κυριαρχούν στο παρκέ. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 12/17 σουτ (70,5%) εντός παιδιάς και 3 λάθη, ενώ η Εφές είχε 6/20 σουτ (30%) και 5 λάθη!

Καταιγίδα από Εφές, χειρότερο φετινό δεκάλεπτο Ολυμπιακού!

Ολα όσα έγιναν όμως, στο πρώτο δεκάλεπτο έγειραν ανάποδα στο επόμενο! Τα ποσοστά ευστοχίας των φιλοξενούμενων εκτοξεύτηκαν από το 20% στο 85% με συνέπεια να πετύχουν 34 πόντους(!), επίδοση που αποτελεί φετινό ρεκόρ για εκείνους και αρνητικό ρεκόρ για τους “ερυθρολεύκους” σε ένα δεκάλεπτο τη φετινή σεζόν!

Οι Μίτσιτς και Λάρκιν ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους διαλύοντας την άμυνα του Ολυμπιακού που δεν μπορούσε να τους ακολουθήσει. Αντίστοιχα, αυξήθηκε η απειλή των Τούρκων πίσω από τα 6,75 μέτρα καθώς από τα 0/4 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου, έφθασαν στα 6/9 στο δεύτερο!

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει τη ζημιά στην Εφές από το ποστ με τον Μιλουτίνοφ να τελειώνει μόλις μια φάση και τον ΛεΝτέι να σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ετσι, μοναδική σταθερή επιθετική απειλή ήταν ο Αξέλ Τουπάν, ο οποίος επέστρεψε σε αγώνα Ευρωλίγκας μετά από ένα μήνα σχεδόν. Ο Γάλλος φόργουορντ ήταν ακροβολισμένος στις γωνίες συνήθως και ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός με 3/4 σουτ κρατώντας ουσιαστικά το προβάδισμα για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

Πάρτι των Μίτσιτς και Λάρκιν

Ο Αταμάν είχε βρει πλέον το “κουμπί” του Ολυμπιακού και με το δίδυμο των Μίτσιτς και Λάρκιν να πετάει “φωτιές”, η Εφές μπήκε σε ρόλο οδηγού. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα στο 22′ και έκτοτε οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που κυνηγούσαν…

Ο MVP του Νοεμβρίου, Βασίλιε Μίτσιτς και ο εξαιρετικά ποιοτικός Σέιν Λάρκιν “τρυπούσαν” συνεχώς την άμυνα του Ολυμπιακού που δεν είχε βάθος και δεχόταν εύκολα καλάθια. Ο Σέρβος γκαρντ είχε μεγάλο σερί και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με δυο μακρινά εύστοχα σουτ στη λήξη του χρόνου. Η Εφές έφθασε έτσι τη διαφορά στο +6 (55-61, 27′), την ώρα που ο Ολυμπιακός σκόραρε δύσκολα.

“Ερυθρόλευκη” αντεπίθεση με μπροστάρη τον Τουπάν!

Δυο τρίποντα των ΛεΝτέι και Παπανικολάου έφεραν το ματς στα ίσα (65-65), αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να μπαίνει και πάλι στο πνεύμα του παιχνιδιού όταν συνέχισε να βρίσκει πόντους με μακρινά σουτ και πήρε μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ! Οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (74-73, 34′) με τον Τουπάν να είναι ο απόλυτος game changer!

Ο Γάλλος ήταν εξαιρετικός στην επίθεση κυρίως με τα μακρινά του σουτ, αλλά βοήθησε τα μέγιστα και στην άμυνα περιορίζοντας την Εφές που έδειχνε μέχρι τότε να έχει στο… τσεπάκι της να σκοράρει με κάθε τρόπο. Με δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 83-79 στο 38′ “καθαρίζοντας” τον αγώνα, αφού οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Photo credit: Eurokinissi