Μπασκόνια: “Σκότωσε” στο τέλος την Μακάμπι και βλέπει… οκτάδα! (videos)

2018-12-13T22:11:31+00:00 2018-12-13T23:02:51+00:00.

13/Dec/18 22:11

Με “δράστη” στα 11′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, τον Πουριέρ η Μπασκόνια κέρδισε μέσα στο Τελ Αβίβ με 81-79, την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Μακάμπι ήταν καλύτεροι στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, αλλά ήταν αρκετά άστοχη και η Μπασκόνια ήταν αρκετά ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και με μεγάλα καλάθια, από τους Σενγκέλια, Τζάνινγκ και Πουριέρ πήρε ένα τεράστιο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Η Μπασκόνοα πήγε πλέον στο 5-7 και διεκδικεί θέση στην 8άδα και η Μακάμπι “έπεσε” στο 3-9 και είναι πολύ μακριά πλέον από τις θέσεις της πρόκρισης.

Το παιχνίδι

Ενα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και προηγήθηκε με 10-9 (στο 4′), αλλά η Μπασκόνια δεν της επέτρεπε να πάρει μία καλή διαφορά. Με επιμέρους σκορ 9-3, οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 18-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 22-17 υπέρ της Μπασκόνια.

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν δυνατά, έπαιξαν απίστευτη άμυνα και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2, πήραν ξανά το προβάδισμα (30-24 στο 15′). Με τους Τζάνινγκ-Σενγκέλια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, σε 32-20 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μακάμπι μπροστά με 41-36.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους

Το δεύτερο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με, την Μακάμπι να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με 55-45 (στο 25′), διαφορά η οποία ήταν η μεγαλύτερη στο ματς και για πρώτη φορά διψήφια. Οι γηπεδούχοι, κρατούσαν μέσω της άμυνα τους, το προβάδισμα με 57-50 και η τρίτη περίοδος έληξε, με 61-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι με σερί 6-0 “έβαλαν φωτιά” στον αγώνα και μείωσαν σε 61-60 (στο 32′). 5′ περίπου λεπτά πριν την λήξη, η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 10-4 προηγήθηκε με 61-54 και είχε πλέον το “πάνω χέρι” για την νίκη. Με 2/2 τρίποντα ο Τζάνινγκ μείωσε σε 71-70 (στο 37′) για την Μπασκόνια και την έβαλε ξανά στον αγώνα, ενώ ο Χίλαρντ ισοφάρισε σε 73-73 με ένα ακόμα τρίποντο!

Στο τελευταίο δίλεπτο, με το σκορ στο 76-73 υπέρ της Μακάμπι, ο Σενγκέλια με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε… αέρα νίκης στην Μπασκόνια με 79-76 (1:20 πριν το τέλος). Στα 30′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Κέιν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79 και μετά από τάιμ άουτ, ο Πουριέρ με κάρφωμα έκανε το σκορ 81-79 στα 11′ δευτερόλεπτα και έδωσε την νίκη στην Μακάμπι!

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο κάρφωμα του Πουριέρ στα 11′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη και στην εξαιρετική άμυνα των Βάσκων στο τέλος, όπου έκανε λάθος πάσα ο Ουίλμπεκιν. Επίσης οι 6 σερί πόντοι του Σενγκέλια στα τελευταία λεπτά, ήταν καθοριστικοί.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Τζάνινγκ με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χίλαρντ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Πουριέρ εκτός από το μεγάλο καλάθι, είχε και 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 41-36, 61-54, 79-81

Photo Credit:euroleaguebasketball