Ολυμπιακός κριτική: Πολλά τα άσχημα, μοναδικό θετικό η αντίδραση του Στρέλνιεκς

2018-12-27T20:35:50+00:00 2018-12-27T20:35:50+00:00.

27/Dec/18 20:35

EUROLEAGUE / ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ χαλαρός στο παιχνίδι απέναντι στην Νταρουσάφακα, την άφησε να πάρει διαφορά και μετά προσπάθησε να “ξυπνήσει” και έτρεχε χωρίς τελικά να… φτάσει. Μια ήττα εκτός προγράμματος που μπορεί να στοιχίσει.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Έκανε μπαμ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πως η πνευματική προσέγγιση του Ολυμπιακού ήταν λανθασμένη και… υπερβολικά χαλαρή. Απέναντι σε μια ομάδα που ναι μεν είναι τελευταία στη κατάταξη και είχε μόλις μια νίκη πριν υποδεχτεί τους κόκκινους, αλλά είχε παλέψει στα ίσια όλα τα τελευταία παιχνίδια της και έκανε πολλές ήττες στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε συγκέντρωση, δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια, υποτίμησε την Νταρουσάφακα και το πλήρωσε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησίασε, είχε τις ευκαιρίες του, έφτασε πολύ κοντά κυρίως εξαιτίας του Γιάνις Στρέλνιεκς, αλλά δεν τα κατάφερε και η ιστορία θα γράψει ήττα από μια ομάδα που είχε ρεκόρ 1-13 και 12 συνεχόμενες ήττες.

Πάμε να δούμε την ατομική επίδοση των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ, αν και το πρόβλημα αυτή τη βραδιά ήταν περισσότερο ατομικό με κάποιες εκλάμψεις που προσέφεραν κάποιες ευκαιρίες στους ερυθρόλευκους για την ολική ανατροπή. Αυτή δεν ήρθε και εδώ που τα λέμε απόλυτα δίκαια νίκησε η Τουρκική ομάδα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε 10 παίκτες και δεν εμπιστεύτηκε ούτε δευτερόλεπτο τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Γιώργο Μπόγρη.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνισή του ήταν ασορτί με τη… συνολική του Ολυμπιακού. Σε άλλο… γήπεδο. Λάθος άμυνες, φτηνά λάθη ακόμα και σε εύκολες πάσες, έλλειψη συγκέντρωσης και όλα αυτά χωρίς να απειλήσει καθόλου την αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη προσπάθησε περισσότερο, πείσμωσε, βοήθησε στην προσπάθεια ανατροπής, αλλά μέχρι εκεί. Είχε και μια λανθασμένη απόφαση σε κρίσιμο σημείο (72-69) όταν δεν διάβασε καλά τη φάση και αναχαιτίστηκε από την αντίπαλη άμυνα. Ο Μπλατ του έδωσε 25 λεπτά και ο Γκος έγραψε 7 πόντους με 3/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 λάθη και ένα κλέψιμο.

Αξέλ Τουπάν

Ο Γάλλος ως τώρα έχει αποδειχτεί ο πιο ικανός… Game Changer για τον Ολυμπιακό, αλλά στη Πόλη δεν ήταν αυτό το σενάριο. Για τα δικά του δεδομένα δεν διέθετε την ενέργεια που μας έχει συνηθίσει, ούτε είχε μεγάλη επιρροή στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν βοήθησε καθόλου. Στο δεύτερο ήταν λίγο περισσότερο στο πνεύμα του αγώνα, χωρίς όμως να σπρώξει την ομάδα του προς κάτι καλύτερο. Αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 16 λεπτά και έμεινε στους 5 πόντους με 1/5 σουτ, ενώ πήρε και δύο ριμπάουντ.

Βασίλης Σπανούλης

Μετά από μαζεμένες καλές εμφανίσεις, δεν ήταν η βραδιά του και εδώ πρέπει να τονίσουμε πως δεν έπαιξε στα τελευταία λεπτά και ο κόουτς Μπλατ δεν τον επανέφερε στη μάχη ούτε στο τελευταίο δίλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός είχε πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής και πέρα από κρίσιμες άμυνες έψαχνε και μεγάλα σουτ. Κάτι πολύ σπάνιο στα χρόνια του Vspan στον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης έπαιξε 18 λεπτά, σαφώς λιγότερα από όσα συνηθίζει και είχε 7 πόντους και 3 ασίστ με 3/8 σουτ.

Γιάνις Τίμα

Τι περίπτωση κι αυτή. Ο Μπλατ επέλεξε να τον ξεκινήσει βασικό. Έπαιξε ένα λεπτό. Αστόχησε σε ένα τρίποντο και έκανε δύο φάουλ. Στο δεύτερο ο προπονητής τον απέσυρε και δεν τον έβαλε ποτέ ξανά στο διάστημα των επόμενων 39 λεπτών!

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Εμεινε σαφώς πιο χαμηλά σε απόδοση, συγκριτικά με τα φετινά υψηλά στάνταρ του. Ούτε ο Σέρβος σέντερ κατάφερε να αποτρέψει την… κατηφόρα του πρώτου δεκαλέπτου, παρότι προσπάθησε περισσότερο από άλλους συμπαίκτες του. Κάποιες στιγμές πήρε μπάλες στο ποστ, αλλά κατάφερε να τελειώσει μόνο δύο φάσεις. Κέρδισε μάχες, αλλά έχασε κι αρκετές από τους αντιπάλους του και κυρίως από τον Έρικ. Δεν ήταν στο σχήμα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση. Πέτυχε 6 πόντους με 2/8 σουτ, είχε 9 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, δικαιούται τον τίτλο του καλύτερου παίκτη σε μια συνολικά κακή βραδιά. Ο Λετονός ήταν ο παίκτης που με τον επιθετικό του οίστρο έκανε… ντέρμπι το ματς στο τέλος και άγχωσε πολύ την Νταρουσάφακα. Δυστυχώς για εκείνον και τον Ολυμπιακό δεν κατόρθωσε να υπογράψει μια μεγάλη ανατροπή. Τουλάχιστον έδειξε μέρος του ταλέντου του και βγήκε μπροστά. Κάτι που πρέπει να κάνει πιο συχνά… Ο Γιάνις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους. Είχε 0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και σχεδόν 29 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Αλέξανδρος Βεζένκοφ

Ο Ντέιβιντ Μπλατ του έδωσε την ευκαιρία να μείνει στο παρκέ για 10 λεπτά. Δεν έκανε πολλά, αλλά με αυτές τις συνθήκες και στα σημεία που αγωνίστηκε δεν θα ήταν και δίκαιο να κριθεί αυστηρά. Πέτυχε ένα καλάθι μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.

Γιώργος Πρίντεζης

Ένας ακόμα παίκτης – κλειδί που βρέθηκε πολύ πιο χαμηλά από τα στάνταρ του. Ήταν πολύ άστοχος, παρότι η ομάδα του έδωσε μπάλες και προσπάθησε να τον εκμεταλλευτεί στο ποστ. Μόνο προς το τέλος ξύπνησε κάπως, προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες και να βοηθήσει την ομάδα. Δεν του βγήκε ιδιαίτερα και έχασε και μια κρίσιμη βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, έχοντας 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Κώστας Παπανικολάου

Από τους παίκτες με την περισσότερη ενέργεια σε μια βραδιά που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ματσάρει την ενέργεια του αντιπάλου του και αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους της ήττας. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν από τους ελάχιστους ερυθρόλευκους που έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο παρκέ. Πήρε αρκετά περιφερειακά σουτ που έπρεπε να πάρει όπως βγήκαν οι φάσεις, απλά έχασε αρκετά ελεύθερα. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, με 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Ζακ Λεντέι

Ο Αμερικανός επίσης συγκαταλέγεται μεταξύ των παικτών που έβγαλαν πείσμα και αντίδραση από νωρίς στο παιχνίδι. Έπαιξε 25 λεπτά, σκόραρε 12 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και έγραψε 4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Στα ψεγάδια της εμφάνισής του τα 3 λάθη και δύο χαμένες ευκαιρίες να σκοράρει στις κρίσιμες κατοχές του τελευταίου τρίλεπτου.