Μπαρτσελόνα: Εφές ημίχρονο… κατηφόρα τελικό! (video)

2018-12-27T22:50:56+00:00 2018-12-28T01:31:26+00:00.

27/Dec/18 22:50

Η Εφές στο πρώτο ημίχρονο έκανε “παρέλαση” στο “Παλάου”, αλλά η Μπαρτσελόνα μεταμορφώθηκε στο δεύτερο και την… κατάπιε, με επιμέρους 41-15 για να κλείσει θριαμβευτικά τον πρώτο γύρο (80-65)!

Αυτό που έγινε στη Βαρκελώνη δεν έχει προηγούμενο, αφού η Εφές όσο εξαιρετική ήταν στο πρώτο ημίχρονο κι έδειχνε έτοιμη να μείνει ξανά μόνη τέταρτη, άλλο τόσο κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος, με την Μπαρτσελόνα να κάνει επικό δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει μια εμφατική νίκη, ανεβαίνοντας στο 8-7, με τους Τούρκους να μένουν στο 9-6, μαζί με τον Ολυμπιακό.

Σεραφέν και Οριόλα ήταν τρομεροί στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησαν την ομάδα του Πέσιτς, η οποία ήταν απίστευτη αμυντικά, αφού δέχθηκε μόλις 15 πόντους, σκοράροντας 41 από το 20′ κι έπειτα!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Εφές με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά και τον Μίτσιτς φρόντισε να πάρει τα ηνία στην πρώτη περίοδο, αφού από το 10-10 (3′) βρέθηκε στο 12-19 (4:40”).

Η Μπαρτσελόνα χάρη σε Χάνγκα και Σίνγκλετον προσπάθησε να κρατηθεί κοντά, αλλά στο φινάλε της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο -6 (23-29), ενώ οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 2-13 διαμόρφωσαν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (25-42, 14′).

Ο Σίνγκλετον μάζεψε λίγο την απόσταση (39-50, 20′) και μετά την ανάπαυλα οι “μπλαουγράνα” μπήκαν αγριεμένοι, με τον Οριόλα να βγαίνει μπροστά!

Η ομάδα του Πέσιτς ως το 27′ μπόρεσε με επιμέρους 14-3 να φέρει τα πάντα ίσια (53-53), ενώ ο Σεραφέν μπήκε για να δώσει το πρώτο προβάδισμα, με τον Ρίμπας να ολοκληρώνει την ανατροπή (59-55, 29′).

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της Μπάρτσα, η οποία με τον Ερτέλ έφτασε στο +10 (71-61, 34′) και τον Σεραφέν να κάνει ό,τι θέλει στο καλάθι της Εφές, με το τελικό 80-65 να ολοκληρώνει ένα απίστευτο δεύτερο 20λεπτο για τους Καταλανούς!

Ο Οριόλα (14π.) έδωσε το σύνθημα στο τρίτο δεκάλεπτο για το σερί που έφερε στα ίσια το παιχνίδι, αλλά ο Σεραφέν (13π., 8ριμπ.) όταν μπήκε ήταν ανίκητος, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα σε μεγάλο θρίαμβο, όσο Μότουμ (13π.) και Μίτσιτς (11π.) είχαν μείνει στο… πρώτο ημίχρονο.

Που κρίθηκε

Η Εφές στο πρώτο ημίχρονο έφτασε και στο +17 (25-42), αλλά μετά την ανάπαυλα κατέρρευσε σε άμυνα κι επίθεση, με την Μπαρτσελόνα να κάνει επική αντεπίθεση, με 41-15 στο δεύτερο 20λεπτο!

Δεκάλεπτα: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65.

Διαιτητές: Πουκλ, Ρίζικ, Τραβίτσκι