Γκραν Κανάρια: “Έπνιξε” την Ζαλγκίρις με… τρομερή άμυνα! (video)

2018-12-28T22:53:31+00:00 2018-12-28T23:40:17+00:00.

28/Dec/18 22:53

Μία πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε στην έδρα της η Γκραν Κανάρια, κερδίζοντας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-66, παίζοντας εκπληκτική άμυνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με +17 πόντους, όμως παρότι οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, προσπάθησαν να επιστρέψουν, τελικά γνώρισαν μία δίκαιη ήττα στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει ρεκόρ 7-8 και ισοβαθμεί με Μπασκόνια, Μιλάνο και Παναθηναϊκό, ενώ η Γκραν Κανάρια είναι στην πρώτη 8άδα με ρεκόρ 6-9!

Το παιχνίδι

Τρομερή ισπανική… άμυνα!

Εξαιρετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Ισπανοί και προηγήθηκαν από νωρίς με 12-6 (στο 5′), χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα. Οι Λιθουανοί με επιμέρους σκορ 10-4, ισοφάρισαν σε 16-16 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Γκραν Κανάρια μπροστά με 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκαναν ένα επιμέρους σκορ 7-2 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 24-22 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους σκορ 10-2, πήραν διψήφιο προβάδισμα με 34-24 (στο 19′) και το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με 36-26!

“Λύγισε” η Ζαλγκίρις, σπουδαία άμυνα η Γκραν Κανάρια!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Ισπανία ξεκίνησε με, την Γκραν Κανάρια να κάνει επιμέρους σκορ 12-5 και να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +17 (48-31 στο 24′). Η Ζαλγκίρις Κάουνας μείωσε σε 51-38 (στο 27′) και τελικά η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 57-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν σκληρό με την Ζαλγκίρις να “ρίχνει” τον ρυθμό, αλλά την Γκραν Κανάρια να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα (65-54 στο 35′), χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 8-4. Η Γκαν Κανάρι δύο λεπτά πριν το τέλος, ήταν “αγκαλιά” με την νίκη έχοντας, το προβάδισμα με 68-61. Τελικά οι Ισπανοί, πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 73-66, αφού με το σκορ στο 69-66 και 20 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Ζαλγκίρις έκανε λάθος και έχασε οριστικά τον αγώνα.

Που κρίθηκε: Στην εκπληκτική άμυνα της Γκραν Κανάρια σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, την οποία δεν μπόρεσε να… “νικήσει” με τίποτα η Ζαλγκίρις και φυσικά στο λάθος των Λιθουανών στα 20′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ραμπασέδα ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο εξίσου καλός ήταν και ο Μπάλβιν με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-26, 57-50, 73-66

Photo Credit: zalgiris bc twitter