Μπαρτσελόνα: “Τρομακτική” παράσταση με… καλεσμένη την Νταρουσάφακα!

2019-01-04T22:45:41+00:00 2019-01-04T22:45:41+00:00.

04/Jan/19 22:45

Η Μπαρτσελόνα ήταν συγκεντρωμένη και σοβαρή και κέρδισε με μεγάλη άνεση την Νταρουσάφακα εντός έδρας με 97-65 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τον δεύτερο γύρο, της Ευρωλίγκας.

Οι Καταλανοί στην συντριπτική πλειοψηφία του αγώνα ήταν καλύτεροι και με όμορφο μπάσκετ στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία, πήραν εύκολα το ματς.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 9-7 και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Νταρουσάφακα είναι τελευταία με ρεκόρ 2-14.

Το παιχνίδι

Όλα τελείωσαν από το πρώτο μέρος!

Μπορεί η Νταρουσάφακα να προηγήθηκε με 6-2 νωρίς στο ματς, όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 15-2, προηγήθηκε με 17-8 (στο 6′). Η διαφορά έφτασε και πάνω από το double score (23-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με το σκορ στο 29-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι μπλαουγκράνα έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και ανέβασαν την διαφορά στο +21 (39-18 στο 14′), δείχνοντας πως το ματς θα τελειώσει από νωρίς. Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 19-7, η διαφορά στο +25 (48-23 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με διαφορά double score (54-27)!

“Πάρτι” και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βαρκελώνη ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να μειώνουν σε 56-34 με επιμέρους σκορ 7-2 (στο 24′). Η Μπάρτσα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, έφτασε την διαφορά και στο +29 (71-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 73-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς,  οι Καταλανοί συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και με επιμέρους σκορ 11-3, ανέβασαν την διαφορά στο +37 (84-47 στο 33′). Στο 37ο λεπτό του αγώνα, η διαφορά μειώθηκε στους 29 πόντους (87-58) και στο φινάλε η Μπάρτσα πανηγύρισε την νίκη με 97-65!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 25-11 “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά σε double score και στο +27 (54-27) και “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ερτέλ ήταν πολύ καλός με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Σίνγκλετον με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 54-27, 73-45, 97-65