Ολυμπιακός κριτική: Βγαλμένος από τα όνειρα του Μπλατ!

2019-01-04T22:33:46+00:00 2019-01-05T00:07:48+00:00.

Lefteris Moutis

04/Jan/19 22:33

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με επιβλητική εμφάνιση έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση σχεδόν όλους τους παίκτες του. Διαβάστε αναλυτικά την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά έναντι των “πρασίνων” με τον Μιλουτίνοφ να κάνει ρεκόρ καριέρας, τον Στρέλνιεκς να είναι εξαιρετικός, τον Παπανικολάου να είναι παντού και τον Πρίντεζη να είναι πολύτιμος ξανά!

Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος

Ξεκίνησε τον αγώνα υποτονικά χωρίς να μπορέσει να μπει στο πνεύμα του αγώνα, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβηκε κυρίως εκτελεστικά. Πέτυχε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο σκοράρισμα στη συνέχεια. Ωστόσο, βοήθησε πολύ δημιουργικά έχοντας 5 ασίστ, τις περισσότερες ανάμεσα στους συμπαίκτες του. Συνολικά σε 21:30 είχε 7 πόντους (2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), αλλά θα μπορούσε να ήταν περισσότερο σταθερός όταν ο Ολυμπιακός τον είχε ανάγκη.

Αξέλ Τουπάν

Πήρε το μικρότερο χρόνο συμμετοχής (9:51) σε σχέση με όλα τα προηγούμενα παιχνίδια της φετινής σεζόν μετά την πρεμιέρα κόντρα στην Χίμκι. Αιτία δεν ήταν η δική του εμφάνιση, αλλά η πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ! Ο Τουπάν πέτυχε 5 πόντους με 2/2 βολές, 1/3 τρίποντα, μάζεψε 1 ριμπάουντ και έκανε 1 λάθος. Η “δουλειά” του είναι να προσφέρει τα πάντα στην άμυνα, αλλά τον κάλυψαν όλοι οι άλλοι, από τη στιγμή που όλοι ήταν εξαιρετικοί στα μετόπισθεν.

Βασίλης Σπανούλης

Σε ένα βράδυ που ο Ολυμπιακός πετούσε φωτιές ο αρχηγός του δεν χρειάστηκε να κάνει το κάτι παραπάνω. Πέτυχε 6 πόντους με 1/3 βολές, 1/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λάθος. Δεν χρειάστηκε να τον πιέσει ο Μπλατ παραπάνω και έτσι ο Σπανούλης αγωνίστηκε 17:57. Η είδηση ωστόσο, είναι ότι στα πρώτα 26 λεπτά του αγώνα, ο “Kill-Bill” βρέθηκε στο παρκέ για 8:25.

Γιάνις Τίμα

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε αγώνα Ευρωλίγκας, αντιμετωπίζοντας, πάντως, και πρόβλημα τραυματισμού.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Εκπληκτικός! Μια φροντ λάιν μόνος του! Ο Σέρβος ψηλός έκανε ματς καριέρας, αυτά που μπορούν να τον στείλουν μια ώρα αρχύτερα στο ΝΒΑ, χωρίς καν να χρειαστεί… συστατική επιστολή από τον Μπλατ… Ο Μιλουτίνοφ έκανε ρεκόρ καριέρας σε ranking 41 μονάδες αξιολόγησης, μάζεψε 18 ριμπάουντ κάνοντας ρεκόρ καριέρας και ρεκόρ στην ιστορία του Ολυμπιακού και 13 αμυντικά, νέο προσωπικό ρεκόρ! Επίσης, πέτυχε 18 πόντους (8/10 βολές, 5/8 δίποντα) και μοίρασε 1 ασίστ σε 29:03 κατακτώντας τον τίτλο του MVP της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα!

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Λετονός εκτελεστής! Ξεκίνησε τον αγώνα με 2 λάθη στα πρώτα 3 λεπτά της συμμετοχής του, αλλά τα άφησε γρήγορα πίσω του και άρχισε να πυροβολεί κατά ριπάς! Πέτυχε 18 πόντους με 4/5 βολές, 1/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ είχε ξεκινήσει με 3/3 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων! Ο Στρέλνιεκς σε 24:00 μοίρασε επίσης 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκανε και 1 κόψιμο! Πέραν τούτων, ήταν πολύ καλός στα καθήκοντα του ως πόιντ γκαρντ και έπαιξε πολύ καλή άμυνα.

Σάσα Βεζένκοφ

Ηταν το back up του Πρίντεζη, καθώς ο ΛεΝτέι αγωνίστηκε μόνο ως σέντερ και ο Τίμα δεν ίδρωσε τη φανέλα του. Ο Βεζένκοφ πέτυχε 2 πόντους με 1/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα, έκανε 1 κόψιμο και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 9:48. Σε κάθε περίοδο έδινε ολιγόλεπτες ανάσες στον Πρίντεζη και χωρίς να εντυπωσιάσει, έβαλε και αυτός το δικό του λιθαράκι για τη νίκη.

Γιώργος Πρίντεζης

Ξεκίνησε τον αγώνα ως δημιουργός και τον τελείωσε ως εκτελεστής! Ο Γιώργος Πρίντεζης ισοφάρισε το ρεκόρ ασίστ στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα με 4 ασίστ. Πέτυχε 11 πόντους “αθόρυβα” με 1/2 βολές και 5/8 δίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 30:12. Βοήθησε πολύ στο αμυντικό κομμάτι του αγώνα με τους ψηλούς του Παναθηναϊκού να μην μπορούν να βρουν ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κώστας Παπανικολάου

Εκανε τα πάντα στο παρκέ σε ένα από τα κορυφαία του παιχνίδια τη φετινή σεζόν! Τα νούμερα του ήταν γεμάτα παντού όπως ήταν και εκείνος στο παρκέ! Παντού παρών! Ο “Παπ” ήταν εξαιρετικός στην άμυνα όπως αποτυπώνεται και στη στατιστική του που δείχνει 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, πέρα από τους 12 πόντους (1/2 βολές, 1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα), τα 5 ριμπάουντ και τις 3 ασίστ που μοίρασε κάνοντας ρεκόρ σε χρόνο συμμετοχής στη φετινή σεζόν με 30:40! Μοναδική “ανορθογραφία” του ήταν τα 4 λάθη.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ξέρει τι σημαίνουν  αυτά τα ντέρμπι και το απέδειξε προσφέροντας πολλά πράγματα που δεν φαίνονται στο γυμνό μάτι και στη στατιστική! Βγήκε από τον… πάγο που τον είχε κρατήσει ο Ντέιβιντ Μπλατ στα τελευταία παιχνίδια της Ευρωλίγκας, καθώς αγωνίστηκε 16:02 και παρότι έμεινε άποντος (με 0/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα) βοήθησε αρκετά κυρίως αμυντικά. Μοίρασε επίσης 3 ασίστ σε ένα από τα παιχνίδια που μπορούν να αποτελέσουν μια νέα αρχή για τη σεζόν του.

Γιώργος Μπόγρης

Αγωνίστηκε 2:45 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να ξεκουράσει τον Μιλουτίνοφ, έκανε δυο φάουλ και έκανε ένα κλέψιμο χωρίς να ξαναπατήσει παρκέ.

Ζακ ΛεΝτέι

Χρεώθηκε με δυο φάουλ στα πρώτα 1:32 της συμμετοχής του στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι έμεινε εκτός αγώνα για αρκετή ώρα, καθώς την ίδια ώρα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός στο ματς της… ζωής του. Μπήκε ξανά στο παρκέ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ήταν πια εκτός ρυθμού και δεν κατάφερε να παίξει ρόλο στην αναμέτρηση. Συνολικά σε 6:20 δεν επιχείρησε κανένα σουτ, έκανε μια τάπα και μάζεψε 1 ριμπάουντ.

Photo credit: Eurokinissi