Μπαρτσελόνα: Τεράστιο “διπλό” στο Μιλάνο πριν τον Παναθηναϊκό!

2019-01-09T22:40:43+00:00 2019-01-09T22:42:41+00:00.

09/Jan/19 22:40

Μόλις για ένα ημίχρονο άντεξε η Μιλάνο στον ρυθμό της Μπαρτσελόνα, η οποία με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο μισό, έφυγε με το ”διπλό” από την Ιταλία και τώρα περιμένει τον Παναθηναϊκό (11/1, 22:00).

Με την τριπλέτα Χάνγκα-Ερτέλ-Σεραφέν να είναι ασταμάτητη, η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Αρμάνι στο Μιλάνο με σκορ 90-85 και δίνει συνέχεια στην εξαιρετική σεζόν της!

Οι Ισπανοί έφτασαν τις 10 νίκες σε 17 αγώνες και πλέον βρίσκονται μία νίκη πίσω από την 4η Εφές και 5ο Ολυμπιακό! Όσο για τους Ιταλούς, θα δώσουν μεγάλη μάχη με τον Παναθηναϊκό και τη Μπάγερν, μιας και όλοι έχουν πλέον ρεκόρ 8-9.

Στη συνέχεια της ”διπλής” αγωνιστικής (18η), η Μιλάνο ταξιδεύει στο Μόναχο (11/1, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (11/1, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τον Μάικ Τζέιμς να έχει κέφια, η Μιλάνο ξεκίνησε λίγο καλύτερα τον αγώνα, όμως η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να μείνει μπροστά με το τέλος της πρώτης περιόδου (16-17).

Στο ίδιο ύφος και η δεύτερη περίοδος. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων και το ντέρμπι του Μιλάνου ήταν βέβαιο πως θα γινόταν ”μάχη” στο δεύτερο ημίχρονο, με βάση τα όσα είχαμε δει μετά από 20′ αγώνα! Σκορ 37-36.

Ντέρμπι ήταν, μέχρι να πάρει μπρος η Μπαρτσελόνα

Και έτσι έγινε, για ελάχιστα όμως λεπτά. Οι Μάικ Τζέιμς και Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν σχεδόν μόνοι στην επίθεση και έτσι οι Ισπανοί, που είχαν τους… Γάλλους τους (Τόμας Ερτέλ, Κέβιν Σεραφέν) βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν ακόμα και με 8, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 57-65!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο φινάλε, ξέροντας πως αν θέλουν τη νίκη, θα πρέπει να καλύψουν την διαφορά και μάλιστα γρήγορα. Η προσπάθεια έγινε, έπεσε όμως πάνω στην μεστή εμφάνιση της Μπαρτσελόνα, που είδε και τον Άνταμ Χάνγκα να βάζει το λιθαράκι του, όταν έπρεπε και ουσιαστικά να ”κόβει” τα φτερά της Μιλάνο. Το μόνο που άλλαηε στο φινάλε ήταν η διαφορά που έπεσε στους 5, μετά το τελικό 85-90!

Πού κρίθηκε: Η Μιλάνο μείωσε σε 64-69 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως η Μπαρτσελόνα, με μπροτστάρη τον Άνταμ Χάνγκα, δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να ”χτίσουν” σερί και έκαναν αυτό που έπρεπε.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Άνταμ Χάνγκα, που στα κρίσιμα και όταν η ομάδα του χρειαζόταν σκορ, εκείνος βρήκε μπροστά και σκόραρε. Είχε συνολικά 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, όμως ο καλύτερος φετινός Τόμας Ερτέλ έκλεψε την παράσταση, καθώς ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και 6 ασίστ! Σημαντική και η συνεισφορά του Κέβιν Σεραφέν με 16 πόντους.

Τρομερός αλλά… ηττημένος ο Μάικ Τζέιμς, που μέτρησε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-36, 57-65, 85-90.