Μπασκόνια: “Ξύπνησε” στο δεύτερο ημίχρονο και… σκότωσε την Γκραν Κανάρια!

2019-01-11T22:13:10+00:00 2019-01-11T22:14:44+00:00.

11/Jan/19 22:13

Η Μπασκόνια παίζοντας… άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Γκραν Κανάρια κέρδισε με 83-66 και είναι “ζωντανή” στην μάχη για τα playoffs.

Η Γκραν Κανάρια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έπαιξαν εξαιρετικά κυρίως στην άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήραν την νίκη.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 8-11 και είναι μέσα στο παιχνίδι της… εισόδου στα playoffs, ενώ η Γκραν Κανάρια απομακρύνεται πολύ με ρεκόρ 6-12.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από νωρίς!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν με 14-6 (στο 4′), ενώ η διαφορά για την Γκραν Κανάρια ανέβηκε και στο +12 (21-9 στο 8′), με την Μπασκόνια να είναι μέτρια. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τους Βάσκους πίσω στο σκορ με 23-16.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν σε 28-23 (στο 14′), ενώ με την άμυνα της Μπασκόνια να είναι εξαιρετική το σκορ έγινε 34-31 (στο 17′) και το πρώτο μέρος στην Ισπανία, ολοκληρώθηκε με την Γκραν Κανάρια, τελικά να κρατάει το προβάδισμα με 42-39.

Ήθελε την νίκη και την… πήρε η Μπασκόνια

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βιτόρια ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να γυρίζουν το ματς με επιμέρους σκορ 6-2 και σκορ 45-44 (στο 24′), ενώ στην συνέχεια η Μπασκόνια παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 55-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Βάσκοι έκαναν σερί 6-0 και ανέβασαν για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά στο +10 (61-51 στο 32′). Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να μειώσει, αλλά η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +13 (72-59 στο 37′) και κάπου εκεί το ματς, φάνηκε να τελειώνει. Στο φινάλε, η Μπασκόνια τελικά πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 83-66.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα των Βάσκων στο δεύτερο ημίχρονο και στο επιμέρους σκορ 20-8 στο τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε το σκορ 75-59 και τέλειωσε τον αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Χουέρτας με 24 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ και ο Πουριέρ έκανε την διαφορά ξανά στην ρακέτα με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-42, 55-51, 83-66