Μακάμπι: Απίστευτη εμφάνιση, ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα!

2019-01-17T22:08:21+00:00 2019-01-17T22:37:10+00:00.

17/Jan/19 22:08

Η Μακάμπι δεν ήταν απλά καλή κατά της Μπαρτσελόνα. Ήταν ισοπεδωτική!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέτυχε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια, διαλύοντας με 99-83 την Μπάρτσα που προέρχονταν από σερί πέντε νικών! Και μη σας παραπλανά το σκορ, η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και τους 36 πόντους.

Έκανε έτσι ο “Σφαιρό” κι ένα δωράκι στην παλιά του ομάδα αφού οι Καταλανοί ισοβαθμούσαν με τον Ολυμπιακό αλλά όχι πια!

Ήταν τέτοια η ορμητικότητα και η υπεροχή της Μακάμπι που από το ημίχρονο είχε καθαρίσει το παιχνίδι. Τώρα πια με οκτώ νίκες στο ενεργητικό της και ένα πραγματικά καλό μομέντουμ να τη συνοδεύει, έχει μπει για τα καλά στη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για τα πλέι οφ. Η Μπαρτσελόνα αισθάνεται μία σιγουριά με τις 11 νίκες και το μόνο που κρατάει είναι η αντίδραση της στην τέταρτη περίοδο και ότι από ολιγωρία της Μακάμπι δεν έχασε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+16 επίσης).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.
Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μακάμπι πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα ξεφεύγοντας αρχικά με 11-5 στο 5’, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα βρήκε την αυτοκυριαρχία της και μετά το πρώτο τάιμ άουτ του Πέσιτς, έκανε σερί 7-0 (11-12). Η είσοδος του Ντιμπαρτολομέο τόνωσε πάλι την ομάδα του Σφαιρόπουλου που πέρασε πάλι μπροστά με 23-20 στο τέλος του δεκαλέπτου με σωστές επιλογές (7/9) πλην των μακρινών σουτ (2/7).

Αυτός όμως είναι ο τομέας του Σκότι Ουίλμπεκιν. Ο εξαιρετικός “Τούρκος” γκαρντ πέτυχε δύο στη σειρά κι από άλλο ένα ο Ντιμπαρτολομέο κι ο Ο’Μπράιαντ (10, 8 και 6 πόντους αντίστοιχα) και αίφνης η Μακάμπι πήγε στο 50% (6/12) και ξέφυγε πάλι στο σκορ με +8 πόντους αυτή τη φορά (35-27 στο 13′).
Η τρίποντη “θύελλα” της Μακάμπι δεν σταμάτησε εκεί. Από τα 2/7 τρίποντα έφτασε στα 8/16 και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους μέσα σε μόλις πεντέμισι λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (45-27)! Η Μπαρτσελόνα έδειχνε εντελώς ανήμπορη να σταματήσει την επιθετική ορμή των γηπεδούχων παρά τις διαρκείς αλλαγές και τα τάιμ άουτ που πήρε ο Πέσιτς.
Το πάρτι του πρώτου ημιχρόνου δεν μπορούσε να είχε καλύτερο φινάλε, από ένα τρίποντο του απίθανου ΝτιΜπαρτολομέο (14π. σε μόλις 9 λεπτά!!!) που στην εκπνοή έκανε το 57-35! Η Μακάμπι είχε 10/19 τρίποντα και 12/14 δίποντα με τον Ο’Μπράιαντ να έχει χάσει και τα δύο αυτά δίποντα…

Η κατάσταση δεν άλλαξε καθόλου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει πως έχει πετάξει λευκή πετσέτα. Στο πρώτο πεντάλεπτο η διαφορά πήγε στους 30 πόντους (70-40) και δεν χρειάζεται να μπούμε στη διαδικασία να σχολιάσουμε ότι τα πάντα είχαν κριθεί από το 25′. Από νωρίτερα ίσως.
Η “ομάδα του λαού” πάντως δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να χαλαρώσει τα πράγματα, πλησιάζοντας και τους 40 πόντους διαφορά (78-42). Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν πιο κάτω (85-52) με κανέναν παίκτη της Μπαρτσελόνα να μην έχει διψήφιο αριθμό πόντων και τη Μακάμπι να μετράει 18/21 δίποντα και πάλι με τον Ο’Μπράιαντ μοναδικό της παίκτη άστοχο (1/4).

Στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να… εμφανιστεί στο γήπεδο και να μειώσει τη διαφορά με ένα σερί 17-0 (!), μειώνοντας σε 85-69, γεγονός που ανάγκασε τον “Σφαιρό” να πάρει τάιμ΄άουτ αφού η χαλάρωσε ήταν υπερβολική. Το σερί έφτασε το 20-0 σε μόλις τέσσερα λεπτά πριν σκοράρει ο Ταρίκ Μπλακ με κοντινό λέι απ. Η Μακάμπι απάντησε με ένα 7-0 και όλα τέλειωσαν πριν η Μπαρτσελόνα γίνει από το πουθενά επικίνδυνη…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο ήταν ο παίκτης που άλλαξε όλο το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας ρεκόρ σεζόν στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους (4/6τριπ.) που είναι και η ισοφάριση του ατομικού του ρεκόρ!

Που κρίθηκε:

Η Μακάμπι ήταν απίστευτη στη δεύτερη περίοδο και δεν χωράει αμφιβολία πως τα πάντα κρίθηκαν σε αυτό το διάστημα που πέτυχε ένα +19 με τρομερή επιθετική συγκομιδή (οκτώ τρίποντα, 34 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 23-20, 34-15, 28-17, 14-31

Διαιτητές: Γιαβόρ, Παστούσιακ, Βίλιους