Κριτική Ολυμπιακός: Σούπερ Βεζένκοφ, το χαβά του ο “Παπ”, μικρό ροτέσιον και άφαντος Τίμα

2019-01-17T22:04:42+00:00 2019-01-17T22:04:42+00:00.

17/Jan/19 22:04

Ο Ολυμπιακός είχε τελικά ένα πολύ εύκολο βράδυ απέναντι στη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, που βρέθηκε σε κακή μέρα. Ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει από σχετικά νωρίς όλους τους παίκτες του. Όλους πλην του Γιάνις Τίμα!

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Εδώ που τα λέμε υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που θα θυμόμαστε έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί πιο εύκολα και από ότι δείχνει το τελικό 71-57. Το ένα είναι το ξέσπασμα του Βεζένκοφ! Το άλλο η επιστροφή του Μιλουτίνοφ στα γνωστά δικά του στάνταρ, η καλή εμφάνιση του Στρέλνιεκς και μια ακόμα πληθωρική από τον Κώστα Παπανικολάου!

Το μεγάλο ερώτημα που γεννάται, όμως είναι το εξής: Γιατί δεν πήρε ούτε δευτερόλεπτο ο Γιάνις Τίμα από τον κόουτς Μπλατ; Αν δεν βρέθηκε χρόνος και ευκαιρία ούτε σε αυτό το ματς, τότε σε ποιο; Πάμε να δούμε τους 11 που χρησιμοποιήθηκαν έναν – έναν!

Οπως και να το κάνουμε σε ένα αγώνα που εξελίχθηκε τόσο εύκολα το γεγονός ότι ο Τίμα δεν έπαιξε και ακόμα περισσότερο 4 παίκτες είχαν κάτω από 10 λεπτά συμμετοχής (Τουπάν, Λεντέι, Μάντζαρης και Μπόγρης) προβληματίζει, γιατί είναι πολύ δύσκολο μια ομάδα με τους στόχους του Ολυμπιακού να φτάσει ως το τέλος σε όλους τους στόχους της με τόσο σφιχτό ροτέσιον και μικρό αριθμό παικτών που τραβάνε όλο το… κουπί.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Συνεχίζεται η βελτίωσή του στη δημιουργία! Και νομίζω πως αυτό συμβαίνει γιατί βελτιώνεται η προσέγγιση που έχει και σιγά – σιγά η θέλησή του να κοιτάει την πάσα, όσο και το σκοράρισμα! Ο Γκος έπαιξε 29 λεπτά. Σε αυτό το διάστημα είχε 1/7 σουτ χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, αλλά είναι σημαντικές οι 6 ασίστ, οι πολλές σωστές αποφάσεις, τα τρία κλεψίματα και η αποφασιστικότητα που δείχνει να βελτιώσει και το πρόβλημα που έχει αμυντικά, στα σκριν που στήνουν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού.

Αξέλ Τουπάν

Δυστυχώς, επεκτείνεται η περίοδος που ο Γάλλος βλέπει ελάχιστο χρόνο συμμετοχής. Έχει προσφέρει, αποδείχτηκε κομβικός σε 2-3 πολύ σημαντικές νίκες του Ολυμπιακού, αλλά τώρα είναι η περίοδος που πρέπει να διαχειριστεί το “σκληρό πρόσωπο” του Μπλατ. Ο Γάλλος έμεινε στο παρκέ 7 λεπτά και είχε 0/2 σουτ, 1 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και μια ασίστ. Ο Ολυμπιακός δεν έχει πολλούς παίκτες με τα χαρακτηριστικά του Τουπάν και θεωρώ δεδομένο πως αργά ή γρήγορα θα τον δούμε σε πολύ πιο σημαντικούς ρόλους. Ιδίως σε ματς που δεν θα κυλούν καλά και ο Ολυμπιακός θα χάνει…

Βασίλης Σπανούλης

Μια βραδιά αρκετά ήρεμη και εύκολη για τον αρχηγό του Ολυμπιακού. Έπαιξε 24 λεπτά και έγραψε 6 πόντους, 9 ασίστ και δύο ριμπάουντ με αρκετές μια χαρά άμυνες στο ενεργητικό του. Το ψεγάδι στην εμφάνισή του ήταν τα 5 λάθη, τα τρία από αυτά σε ένα διάστημα λίγων λεπτών στην διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου.

Γιάνις Τίμα

Ούτε δευτερόλεπτο! Σε αγώνα που τον είχε καθαρίσει ο Ολυμπιακός από πολύ νωρίς. Αν δεν γνωρίζαμε πως έχει κλειστό διετές συμβόλαιο με υψηλές αποδοχές για τα νυν δεδομένα της ομάδας θα λέγαμε πως βρίσκεται στο κατώφλι της εξόδου και μετράει μέρες. Τώρα, δεν υπάρχουν και πολλά να πούμε. Ο Μπλατ τον επέλεξε, ο κόουτς του Ολυμπιακού τον έχει εξαφανίσει από τον χάρτη και περιμένουμε τη συνέχεια με ενδιαφέρον. Όσα παράπονα και να έχει, άλλωστε, από τον παίκτη ο Μπλατ, αν δεν παίζει, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βελτιωθούν όσα ο ίδιος απαιτεί.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Επέστρεψε μετά την απουσία με την Ρεάλ και συνέβη το εξής. Σε μια αναμέτρηση που δεν μας “έβγαλε μάτια” όπως άλλες φορές, που δεν ήταν τόσο εκθαμβωτικός, βλέπεις το στατιστικό και συνειδητοποιείς πως για μια ακόμα φορά η επιρροή του ήταν εξαιρετικά μεγάλη! Κι αυτό δείχνει πως έχει αλλάξει επίπεδο για τα καλά… Ο Σέρβος σε 28 λεπτά συμμετοχής έβαλε 13 πόντους με 3/3 δίποντα και 7/8 βολές. Είχε επίσης 7 ριμπάουντ και μια τάπα, αλλά και 25 Ranking!

Γιάνις Στρέλνιεκς

Σε αυτά τα επίπεδα πρέπει να κινείται ο Στρέλνιεκς σε κάθε παιχνίδι, σε ότι αφορά τις πρωτοβουλίες που αναλαμβάνει. Έχουμε πει ξανά, δεν νοείται και δεν… εξηγείται με κανένα τρόπο να μην παίρνει ευθύνες εκτελεστικές και οργανωτικές αυτός ο παίκτης με την ποιότητα που διαθέτει. Σε 21 λεπτά σκόραρε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα. Θα μπορούσε να είναι καλύτερος τόσο οργανωτικά, όσο και αμυντικά. Στην περίπτωσή του, όμως, μετράει η διάρκεια και να είναι αυτός που πρέπει στα κρίσιμα!

Αλέξανδρος Βεζένκοφ

Ξέσπασε ο άνθρωπος και καλά έκανε! Ήταν ένα βράδυ που μπορεί να τον βοηθήσει πάρα πολύ, αρκεί να συνεχίζει να του δίνει ευκαιρίες ο Μπλατ. Ο Σάσα σταμάτησε στους 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, μια ασίστ και τρομερή αφοσίωση και επιμονή στην άμυνα!

Γιώργος Πρίντεζης

Δεν ξεκίνησε βασικός, κάτι που συμβαίνει σπάνια. Αγωνίστηκε συνολικά για 24 λεπτά και είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ με 5/8 σουτ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ αποτελεσματικός και με κάποιες φάσεις – φαντεζί, αντάξιες της ποιότητάς του. Είχε και ένα διάστημα που δεν του βγήκε τίποτα προς το τέλος του αγώνα, χρεώθηκε με δύο επιθετικά – κάπως έτσι έφτασε στα 4 λάθη – και είδε πραγματικά πολλές επαφές των αντιπάλων πάνω του να μην χρεώνονται με φάουλ.

Κώστας Παπανικολάου

ΠΑΝΤΟΥΝΙΚΟΛΑΟΥ και Άγιος ο Θεός! Αστείρευτη ενέργεια, κομβικός σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, μετρ στην άμυνα με τρομερά διαβάσματα στις περιστροφές και πλέον κυκλοφορεί και… οπλοφορεί με αυτοπεποίθηση στην επίθεση! Ο “Παπ” έκανε ακόμα μια πληθωρική εμφάνιση. Έβαλε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, είχε δύο ασίστ, 4/8 τρίποντα και τα έκανε όλα καλά και αποτελεσματικά!

Βαγγέλης Μάντζαρης

Για μια ακόμα φορά δεν σκόραρε. Δυστυχώς, είναι πιο συχνό να τελειώνει τις αναμετρήσεις χωρίς πόντο, παρά με κάποιο εύστοχο σουτ. Αλλά στη συγκεκριμένη αναμέτρηση έπαιξε σχεδόν 9 λεπτά και δεν πήρε καμία προσπάθεια, άρα δεν υπήρχε τρόπος να σκοράρει. Δεν προσέφερε κάτι ιδιαίτερο απέναντι στη Χίμκι ούτε σε οργάνωση και άμυνα.

Γιώργος Μπόγρης

Αυτή την φορά έπαιξε ελάχιστα και δεν υπάρχει κανένας λόγος να κριθεί. Έχει αποδείξει ως τώρα, άλλωστε, ότι είναι πάντα έτοιμος για όλα!

Ζακ Λεντέι

Δεν ήταν η βραδιά του! Έμεινε άποντος με δύο χαμένες προσπάθειες και απλά έγραψε 2 ριμπάουντ. Έχασε κάποιες άμυνες, στην επίθεση φάνηκε ότι ήθελε να σκοράρει και δεν είχε στο μυαλό του την πάσα – όπως συνήθως – οπότε ο Μπλατ του έδωσε όλα κι όλα 9 λεπτά συμμετοχής.