Θρίαμβος για Μπασκόνια κόντρα στον ωραίο και… μοιραίο Μάικ Τζέιμς!

2019-01-18T22:56:22+00:00 2019-01-18T23:07:59+00:00.

18/Jan/19 22:56

Τεράστιο αποτέλεσμα για την Μπασκόνια που επικράτησε με 80-75 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και πήρε θέση στην 8άδα που δίνει πρόκριση στα playoffs.

Οι Βάσκοι αγωνίζονται χωρίς τους Τορνίκε Σενγκέλια και Τζέισον Γκρέιντζερ αλλά ανταπεξέρχονται σε όλες τις δυσκολίες. Το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έδειξε χαρακτήρα και με κορυφαίους τους Φόιγκτμαν (11π, 10ρ) και Πουαριέ (17π, 8ρ, 3ασ) ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την 19η αγωνιστική.

Αντιθέτως, οι Ιταλοί συνεχίζουν να χάνουν έδαφος αφού με εξαίρεση τον Μάικ Τζέιμς (27π, 7ρ, 5ασ) δεν είχαν κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση πολύ άστοχες και το τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ διαμόρφωσε το 5-2 μόλις στο 4ο λεπτό, πριν ο Μάικ Τζέιμς αναλάβει πρωτοβουλίες και αποδείξει πως είναι ένα από τα τοπ γκαρντ της Ευρώπης.

Ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 16-21, ενώ λίγες κατοχές μετά ήταν και πάλι αυτός που “χόρεψε” την άμυνα της Μπασκόνια για το 34-43 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο. Η κατάσταση έδειξε να βγαίνει εκτός ελέγχου για τους γηπεδούχους που είδαν τη διαφορά να αυξάνεται σε… επικίνδυνα επίπεδα (34-46) με τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να ζητάει άμεσα τάιμ άουτ στο 18′.

Το τελευταίο δίλεπτο ωστόσο κύλησε πολύ καλά για τους Βάσκους που πήραν πόντους από τους Σιλντς και Χίλιαρντ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με βελτιωμένη εικόνα και πίστη για την ανατροπή (42-49).

Πράγματι, η Μπασκόνια συνέχισε με φόρα από το πρώτο ημίχρονο και παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στην τρίτη περίοδο. Ο Φόιγκτμαν ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες, οι δρόμοι προς το καλάθι της έκλεισαν και το 42-49 της ανάπαυλας, έγινε πολύ γρήγορα 56-55 στο 26′ για το πρώτο προβάδισμα μετά τα πρώτα λεπτά.

Ήταν πλέον φανερό πως η ψυχολογία είχε αλλάξει με την Αρμάνι Μιλάνο να σκοράρει με το… σταγονόμετρο και το σκορ να έχει φτάσει στο 62-59 στο 30′. Χαρακτηριστικό της κατάστασης των φιλοξενούμενων ήταν η αφλογιστία βασικών παικτών της όπως του Κέρτις Τζέρελς που ξεκίνησε το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα με 0/3 βολές και ένα άστοχο λέι απ εξ επαφής.

Αντιθέτως, οι Βάσκοι έδειξαν σοβαρότητα και χωρίς να ενθουσιάσουν ξέφυγαν για πρώτη φορά με +7 (68-61) δια χειρός Ντιόπ με λιγότερα από 6 λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Κάθε καλάθι πλέον μετρούσε… διπλό και το παλικαρίσιο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έφερε εκ νέου το Μιλάνο σε απόσταση μίας κατοχής (68-66), ενώ το κλέψιμο και λέι απ του Αμερικανού αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση! (70-69).

Ντέρμπι με θρίαμβο για την Μπασκόνια

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με το καλάθι του MVP Πουαριέ και τις βολές του Χουέρτας να δίνουν ξεκάθαρο προβάδισμα στη Μπασκόνια (78-74) με 29″ για τη λήξη.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τους Ιταλούς όταν ο… μοιραίος Τζέιμς ευστόχησε σε 1/3 ελεύθερες βολές και έχασε την ευκαιρία να φέρει την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής. Αντί για αυτό ο Χουέρτας έτρεξε στον αιφνιδιασμό και διαμόρφωσε το τελικό 80-75 με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα υπερπολύτιμο αποτέλεσμα και να καλύπτουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα αφού και πάλι ο Τζέιμς ήταν άστοχος σε σημαντικό τρίποντο με τη λήξη.

Το σύνολο το Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρίσκεται πλέον στην 8η θέση με ρεκόρ 9-10 νίκες, την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο είναι ένα θετικό αποτέλεσμα πιο πίσω (8-11) και υστερεί σε πιθανή ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75

Παίκτης-κλειδί: Ο τραυματισμός του Τορνίκε Σενγκέλια έχει αυξήσει τις αρμοδιότητες για τον Γιοχάνες Φόιγκτμαν ο οποίος ανταποκρίνεται περίφημα! Ο Γερμανός σέντερ διεκδικεί το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μαζί με τον Βενσάν Πουαριέ αφού στα 28 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.