Ρεάλ: Καθάρισε στο φινάλε την Εφές και έκανε το… χατήρι του Ολυμπιακού! (videos)

2019-01-24T22:54:01+00:00 2019-01-25T00:24:09+00:00.

24/Jan/19 22:54

Η Ρεάλ επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο την Εφές και έκανε… δώρο στον Ολυμπιακό!

Μεγάλη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Εφές με σκορ 92-84. Το ματς της Μαδρίτης ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, όμως στο φινάλε οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Σέρχιο Γιουλ, έφτασαν στο 16-4, την ώρα που η Εφές έμεινε στην τρίτη θέση, με ρεκόρ 13-7, μένοντας μόλις μία νίκη μπροστά από τον Ολυμπιακό, που νωρίτερα ηττήθηκε από την Φενέρ στην Τουρκία.

Για την 21η αγωνιστική, η Ρεάλ ταξιδεύει στην έδρα της Νταρουσάφακα (1/2, 19:15), ενώ η Εφές αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό (1/2, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα το ματς (7-12), όμως η Ρεάλ μπόρεσε γρήγορα να καλύψει το χαμένο έδαφος, με τον Άντονι Ράντολφ να είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικό ματς στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο… μηδέν (21-21).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και το δίδυμο Βασίλιε Μίσιτς-Κρούνοσλαβ Σιμόν και μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, έστω και με μικρή διαφορά. Το τρίποντο ήταν ”όπλο” για τους Τούρκους (50%, 6/12), ο… γνωστός επιθετικός πλουραλισμός των Μαδριλένων όμως ”μίλησε” στο τέλος και το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του, μετά από 20′ αγώνα (42-42)!

Το ντέρμπι… έσβησε μέσα σε λίγα λεπτά!

Η ”μάχη” συνεχίστηκε αμείωτη και στην τρίτη περίοδο, με τον Ράντολφ να κάνει τρομερά πράγματα για την Ρεάλ και τον Μίτσιτς αντίστοιχα να παίρνει από το χέρι την Εφές! Οι Σέρχιο Γιουλ και Ουόλτερ Ταβάρες βοήθησαν στην επίθεση και κάπως έτσι οι πρωταθλητές μπόρεσαν και πήραν ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα 3 πόντων (64-61), ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Και φτάνουμε στο μεγαλύτερο σερί του αγώνα. Στο 34′, το σκορ ήταν στο 72-72, ο Γιουλ όμως πήρε το ”όπλο” του και με σερί 9-0 (81-72), οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, βάζοντας σημαντικές βάσεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 83-79 στο 38′ , το αντιαθλητικό του Σιμόν όμως σε εκείνο το σημείο, έδωσε την πολυτέλεια στην Ρεάλ να σκοράρει 4 πόντους (2/2 βολές Γιουλ, καλάθι Καμπάτζο), μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Το τρίποντο του Γιουλ για το 89-81 ήταν και το ”κερασάκι” στην τούρτα για τους Μαδριλένους, 1′ πριν το φινάλε. Το 92-84 ήταν το τελικό σκρ, που δίνει την μεγάλη νίκη στη Ρεάλ.

Πού κρίθηκε: Το 9-0 στο 72-72 ήταν το πλέον καθοριστικό σημείο, όπως και οι 4 πόντοι στο 83-79. Το τρίποντου του Γιουλ για το 89-81 ήταν το καλάθι που ουσιαστικά έδωσε τέλος στην προσπάθεια της Εφές για come back.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άντονι Ράντολφ ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ, όμως ο Σέρχιο Γιουλ ήταν ο πλέον καθοριστικός για την Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο. Με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ισπανός ηγέτης των πρωταθλητών Ευρώπης έκανε τα πάντα για τη νίκη της ομάδας του!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61,