Μπασκόνια: Διέλυσε τη Μακάμπι και συνεχίζει σε τροχιά playoffs! (videos)

2019-01-31T22:37:00+00:00 2019-01-31T23:16:17+00:00.

31/Jan/19 22:37

Η κορυφαία φέτος Μπασκόνια μετέτρεψε σε εύκολη υπόθεση το ντέρμπι της 8ης θέσης με την Μακάμπι και συνεχίζει σε τροχιά playoffs!

Μία από τις πιο εύκολες βραδιές της στην φετινή Ευρωλίγκα πέρασε η Μπασκόνια, η οποία με σκορ 97-73 πέτυχε μία τεράστια νίκη, με την οποία συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά playoffs!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 10-11, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμεινε στις 9 νίκες σε 21 αγώνες, ενώ είδε και το σερί 4 νικών της να σταματάει στη Βιτόρια.

Για την 22η αγωνιστική, η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (8/1, 21:30), ενώ η Μακάμπι τον Ολυμπιακό (7/2, 21:05).

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, μέσα από την βάση δεδομένων του Eurohoops

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και πήρε από την αρχή τα ηνία του σκορ. Η Μακάμπι, με μπροστάρηδες τους Σκότι Ουίλμπεκιν και Τάρικ Μπλακ, μπόρεσε και έμεινε σε απόσταση αναπνοής, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο -8 (2618).

Η συνέχεια άνηκε σχεδόν αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +18, με τους Γιόχανες Φόιγκτμαν και Νταρούν Χίλιαρντ να κάνουν ό,τι θέλουν στην άμυνα των Ισραηλινών! Αποτέλεσμα να έχουν μαζί 31 πόντους και η Μπασκόνια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 54-41!

Πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε!

Μπασκόνια και Φόιγκτμαν συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό, δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι και η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους 20 (67-46).  Σε αυτά τα επίπεδα συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι ανύμπορη να αντιδράσει. Αποτέλεσμα, η τρίτης περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες στο 81-57 και τους Ισπανούς μπροστά σε μία μεγαλειώδη και σημαντική νίκη!

Με τον αγώνα να έχει κριθεί, το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν και μάλσιτα έφτασαν τους 97 πόντους, την υψηλότερη φετινή τους επίδοση στην Ευρωλίγκα! Τελικό σκορ 97-73, με τους νικητές να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την 8άδα!

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, δεν υπήρξε σημείο που η Μακάμπι μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι. Η Μπασκόνια ήταν ασυναγώνιστη σε όλη την διάρκεια του ματς,

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν ήταν φοβερός και με 20 πόντους (4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα) σε μόλις 25′ συμμετοχής, ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές! Από κοντά και ο Νταρούν Χίλιαρντ με 19 πόντους (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές)!

Στους 19 σταμάτησε από πλευράς Μακάμπι ο Σκότι Ουίλμπεκιν και στους 15 ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73