Ολυμπιακός Κριτική: Χρειάζεται… φορτιστή ο Μιλουτίνοφ!

2019-02-07T22:40:50+00:00 2019-02-07T22:41:18+00:00.

07/Feb/19 22:40

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα κρίσιμο ματς και μια μεγάλη ευκαιρία για μια εκτός έδρας νίκη που θα… εξισορροπούσε σε κάποιο βαθμό το πολύ κακό αποτέλεσμα απέναντι στην Μπαρτσελόνα την προηγούμενη εβδομάδα.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Πολύ μεγάλη ένταση, ακόμα μεγαλύτερη… αστοχία και από τις δύο ομάδας, τρομερό σασπένς και νίκη των γηπεδούχων που κρίθηκε σε μικρές – μικρές λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες του, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Και πλέον μετά και από αυτό το αποτέλεσμα καλό είναι να αρχίζει να κοιτάζει και προς τα κάτω του στη βαθμολογία.

Πάμε να δούμε τις ατομικές επιδόσεις των παικτών του Ντέιβιντ Μπλατ. Με τον προπονητή του Ολυμπιακού να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του χωρίς αυτό να σημαίνει πως πήρε από όλους αρκετά πράγματα. Το αντίθετο.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Μαζί με τον Βασίλη Σπανούλη ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο εκτελεστικό κομμάτι. Ξεκίνησε περίφημα με τρία δύσκολα και εντυπωσιακά καλάθια και συνέχισε με ρυθμό και αυτοπεποίθηση στο σκοράρισμα. Από εκεί και πέρα, δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα δημιουργικά, όπως όλοι δηλαδή και δεν πήρε ευθύνες πάνω του στο τέλος, αφού είχε… αναλάβει ο Σπανούλης. Συνεχίζει να έχει προβλήματα στην άμυνα, αλλά είναι βελτιωμένος στο κομμάτι της θέλησης να κυνηγάει τις φάσεις και δεν τα παρατάει μετά από 2-3 χαμένες μάχες να βγει από τα σκριν.

Αξέλ Τουπάν

Συνεχίζει να διανύει μια περίοδο με ρόλο κομπάρσου στο ροτέσιον του Ολυμπιακού. Μπήκε αργά στο ματς, αρχικά για κάποια δευτερόλεπτα σε αμυντικές αποστολές. Βέβαια, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ήταν στο γήπεδο και είναι κι εκείνος που δεν κατάφερε να βγάλει την άμυνα πάνω στον Ουίλμπεκιν στο νικητήριο σουτ του Αμερικανού γκαρντ. Πήρε τρία τρίποντα και ευστόχησε στο ένα.

Βασίλης Σπανούλης

Εξω από τα νερά του, μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φανεί πως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πάρει κρίσιμες λύσεις από άλλους παίκτες. Εκεί ανέλαβε δράση και προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, κάνοντας αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλο παίκτη στην Ευρώπη. Βάζοντας κρίσιμα σουτ! Πέτυχε 12 πόντους στα τελευταία λεπτά και ευστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να κρίνει τον αγώνα, 14” πριν το τέλος. Συνολικά, είχε 16 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής. Αξίζει να σημειωθεί πως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 0 ασίστ, αλλά και 0 λάθη. Πολύ σπάνιο!

Γιάνις Τίμα

Έπαιξε 7 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα και είχε 0/2 τρίποντα. Αυτά.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Έπαιξε παρά τον πρόσφατο τραυματισμό του στη κνήμη και έδωσε ότι είχε και δεν… είχε σε τριάντα λεπτά συμμετοχής. Το κοντέρ έγραψε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και δύο κλεψίματα με 4/7 σουτ. Αυτό που δεν θα δείτε στα νούμερα; Πως “έλιωσε” στο παρκέ να παίζει άμυνες αλλαγών απέναντι σε όλα τα γκαρντ της Μακάμπι. Από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου φαινόταν εξαντλημένος. Έδωσε πάρα πολλές μάχες, έχασε αρκετές από τον Ταρίκ Μπλακ και κάποιες από τον Ουίλμπεκιν, αλλά ο ρόλος του είναι υπερβολικά φορτωμένος. Δεν θυμάμαι κανέναν παίκτη με το κορμί του Νίκολα τα τελευταία χρόνια να έχει ρόλο με τόσο ζόρικες απαιτήσεις ενεργειακά. Πραγματικά, χωρίς βοήθεια είναι πολύ δύσκολο να βγάλει όλη τη σεζόν χωρίς ντεφορμάρισμα, ακόμα κι αν είναι υγιής. Μόνο αν η ενέργειά του φορτίζεται με… φορτιστή!

Γιάνις Στρέλνιεκς

Απογοητευτική εμφάνιση. Ο Λετονός πήρε 22 λεπτά από τον Ντέιβιντ Μπλατ, αλλά ίσως και να μην τα άξιζε με την εικόνα που είχε. Εβαλε 4 πόντους με μόλις 1/7 σουτ, μοίρασε δύο ασίστ, έκανε δύο κλεψίματα και δύο λάθη. Πέρα από την αστοχία του δεν είχε συνεισφορά σε κανένα τομέα της αναμέτρησης και σε ένα κρίσιμο αγώνα που ο Ολυμπιακός τον είχε ανάγκη υπήρξε κατώτερος των περιστάσεων.

Αλεξάντερ Βεζένκοφ

Συνεχίζει να χρησιμοποιείται όχι με κάποιο ξεκάθαρο ή σταθερό ρόλο, αλλά σαν “μπάλωμα” στο ροτέσιον. Έπαιξε 5 λεπτά και πήρε 1 ριμπάουντ.

Γιώργος Πρίντεζης

Έχασε την ευκαιρία να δώσει το μεγάλο διπλό στον Ολυμπιακό με το άστοχο πεταχτάρι που δοκίμασε με το αριστερό χέρι. Συνολικά είχε 6 πόντους με 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 1 λάθος και 8 ριμπάουντ. Στην άμυνα έδωσε μεγάλες μάχες τόσο με αντίπαλα γκαρντ μετά από αλλαγές, όσο και απέναντι στους δυναμικούς και αθλητικούς ψηλούς της Μακάμπι. Τον τελευταίο καιρό έχει πεσμένα ποσοστά στις εκτελέσεις του και χάνει κάποια τελειώματα που παλιά ήξερες πως τα έχει με “κλειστά μάτια”. Θα φανεί όσο περνάει ο καιρός αν αυτό έχει να κάνει με… κουρασμένα πόδια ή με θέμα ψυχολογίας.

Κώστας Παπανικολάου

Ήταν σε τρομερή κατάσταση και ψυχολογία. Ήρθε ένας τραυματισμός, έμεινε για λίγο εκτός και φαίνεται ξεκάθαρα επηρεασμένος, παρότι τα πατήματά του δεν φάνηκε να έχουν πρόβλημα. Και στη μέρα που ήταν μακριά από τον καλό και πληθωρικό του εαυτό έπαιξε πολύ (27) λεπτά και έβαλε 1 καλάθι με 1/5 σουτ, ενώ πήρε και 7 ριμπάουντ.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Ξεκίνησε βασικός, αλλά αυτό δεν άλλαξε κάτι στην παγιωμένη εικόνα που έχει φέτος. Απαρατήρητος, χωρίς προσφορά και ξεκάθαρα με μηδέν ψυχολογία. Σε 7,5 λεπτά η συνεισφορά του ήταν δύο λάθη για μια ασίστ.

Γιώργος Μπόγρης

Στα σχεδόν 6 λεπτά που αγωνίστηκε ευστόχησε στη μια προσπάθειά του και πήρε τρία μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ! Με βάση την εικόνα του, αλλά και εκείνη του… εξαντλημένου Μιλουτίνοφ, ίσως άξιζε μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής.

Ζακ Λεντέι

Ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και πέτυχε γρήγορους πόντους. Έμεινε εκεί, όμως. Στους έξι πόντους. Στη συνέχεια δεν βοήθησε ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα.