Ευρωλίγκα: Παραδέχτηκε διπλό λάθος σε βάρος της Ζαλγκίρις (video)

2019-02-08T17:39:06+00:00 2019-02-08T17:43:25+00:00.

John Rammas

08/Feb/19 17:39

Η Ζαλγκίρις φωνάζει για μία φάση με τον Μπράντον Ντέιβις στα τελευταία δευτερόλεπτα της ήττας από τη Μπαρτσελόνα (78-72) στο “Palau Blaugrana” κι η Ευρωλίγκας εξήγησε πως δικαίως το κάνει.

Το σκορ ήταν 73-70 κι ο καταλογισμός ενός (εκ των δύο) φάουλ θα είχε δώσει στη Ζαλγκίρις την ευκαιρία να μειώσει ακόμη και στον έναν πόντο κι ενώ το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο 2λεπτο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, η Μπαρτσελόνα συνέχισε μέχρι το τελικό 78-72 (22η αγων.) κι ο προπονητής της λιθουανικής ομάδας, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, είχε πολλά να (μη) πει σχετικά (ΕΔΩ).

Εν τέλει η Ευρωλίγκα παραδέχτηκε, όχι ένα, δύο λάθη σε βάρος της.

Η ανακοίνωση της Ευρωλίγκας:

Μετά από τις εικασίες γύρω από ένα no call στην τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού ΜπαρτσελόναΖαλγκίρις Κάουνας στις 7 Φεβρουαρίου 2019, η διαπίστωση της Ευρωλίγκας είναι η εξής:

Με 1:57 να απομένει στην τέταρτη περίοδο, ο Εντγκάρας Ουλανόβας της Ζαλγκίρις Κάουνας αστόχησε σε σουτ. Ο Μπράντον Ντέιβις της Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και στην εξέλιξη του έγινε φάουλ στο αριστερό χέρι από τον Κέβιν Πάνγκος της Μπαρτσελόνα. Το no call ήταν λανθασμένο και θα έπρεπε να είχε καταλογιστεί ως φάουλ του Κέβιν Πάνγκος και κατ’ επέκταση να είχαν δοθεί δύο ελεύθερες βολές στον Μπράντον Ντέιβις, αφού η Μπαρτσελόνα είχε συμπληρώσει φάουλ.

Αμέσως μετά ο Μπράντον Ντέιβις επιχείρησε να καρφώσει και πάνω στην προσπάθεια του έγινε φάουλ στο δεξί χέρι από τον Άνταμ Χάνγκα της Μπαρτσελόνα. Κι αυτό ήταν λανθασμένο no call και θα έπρεπε να είχε καταλογιστεί ως φάουλ του Άνταμ Χάνγκα και να είχαν δοθεί δύο ελεύθερες βολές στον Μπράντον Ντέιβις.