Μιλάνο: Δυσκολεύτηκε αλλά… κέρδισε την Νταρουσάφακα με τριάδα “φωτιά”!

2019-02-08T22:29:35+00:00 2019-02-08T22:35:27+00:00.

08/Feb/19 22:29

Η Αρμάνι Μιλάνο, αν και δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα στην Ιταλία από την Νταρουσάφακα, τελικά κέρδισε με 90-78 και συνεχίζει το “κυνήγι” μίας θέσης, στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Οι Τούρκοι ήταν πολύ καλοί για τρεις περιόδους, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μιλάνο αντέδρασε, ξεδίπλωσε την ποιότητα της στο παρκέ και πήρε την πολύ σημαντική νίκη, ενόψει της συνέχειας, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Τζέιμς, Κουζμίνσκας και Τζέρελς.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 11-11 και βρίσκεται μέσα στην οκτάδα μαζί με Μπάγερν και Μπασκόνια, ενώ η Νταρουσάφακα είναι τελευταία με 3-19.

Μικρό προβάδισμα για Μιλάνο στην αρχή

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Νταρουσάφακα σε ένα σκληρό παιχνίδι στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-5 (στο 4′). Η Μιλάνο “ξύπνησε” και πήρε το προβάδισμα με 17-15 (στο 8′) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-17.

Στην δεύτερη περίοδο,  οι Τούρκοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 6-2 και προηγήθηκαν ξανά με 23-21 (στο 13′). H Νταρουσάφακα δεν άφηνε το προβάδισμα από τα χέρια της (29-28 στο 17′), απέναντι σε ένα μέτριο Μιλάνο, το οποίο τελικά ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 40-36, αφού βρήκε επιθετικό ρυθμό.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ιταλία ξεκίνησε με, την Αρμάνι να κάνει επιμέρους σκορ 7-2 και να προηγείται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +9 (47-38 στο 23′). Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, με την Νταρουσάφακα να “παλεύει” στα ίσα το Μιλάνο και τους γηπεδούχους να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα με 57-56 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους να μην είναι καλοί και να βρίσκονται πίσω με 61-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς,  η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έκανε επιμέρους σκορ 9-3 και προηγήθηκε και πάλι 5 πόντους (69-64 στο 34′). Το επιμέρους σκορ των Ιταλών έφτασε στο 15-4 και η διαφορά για πρώτη φορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (75-65 στο 36′) και πλέον ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος, η Μιλάνο ήταν στο +13 (86-73) και είχε ουσιαστικά πάρει το παιχνίδι και στο τέλος πανηγύρισε την νίκη με 90-78.

Που κρίθηκε: Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο μπροστά με 61-60, όμως η Μιλάνο έκανε επιμέρους σκορ 15-4, προηγήθηκε με 75-65 και “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς και πάλι ήταν πολύ καλός με 18 πόντους (6/11 δίποντα), 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισαν ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τζέρελς με 16 πόντους (4/6 τρίποντα) και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17,  40-36, 60-61, 90-78