Ρεάλ Μαδρίτης: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό απέναντι στη Μπάγερν! (videos)

2019-02-22T22:46:43+00:00 2019-02-22T23:29:24+00:00.

22/Feb/19 22:46

Η Ρεάλ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν και πλέον είναι η δεύτερη ομάδα της Ευρωλίγκας που εξασφάλισε την μαθηματική της είσοδο στην 8άδα!

Και με… τη βούλα στα playoffs η Ρεάλ! Η ομάδα της Μαδρίτης έκανε ό,τι ήθελε τη Μπάγερν στο τρίτο δεκάλεπτο και με το τελικό 91-78 ανέβηκε στο 18-5, την ώρα που έκανε ”δώρο” σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, αφήνοντας τους Γερμανούς στο 11-12!

Για την 24η αγωνιστική, η Ρεάλ έχει μπροστά της το τεράστιο εκτός έδρας ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα (1/3, 22:00), ενώ η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Μπούντουτσνοστ (1/3, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες, καθώς Ρεάλ και Μπάγερν έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι θέλουν τη νίκη! Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω με 11-6, όμως γρήγορα πέρασαν μπροστά με 11-13, πριν να πάρει και πάλι προβάδισμα η πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 22-17 του 10′.

Γκάμπριελ Ντεκ και Τζέισι Κάρολ βγήκαν μπροστά για την ισπανική ομάδα και από το 17-17, διεύρυναν το σερί σε 14-0 (31-17), με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς σκορ για πάνω από 2′! Η Μπάγερν όμως έχει δείξει ότι είναι κάτι παραπάνω από μία απλή ομάδα και μετέτρεψε το -14 σε -7 (34-27), ενώ μάλιστα έφτασε και το -3 (42-39), με τη λήξη του ημιχρόνου!

Ήταν ντέρμπι, το έκανε… περίπατο!

Το ντέρμπι του πρώτου μέρους πήγε… περίπατο στη τρίτη περίοδο! Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και με τους Άντονι Ράντολφ-Ουόλτερ Ταβάρες να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση της Ρεάλ, το σκορ έφτασε στο 71-52, με 10′ να απομένουν!

Το ματς μπήκε στην τελική του ευθεία και οι Γερμανοί είχαν μπροστά τους μία ανηφόρα. Δεν πτοήθηκαν και από το -19 έφτασαν μέχρι και το -10 (83-73), με τον Ντανίλο Μπαρτέλ να είναι τρομερός για τη Μπάγερν. Το σκορ όμως έγινε 87-73 και με 2′ να απομένουν για τη λήξη, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά ”κλείδωσαν” τη νίκη! Τελικό σκορ 91-78!

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ήταν ασυναγώνιστη, μετατρέποντας το +3 σε +19! Με λίγα λόγια, το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου έγινε… περίπατος στο δεύτερο, παρά την ”μίνι” αντίδραση της Μπάγερν

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχιο Γιουλ με 15 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, όμως το δίδυμο Ράντολφ-Ταβάρες έκανε την διαφορά! Ο πρώτος είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Σημαντική η συνεισφορά του Γκάμπριελ Ντεκ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά και του Τζέισι Κάρολ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78