Ολυμπιακός κριτική: Συνολική κατάρρευση

2019-03-01T22:56:27+00:00 2019-03-01T22:56:27+00:00.

Lefteris Moutis

01/Mar/19 22:56

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εύκολα από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ και η κατάρρευση του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν συνολική με τους Σπανούλη και Ουέμπερ να έχουν πρόβλημα με φάουλ και την περιφέρεια να είναι άδεια…

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο τραυματισμός του Στρέλνιεκς άφησε ακόμα πιο “γυμνή” την περιφέρεια του Ολυμπιακού. Ο Ντέιβιντ Μπλατ έχει πια λίγες λύσεις, αλλά το πρόβλημα απέναντι στους Μοσχοβίτες ήταν συνολικό.

Μπριάντε Ουέμπερ

Στο ντεμπούτο του στο ΣΕΦ σε αγώνα της Ευρωλίγκας είχε αστείρευτη ενέργεια, αναστάτωσε το παιχνίδι με την επιθετική άμυνά του, αλλά αυτό του κόστισε. Χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ μόλις στο 24′, δυο λεπτά μόλις μετά το τέταρτο φάουλ του Σπανούλη πληγώνοντας αρκετά τον Ολυμπιακό. Στα πρώτα 12:26 είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Λόγω της λειψανδρίας στην περιφέρεια, ο Μπλατ τον χρησιμοποίησε ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν έκανε τη διαφορά. Πέτυχε συνολικά 6 πόντους με 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μοίρασε 2 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε μια βραδιά που μπορούσε να προσφέρει περισσότερα αν δεν είχε πρόβλημα με τα φάουλ.

Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος

Ηταν κακός για ένα ακόμα παιχνίδι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Αγωνίστηκε 24:33 και έγραψε στη στατιστική του μόλις 2 πόντους με 1/6 δίποντα και μόλις 2 ασίστ… Αυτά τα νούμερα δείχνουν πόσο κακός ήταν εκτελεστικά και δημιουργικά σε μια βραδιά που τον είχε ανάγκη ο Ολυμπιακός όσο ποτέ… Ωστόσο, πέραν αυτού ήταν πολύ κακός και αμυντικά, καθώς εκτέθηκε σε συνεχόμενες φάσεις από τους περιφερειακούς της ΤΣΣΚΑ.

Αξέλ Τουπάν

Η συμμετοχή του ήταν μικρή συγκρινόμενη με την ανάγκη που είχε ο Ολυμπιακός για καλή περιφερειακή άμυνα. Ξεκίνησε το ματς βασικός ως δυάρι, αλλά μετά το αρχικό τετράλεπτο πήρε ολιγόλεπτες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, καθώς η ΤΣΣΚΑ έβρισκε πάντα τον τρόπο να πληγώνει τον Ολυμπιακό. Αγωνίστηκε 9:15 και πέτυχε 4 πόντους με 2/2 βολές, 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο.

Βασίλης Σπανούλης

Οταν βλέπει μπροστά του την ΤΣΣΚΑ αφιονίζεται! Ο αρχηγός ήταν σε εξαιρετική βραδιά μέχρι να μείνει έξω νωρίς λόγω των τεσσάρων φάουλ που χρεώθηκε στο 22′. Μέχρι τότε είχε 13 πόντους (με 3/3 τρίποντα και 4/7 βολές) και 3 ασίστ σε 12 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπλατ τον εμπιστεύτηκε ξανά λίγο πριν τη λήξη  του τρίτου δεκαλέπτου βλέποντας ότι ο Ολυμπιακός είχε μπλοκάρει και χρειαζόταν την προσωπικότητα του “Kill-Bill” για να διεκδικήσει τη νίκη. Ο αρχηγός μοίρασε 4 ασίστ στην τελευταία περίοδο, αλλά πλέον ήταν αργά για να αλλάξει η μοίρα του αγώνα. Συνολικά πάντως, ο Σπανούλης τελείωσε το ματς με 14 πόντους (5/9 βολές, 3/5 τρίποντα), 7 ασίστ και 4 λάθη σε 20:56.

Γιάνις Τίμα

Χρησιμοποιήθηκε για 4:25 στην πρώτη περίοδο, όταν ο Μπλατ άνοιξε το ροτέισον του. Πήρε ένα ελεύθερο σουτ τριών πόντων, αστόχησε, δεν επιχείρησε άλλο και αποχώρησε χωρίς τυμπανοκρουσίες… Ιδρωσε ξανά τη φανέλα του στα τελευταία λεπτά, όταν το ματς είχε κριθεί για τα καλά με τη διαφορά να πλησιάζει στους 20 πόντους. Στο φινάλε, πήρε άλλα δυο τρίποντα, ευστόχησε στο ένα και έτσι κατέγραψε συνολικά 8:37 χωρίς και πάλι να κάνει το παραμικρό για να δικαιολογήσει την παρουσία του.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Περνάει περίοδο κάμψης στην απόδοση του και αυτό είναι φανερό… Αγωνίστηκε μόλις 13:58 στο ματς με την ΤΣΣΚΑ, λιγότερο από κάθε άλλο φετινό παιχνίδι. Χρεώθηκε με δυο φάουλ νωρίς, αλλά ο Μπλατ δεν τον εμπιστεύτηκε αρκετά ακόμα και όταν κυλούσε… Οι Χάινς και Χάντερ ήταν δυσεπίλυτο πρόβλημα για τον Σέρβο σέντερ, ο οποίος πέτυχε μόλις 5 πόντους με 1/2 βολές και 2/5 διποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Σάσα Βεζένκοφ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου συμμετοχής του (4:52), όταν και τα πήγε αρκετά καλά επιθετικά (πέτυχε σε αυτό το διάστημα 4 πόντους), αλλά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Ο Πρίντεζης ήταν καλός μετά από καιρό καλός επιθετικά, αλλά και πάλι ο Βεζένκοφ, θα μπορούσε να πάρει περισσότερο χρόνο απέναντι σε μια ομάδα που είχε τόσα πολλά μεγάλα κορμιά. Στο τελευταίο δίλεπτο, όταν όλα είχαν κριθεί, ξαναπέρασε στο παρκέ, χωρίς να αλλάξει και πολλά. Συνολικά αγωνίστηκε 7:12 πέτυχε 5 πόντους με 3/4 βολές και 1/2 δίποντα.

Γιώργος Πρίντεζης

Ξεμπούκωσε μετά από καιρό, αλλά δεν ήταν αρκετό… Πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά από ενάμιση μήνα και ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο το 2019 μετά από 0/12, αλλά όσα έκανε δεν ήταν αρκετά. Πέτυχε συνολικά 12 πόντους (με 5/6 βολές, 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), μάζεψε 5 ρμπάουντ και έκανε 2 λάθη αγωνιζόμενος περισσότερο από κάθε άλλο συμπαίκτη του (27:11). Πάλεψε αρκετά στην άμυνα, αλλά ο Ιτούδης τον έφθειρε αρκετά, καθώς συχνά καλούνταν να παλέψει απέναντι στους Χάινς και Χάντερ.

Κώστας Παπανικολάου

Αγωνίστηκε για μια ακόμα φορά αρκετά (26:44), έκανε το ξέσπασμα του στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και εκείνος δεν ξέφυγε από τη συνολική εικόνα του Ολυμπιακού με τα πολλά προβλήματα και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του. Πέτυχε4 πόντους με 4/6 βολές και μόνο δυο προσπάθειες για σουτ (0/2 τρίποντα), μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Χρησιμοποιήθηκε στα τελευταία 53 δεύτερα του πρώτου ημιχρόνου και σκόραρε με τρίποντο για πρώτη φορά μετά τις 20/12, ενώ είχαν προηγηθεί 0/7 σουτ στις εννιά επόμενες αγωνιστικές. Λόγω των φάουλ των Σπανούλη και Ουέμπερ, πήρε ξανά γρήγορα χρόνο συμμετοχής φθάνοντας τα 8:45. Αστόχησε στα επόμενα δυο σουτ που πήρε, δεν έγραψε ασίστ στη στατιστική του, αλλά πάλεψε στην άμυνα σε ένα σημείο όμως, που η ΤΣΣΚΑ είχε πάρει φορά και δεν μπορούσε να την σταματήσει κανείς…

Γιώργος Μπόγρης

Ο Μπλατ του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί 5:03, στα οποία ήταν αρκετά καλός δεδομένης της μέτριας εμφάνισης του Μιλουτίνοφ. Πέτυχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ, έκανε 1 λάθος, αλλά και εκείνος δεν μπορούσε να περιορίσει τις αμυντικές απώλειες μετά και την κακή περιφερειακή άμυνα.

Ζακ ΛεΝτέι

Η ανάσταση του Ζακ! Μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες είχε περιορισμένη συμμετοχή με λίγες προσπάθειες, ο ΛεΝτέι αφυπνίστηκε. Ξεκίνησε βασικός ως τεσσάρι, σκόραρε, πήρε ψυχολογία παίζοντας στο πλάι του Μιλουτίνοφ και έφθασε τους 11 πόντους μόλις στο 12′! Οι ψηλοί της ΤΣΣΚΑ του ταίριαζαν αρκετά και έτσι έκανε την τρίτη καλύτερη επιθετικά βραδιά του στην Ευρωλίγκα με 21 πόντους (με 6/6 βολές, 6/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο) απέχοντας μόλις ένα ριμπάουντ από το νταμπλ νταμπλ, καθώς μάζεψε 9 ριμπάουντ (4 εκ των οποίων επιθετικά) σε 26:36.