Μπασκόνια: “Μαγικό” δεύτερο ημίχρονο και άνετη νίκη με Χίμκι!

2019-03-08T22:12:59+00:00 2019-03-08T22:26:31+00:00.

08/Mar/19 22:12

Μία πολύ άνετη νίκη πήρε στην Βιτόρια η Μπασκόνια απέναντι στην Χίμκι με 106-84, παίζοντας εξαιρετικό και θεαματικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, στο πρώτο μέρος δεν έπαιζαν άμυνα και αυτό ήταν το “κλειδί” ώστε στο δεύτερο ημίχρονο, να κάνουν ότι ήθελαν στο παρκέ, αφού “σφίγγοντας” την άμυνα τους και παίζοντας πολύ θελκτικό μπάσκετ στην επίθεση, πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Η Μπασκόνια πλέον μετά την αποψινή νίκη, έχει ρεκόρ 13-12 και ισοβαθμεί με Ολυμπιακό και Μιλάνο στις θέσεις 6-7 και 8, ενώ η Χίμκι έχει ρεκόρ 9-16 και είναι ουσιαστικά αποκλεισμένη.

Μάλιστα οι Βάσκοι, έγραψαν ιστορία αφού για πρώτη φορά σε ματς της στην Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια μοιράζει 31 ασίστ, οι οποίες είναι και ρεκόρ της διοργάνωσης για την φετινή σεζόν, αφού Ρεάλ Μαδρίτης, Ολυμπιακός και Χίμκι έχουν μοιράσει σε ένα ματς από 29 τελικές πάσες.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από την αρχή!

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Χίμκι και προηγήθηκε με 11-8 (στο 4′). Οι Βάσκοι ήταν πολύ αγχωμένοι και οι Ρώσοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 17-12 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με, την Μπασκόνια να κάνει 10-0 σερί και να προηγείται για πρώτη φορά με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Χίμκι μπήκε και πάλι δυνατά κάνοντας 13-5 επιμέρους σκορ και παίρνοντας ξανά, το προβάδισμα με 30-27 (στο 14′). Η ρώσικη ομάδα, έχασε και πάλι τον ρυθμό της δίνοντας την ευκαιρία στην Μπασκόνια να προσπεράσει ξανά με 37-35 και με επιμέρους σκορ 10-5 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 41-40 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τέλειωσαν όλα στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το δεύτερο ημίχρονο στην Βιτόρια ξεκίνησε με, τους Βάσκους να κάνουν επιμέρους σκορ 15-6 και να προηγούνται με 55-46 (στο 24′), για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε για την Μπασκόνια και στο +10 (61-51 στο 27′), που έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την διαφορά +21 (78-57) και ένα “πάρτι” να έχει στηθεί στο παρκέ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το σκορ στο 84-63 (στο 34′), αφού η Χίμκι δεν μπορούσε να μειώσει ουσιαστικά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 12 πόντους, όμως η Μπασκόνια ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στο +20 (94-74 στο 37′) με 3/3 τρίποντα. Στο φινάλε οι Βάσκοι κέρδισαν άνετα με 104-86.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 38-16, ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +21 και σε εκείνο το σημείο “καθάρισε” την Χίμκι, που “παραδόθηκε” εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πουριέρ ήταν ασταμάτητος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν ο Βόγικτμαν με 16 πόντους, 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ πλησιάζοντας το triple double και ο Βιλντόζα με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-57, 104-86