Φενέρ: Δεν χάνει στο “σπίτι” της, δεν… κόβεται ο Σλούκας! (videos)

2019-03-15T21:04:01+00:00 2019-03-16T00:59:39+00:00.

15/Mar/19 21:04

Με έναν μαγικό Σλούκα, η Φενέρμπαχτσε προστάτεψε την έδρα της, διατήρησε το απόλυτο εντός έδρας και φυσικά παρέμεινε και στην κορυφή, μετά τη νίκη της επί της Μπαρτσελόνα με 88-82!

Μετά από ένα φανταστικό ματς και ακόμα μεγαλύτερη ανατροπή, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 88-82 επί της Μπαρτσελόνα και με έναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Κώστα Σλούκα, παρέμεινε στη κορυφή με 22-4, ενώ παράλληλα διατήρησε και το αήττητο της έδρας της! Στο 15-11 έμεινε η ισπανική ομάδα.

Για την 27η αγωνιστική, η Φενέρ υποδέχεται τη Μπούντουτσνοστ (19/3, 19:45), ενώ η Μπαρτσελόνα τη Γκραν Κανάρια (19/3, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα τρομερό σκηνικό. Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς αποβλήθηκε στο πρώτο κιόλας λεπτό, με τον προπονητή της Μπαρτσελόνα να διαμαρτύρεται εντονότατα και να αποχωρεί πρόωρα! Η ομάδα του 70χρονου πάντως, θα λέγαμε ότι… θύμωσε και με έναν εκπληκτικό Γιάκα Μπλάζιτς, πήρε αέρα 7 πόντων (16-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου!

Η Φενέρμπαχτσε όμως, αντέδρασε άμεσα (7-0) με τους Μουχάμεντ Άλι και Νικολό Μέλι να είναι οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς! Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +1 (37-38), με το ματς να έχει εξελιχθεί σε μία ”μονομαχία” Άλι-Μπλάζιτς!

Είχε… Σλούκα και πανηγύρισε!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία εντυπωσιακή Μπαρτσελόνα! Οι παίκτης της ισπανικής ομάδας έκαναν ένα τρομερό 12-0 και ξέφυγαν με 13 (37-50)! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και το μόνο που κατάφεραν πριν το 30′, ήταν να φτάσουν στο -9 )52-61).

To ματς έγινε και… πάλι ντέρμπι, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το ”όπλο” του και μετά την δημιουργία να συνεισφέρει και στο σκορ! O Έλληνας γκαρντ ήταν ασταμάτητος και με δικές του πρωτοβουλίες έφερε το σκορ στο 74-76, 3′ πριν το φινάλε! H Ολική ανατροπή ήρθε 2΄πριν το φινάλε, με τους Τούρκους να περνούν μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Μελί Μαχμούτογλου 22” πριν το τέλος (84-78) να ”σφραγίζει” τη μεγάλη νίκη της Φενέρ με 88-82!

Πού κρίθηκε: Η τέταρτη περίοδος ήταν υπόθεση της Φενέρ, με τον Σλούκα να δίνει το σύνθημα και τους υπόλοιπους να ακολουθούν! Από το 52-61 φτάσαμε στο 79-77 του 38′ και ο Μαχμούτογλου με ένα ελεύθερο σουτ στο -22” σφράγισε τη μεγάλη νίκη των Τούρκων!

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Κώστας Σλούκας ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ και με ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο κορυφαίος τβν νικητών. Είχε 22 πόντους (2/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές) και με 11 ασίστ σε 28:50′, ολοκλήρωσε την παραγωγικότερη φετινή του εμφάνιση!

Πολύτιμοι και οι 19 πόντοι του Μουχάμεντ Άλι, αλλά και 13 του Νικολό Μέλι.

Tα δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82