Μπασκόνια: Έκανε το καθήκον της… και τώρα ΟΑΚΑ

2019-03-15T22:36:57+00:00 2019-03-15T22:36:57+00:00.

15/Mar/19 22:36

Η Μπασκόνια κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα την Μπουντούτσνοστ στη Βιτόρια (82-62), για να παραμείνει σε τροχιά playoffs, πριν έρθει στο ΟΑΚΑ να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε το καθήκον της και αφού υπέταξε τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας, με Γκαρίνο και Σιλντς στην πρώτη γραμμή, ανέβηκε στο 14-12, για να μείνει εντός οκτάδας, με την επόμενη αποστολή της να είναι ο “τελικός” στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό (20/2).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μπουντούτσνοστ κατάφερε να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κλαρκ να δίνει λύσεις. Η Μπασκόνια έτρεξε σερί 9-0 από το 7′ ως το 10′ για να πάρει κεφάλι στο σκορ (23-15), που έγινε 13-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου από τον Σιλντς (27-15, 11:20”).

Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν με δικό τους επιμέρους 2-10 (33-30, 18′) και μπόρεσαν με τον Κόουλ να είναι κοντά στην ανάπαυλα (39-34, 20′), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι κυριάρχησαν απόλυτα.

Με 25-15 στο τρίτο δεκάλεπτο όλα έγιναν πιο απλά (64-49, 30′), με την Μπασκόνια να μην κοιτά ξανά πίσω, για να φτάσει στο +20 της νίκης.

Η ομάδα του Περάσοβιτς στηρίχθηκε επιθετικά στους Γκαρίνο (16π.) και Σιλντς (12π.), ενώ Βόιγκτμαν και Πουαριέ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, για να μπουν οι βάσεις της νίκης της Μπασκόνια. Κόουλ (17π.) και Κλαρκ (13π., 9ριμπ.) ξεχώρισαν από την Μπουντούτσνοστ.

Που κρίθηκε

Η Μπουντούτσνοστ κατάφερε να διατηρηθεί στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η Μπασκόνια επέβαλλε το νόμο της, με επιβλητικό τρίτο δεκάλεπτο (64-49), ώστε να εγκαθιδρύσει διψήφια διαφορά και να ξεκαθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-15, 39-34, 64-49, 82-62

Διαιτητές: Λάτισεβς, Κορομηλάς, Βικλίτσκι