Μπαρτσελόνα: “Ξέσπασε” στην Γκραν Κανάρια και… κυνηγάει Εφές!

2019-03-19T22:42:23+00:00 2019-03-19T22:42:23+00:00.

19/Mar/19 22:42

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Γκραν Κανάρια, η Μπαρτσελόνα κέρδισε εύκολα τον “εμφύλιο” με 93-64 και “κυνηγάει” την τέταρτη Εφές.

Οι παίκτες του Βλέντισλαβ Πέσιτς, μπορεί να “ζορίστηκαν” αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, όμως… “ξέσπασαν” στο δεύτερο εικοσάλεπτο και πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη στην Ευρωλίγκα, παίζοντας παράλληλα πολύ όμορφο μπάσκετ.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Μπάρτσα 15-11, Γκραν 7-19 Πλέον οι “μπλαουγκράνα” έχουν ρεκόρ 16-11 και απέχουν μία νίκη από την 4η Εφές (17-10), ενώ η Γκραν Κανάρια είναι αδιάφορη βαθμολογικά με ρεκόρ 7-20.

Το παιχνίδι

“Ζόρια” για την Μπάρτσα

Ανοιχτό ήταν το ματς στο ξεκίνημα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 8-8 (στο 4′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με την Γκραν Κανάρια να είναι κοντά στο σκορ (16-15 η Μπάρτσα στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 30-21 (στο 143′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 33-30 (στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με, 38-35.

Όλα τέλειωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το δεύτερο μέρος στην Καταλονία ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα με 49-44 (στο 24′), αλλά την Γκραν Κανάρια να παρουσιάζει πολύ καλό πρόσωπο. Με το επιμέρους σκορ της Μπάρτσα, να φτάνει στο 21-11 το σκορ έγινε 59-46 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 63-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Καταλανοί έκαναν σερί 7-0 και ανέβασαν για την πρώτη φορά την διαφορά στο +24 (70-46 στο 33′) “κλειδώνοντας” την νίκη. Η διαφορά έφτασε και στο +33 (86-53 στο 37′) και στο τέλος η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την νίκη με 93-64.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, όπου η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 25-11 και πήρε διαφορά 17 πόντων (63-46), την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάνγκος ήταν τρομερός με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Σίνγκλετον με 16 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Κούριτς με 14 πόντους (5/5 σουτ) και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 63-46, 93-64

Photo Credit: Barca Basket twitter