Ολυμπιακός κριτική: Θραύση στο ποστ, μοτέρ… Ουέμπερ και η βραδιά του μικρού!

2019-03-19T22:06:16+00:00 2019-03-19T22:06:16+00:00.

19/Mar/19 22:06

EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÐÁÃÅÑÍ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα περιθώριο για απώλεια, μπήκε στο παρκέ με την πλάτη στον τοίχο και το ένστικτο της… αυτοσυντήρησης λειτούργησε. Για να έρθει μια εύκολη, καθαρή νίκη και με αρκετά καλό μπάσκετ κατά διαστήματα.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Σε μια βραδιά που ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε μόλις 11 παίκτες στην διάθεσή του, ο ένας από αυτούς ο 17χρονος Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο Ολυμπιακός έκανε απλά το χρέος του. Νίκησε την Μπάγερν, ζευγάρωσε τις νίκες του απέναντι στους Βαυαρούς και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης. Μετά τα μεσάνυχτα η αποστολή θα “πετάξει” για το Λας Πάλμας στο πιο μακρινό ταξίδι για την φετινή Ευρωλίγκα και την Πέμπτη απέναντι στη Γκραν Κανάρια χρειάζεται μια ακόμα νίκη, για να φτάσει ο Ολυμπιακός πιο κοντά στη πρόκριση.

Ο αγώνας φαινόταν να έχει κριθεί από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και όντως έτσι ήταν. Με απόλυτη κυριαρχία στο ποστ, με καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με περισσότερο τρανζίσιον από ποτέ τον τελευταίο καιρό.

Κυρίαρχος ο Μιλουτίνοφ, σε μεγάλη επιθετική βραδιά ο Ζακ Λεντέι, εξαιρετικός ο Μπριαντέ Ουέμπερ, πολύ καλός και ο Γιώργος Πρίντεζης σε άμυνα και επίθεση.

Μπριαντέ Ουέμπερ

Ο καλύτερος γκαρντ του Ολυμπιακού στο ματς με την Μπάγερν, εκείνος με την μεγαλύτερη προσφορά, μακράν του επόμενου. Με σήμα κατατεθέν την ενέργεια που βγάζει στο παρκέ και το… τρέξιμο που ρίχνει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Ο Ουέμπερ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, πίεζε στην άμυνα, έδωσε γρήγορο ρυθμό στον Ολυμπιακό και πήγαινε με πάθος σε όλα τα ριμπάουντ. Η προσέγγισή του δεν διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια. Ο Ουέμπερ σκόραρε 12 πόντους με 5/9 σουτ, πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις, είχε ένα κλέψιμο και δύο λάθη. Μια “γεμάτη” εμφάνιση! Ο Ολυμπιακός σίγουρα θα τον χρειαστεί και στα Κανάρια Νησιά…

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Μέτριος. Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο ξεκίνημα είχε έλλειψη συγκέντρωσης, αντιμετώπισε το… κλασικό για αυτόν πρόβλημα να μένει πολύ πίσω από τον παίκτη του στην άμυνα όταν “έτρωγε” σκριν και αρκετές από τις αποφάσεις του στην επίθεση ήταν αμφιλεγόμενες. Επαιξε 23 λεπτά και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6 πόντους (2/4 σουτ), 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη.

Αξελ Τουπάν

Ο Τίμα είναι στη Χίμκι και μάλιστα έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο. Όλοι νομίζαμε πως αυτή θα είναι η απαρχή της… “αγωνιστικής άνοιξης” για τον Τουπάν. Κάναμε λάθος. Συνεχίστηκε από τον κόοουτς Μπλατ η πολύ σκληρή διαχείρισή του. Τον έβαλε στο πρώτο ημίχρονο στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 50-31, με σκοπό να… δώσει στον αντίπαλο φάουλ, αφού οι Γερμανοί δεν είχαν το μπόνους των βολών. Στο δεύτερο ημίχρονο και με το ματς να έχει κριθεί ο Μπλατ του έδωσε 8 λεπτά. Από τη στιγμή που ο ρόλος του και ο χρόνος του παραμένει συρρικνωμένος και μετά τον δανεισμό του Τίμα, είναι δύσκολο να μπούμε στο μυαλό του προπονητή. Πρόλαβε να βάλει ένα τρίποντο σε δύο απόπειρες, ενώ είχε και 1 ασίστ, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Κυριάρχος! Από πολύ νωρίς επέβαλλε “τον νόμο” του κάτω από τις δύο ρακέτες και ιδίως στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως σε 14 λεπτά σκόραρε 14 πόντους με 7/7 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο! Παράλληλα, βοήθησε ως συνηθίζει σε ριμπάουντ και άμυνα. Ο Σέρβος σέντερ έπαιξε 27 λεπτά και έγραψε 20 πόντους με 9/10 δίποντα! Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε δύο ασίστ και μοναδικό ψεγάδι του λογίζονται τα 4 λάθη. Παραμένει το σημείο αναφοράς στη φροντ λάιν του Ολυμπιακού.

Σάσα Βεζένκοφ

Πήρε 7 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και παρότι πήρε μόλις ένα σουτ και δεν σκόραρε, είχε θετική επίδραση στο παιχνίδι. Γιατί, ήταν στο σχήμα που άνοιξε τη ψαλίδα της διαφοράς και ήταν συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός στην προσωπική άμυνα, αλλά και στις περιστροφές της άμυνας, που είναι κομβικής σημασίας κομμάτι. Ακριβώς τον ίδιο χρόνο του έδωσε ο προπονητής του στην επανάληψη. Δεν σκόραρε, επιχειρώντας τρία σουτ, γράπωσε τρία ριμπάουντ και είχε ένα κλέψιμο. Συνεχίζει να αποτελεί μια επένδυση για το σύλλογο που με σωστή διαχείριση, μπορεί να αποδώσει καλά στο παρόν και ακόμα καλύτερα στο μέλλον.

Γιώργος Πρίντεζης

Από τη πρώτη στιγμή του αγώνα φάνηκε αποφασισμένος και focus στο στόχο. Συνεπής σε άμυνα, ριμπάουντ και αμυντικές βοήθειες, πιο αποτελεσματικός και εύστοχος από ότι μας είχε συνηθίσει τον τελευταίο καιρό στην επίθεση. Την ίδια εικόνα είχε και στο δεύτερο ημίχρονο ο υπαρχηγός. Σε 25 λεπτά συμμετοχής και χωρίς να το… πιέσει με τα σουτ που πήρε έβαλε 11 πόντους με 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Είχε 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, ένα λάθος και στη στατιστική του δεν μπορεί να δει κανείς την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε πάνω στον ηγέτη της Μπάγερν, τον Ντέρικ Ουίλιαμς.

Κώστας Παπανικολάου

Για μια ακόμα φορά ήταν από τους παίκτες με τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής στο ματς. Ξεκίνησε δίνοντας έμφαση στην άμυνα, χωρίς να παίρνει ιδιαίτερες πρωτοβουλίες στην επίθεση. Στην επανάληψη ήταν πιο ορεξάτος και συνέχισε να συμμετέχει με συνέπεια σε όλους τους τομείς κάνοντας κατά κανόνα πράγματα που δεν τα βλέπει ένα μη εκπαιδευμένο μπασκετικό μάτι. Ο “Παπ” σε 26 λεπτά σκόραρε 5 πόντους με 1/1 δίποντο και 1/3 τρίποντα, ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ του Ολυμπιακού με 10 και ο πρώτος πασέρ με 6 ασίστ! Σε αυτά προσθέστε και την πολύ αποτελεσματική άμυνα ατομική και ομαδική και έχετε όλη την εικόνα…

Βαγγέλης Μάντζαρης

Με τον Σπανούλη και τον Στρέλνιεκς εκτός λόγω τραυματισμού δεν θα… γινόταν να μην πάρει περισσότερο χρόνο και ένα κάποιο ρόλο στο ροτέσιον του Ολυμπιακού. Καλό είναι αυτό, μήπως βρει ρυθμό, πάνω από όλα ψυχολογία και μπορέσει στα ακόμα πιο κρίσιμα παιχνίδια που έρχονται, να προσφέρει ό,τι μπορεί με βάση το ρόλο του και την αγωνιστική του κατάσταση. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έβαλε δύο μακρινά σουτ και έτσι μπόρεσε να βάλει 8 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Γιώργος Μπόγρης

Ο Έλληνας σέντερ βρέθηκε στο παρκέ για κάτι λιγότερο από 7 λεπτά. Έδωσε κάποιες μάχες, πήρε δύο προσπάθειες και δεν σκόραρε.

Ζακ Λεντέι

Ήταν από τις βραδιές που γεννούσαν και τα κοκόρια του! Με το που πάτησε το πόδι του στο παρκέ ερχόμενος από τον πάγκο άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς, παίζοντας τόσο στο “4”, όσο και στο “5”. Στο πρώτο ημίχρονο πρόλαβε να βάλει 12 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά. Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα! Συνέχισε στους ίδιους εξαιρετικά παραγωγικούς ρυθμούς. Το κοντέρ σταμάτησε στους 23 πόντους με 9/14 δίποντα και 4 ριμπάουντ! Είναι δεδομένο πως ο συγκεκριμένος παίκτης διαθέτει στοιχεία στην επίθεση και όταν βρει την ευκαιρία, μπορεί να κάνει πολλές ζημιές. Χρειάζεται, όμως, πολλή δουλειά σε αρκετούς τομείς, προκειμένου να φτάσει στο σημείο να θεωρείται μια σταθερά ασφαλής λύση για το τοπ επίπεδο.

Αλεξέι Ποκουσέφσκι!

Σίγουρα θα θυμάται αυτό το βράδυ για όλη του τη ζωή! Χωρίς καν να έχει κάνει ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα, βρέθηκε να κάνει πρεμιέρα με τα ερυθρόλευκα στη “μεγάλη σκηνή” και να πετύχει και τον πρώτο πόντο της καριέρας του! Είναι ένα παιδί που αργά ή… γρήγορα, θα καταλήξει στο ΝΒΑ. Ό,τι καλύτερο προλάβει να πάρει ο Ολυμπιακός το δικαιούται, γιατί έχει επενδύσει πολύ πάνω του και έχει φροντίσει για χρόνια αυτόν και την οικογένειά του.