Μακάμπι: Ο Σάρας της… έκλεισε το σπίτι!

2019-03-20T22:14:10+00:00 2019-03-20T22:14:10+00:00.

20/Mar/19 22:14

Ένα τρομερό διπλό πήρε η Ζαλγκίρις Κάουνας με 85-83 μέσα στο Τελ Αβίβ, επί της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή ήταν καλύτερη και πιο συγκεντρωμένη στο ματς, μέχρι και το σημείο όπου προηγήθηκε με 74-65 (στο 35) και στην συνέχεια “έχασε” το μυαλό της, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις του σπουδαίου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, να κάνει μία μεγάλη ανατροπή χάρη στους Βέστερμαν και Μιλάκνις πανηγυρίζοντας ένα μεγάλο διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 12-15 και βρίσκεται 2 νίκες μακριά από την 8η θέση και τους Μπασκόνια, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που έχουν ρεκόρ 14-13 και διατηρεί ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης, όπως και η νικήτρια Ζαλγκίρις που επίσης έχει 12 νίκες και 15 ήττες.

Το παιχνίδι

Προβάδισμα για Μακάμπι με… επίθεση

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζαλγκίρις Κάουνας και προηγήθηκε με 11-6 (στο 5′), παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Η Μακάμπι κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να ισοφαρίσει σε 15-15 (στο 8′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 23-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεκίνησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 25-23 (στο 14′), όμως η Μακάμπι αντέδρασε και με δικό της 11-0 σερί προσπέρασε ξανά με 34-25 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 45-36.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα με 52-46 (στο 24′), αλλά την Ζαλγκίρις να μένει “ζωντανή” και να περνάει μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα με 55-53 και επιμέρους σκορ 9-1 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με, τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπροστά με 59-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι με “νύχια και με δόντια” κρατούσαν το προβάδισμα με 67-61 (στο 33′), αλλά ο αγώνας ήταν πλέον ντέρμπι. Περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, ο ΝτιΜπαρτολομέο με 2/2 τρίποντα έκανε το σκορ 75-65 και έδωσε… αέρα νίκης στην Μακάμπι.

2′ λεπτά πριν την λήξη, οι Λιθουανοί μείωσαν σε 77-76 με επιμέρους σκορ 11-2 έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι. Μάλιστα ο Βέστερμαν με κλέψιμο και λέι απ, έβαλε μπροστά την Ζαλγκίρις με 80-79, απέναντι σε μία “ζαλισμένη” Μακάμπι. Ένα τρίποντο του Μιλάνκις και αλλεπάλληλες κακές επιλογές της Μακάμπι, έφεραν το σκορ στο 83-81 και την Ζαλγκίρις να παίρνει τελικά το απίστευτο διπλό με 85-83, με τον Ουόλκαπ να βάζει τις κρίσιμες βολές

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ της Ζαλγκίρις 15-4 που της έδωσε το προβάδισμα με 80-79 στα 2΄λεπτά πριν τη λήξη και στο τρίποντο του Μιλάκνις που έκανε το σκορ 83-81!

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέστερμαν με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ουόλκαπ με 14 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Επίσης ο Ντέιβις είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-36, 59-57, 83-85